Tokiu būdu Rusija nori užkirsti kelią Moldovai įstoti į Europos Sąjungą ar net pateisinti būsimas hibridines ar konvencines operacijas prieš Moldovą.
Virtinė Rusijai palankių pareiškimų
Su Kremliumi siejama prorusiško Moldovos autonominio Gagaūzijos regiono gubernatorė Jevgenija Gucul užsiminė, kad Rumunijos pareigūnai neva kontroliuoja Moldovos vyriausybę. Tai buvo naujausias iš daugelio pastarojo meto Kremliaus bandymų suabejoti Europos provakarietiškų vyriausybių suverenumu, rašo ISW analitikai.
Pirmadienį duodama interviu Rusijos valstybinei televizijai, J. Gucul sakė, kad jei Gagaūzija pradės atsiskyrimo nuo Moldovos procesą, į tai reaguos ne tik Moldovos vyriausybė Kišiniove, bet ir Bukareštas (Rumunija), kuris, jos teigimu, „kontroliuoja“ Moldovos valdžios institucijas, todėl Moldova esą nėra suvereni valstybė.
J. Gucul teigė, kad Moldovos valdžios institucijos gali atsakyti į Gagaūzijos atsiskyrimą „garsiais, grasinančiais pareiškimais“ arba įvesti kariuomenę į Gagaūziją. Ji taip pat sakė, kad Moldovos susijungimas su Rumunija reikštų Moldovos, moldavų kalbos ir kultūros „mirtį“.
Balandžio 5 d. J. Gucul pareiškė, kad Gagaūzija „nedelsiant“ pradės atsiskyrimo nuo Moldovos procesą, jei Moldova susijungs su Rumunija.
Bando pateisinti būsimą agresiją
ISW analitikai mano, kad J. Gucul interviu Rusijos valstybinei televizijai greičiausiai siekiama sudaryti sąlygas pateisinti galimą būsimą Rusijos agresiją prieš Moldovą rusakalbei ir prorusiškai nusiteikusiai Gagaūzijos, prorusiškos separatistinės Padniestrės respublikos, kitų prorusiškų Europos ir Vidurio Azijos regionų bei pačios Rusijos auditorijai.
„Tikėtina, kad Kremlius savo pastangas Moldovoje laiko platesnio Rusijos egzistencinio geopolitinio konflikto su Vakarais dalimi. Rusijos užsienio reikalų ministerijos pareigūnai neseniai užsiminė, kad Vakarų šalys kažkokiu būdu „valdo“ Armėnijos vyriausybės nacionalinio saugumo politiką, ir pareiškė, kad Suomija, įstojusi į NATO, „prarado nepriklausomybę priimant užsienio politikos sprendimus“, – rašo ISW analitikai.
Jie atkreipia dėmesį, kad Kremlius anksčiau yra pateikęs panašių melagingų teiginių, kad NATO kontroliuoja Ukrainą ir naudojasi Ukraina grasindama Rusijai, kad pakenktų Ukrainos suverenumui ir pateisintų Rusijos invaziją į Ukrainą. Tikėtina, kad Kremlius ir toliau tvirtins, jog įvairios tikslinės valstybės nėra visiškai suverenios, kad sudarytų informacines sąlygas Rusijos hibridinėms ar konvencinėms operacijoms prieš jas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!