Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Rusijai paskelbus dalinę mobilizaciją, prie Lietuvos sienos gali padažnėti incidentų. Todėl, anot jo, dabar yra tinkamas metas įsitikinti, ar Lietuva sugebėtų tinkamai į juos reaguoti.

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Rusijai paskelbus dalinę mobilizaciją, prie Lietuvos sienos gali padažnėti incidentų. Todėl, anot jo, dabar yra tinkamas metas įsitikinti, ar Lietuva sugebėtų tinkamai į juos reaguoti.

REKLAMA

Apie tai G. Nausėda kalbėjo TV3 laidoje „Dėmesio centre su Edmundu Jakilaičiu“.

Lietuvos prezidentas sako, kad Rusijos režimo lyderis Vladimiras Putinas, pradėdamas dalinę mobilizaciją, jaučia desperaciją. G .Nausėdos vertinimu, rusų kariuomenės veiksmai Ukrainoje yra nesėkmingi.

„Rusija pralaimi karą. Rusija yra spaudžiama tiek šiaurėje, tiek pietuose, kur Ukrainos pajėgos perėjo į kontrpuolimą. Natūralu, kad negali sėkmingai vykdyti operacijų rytuose, kadangi yra koncentravusi savo pajėgas gynimo tikslais“, – sako G. Nausėda.

Anot jo, šioje situacijoje akivaizdu, kad Rusijai trūksta „patrankų mėsos“.

„Patrankų mėsa bus mobilizuojama dalinės mobilizacijos sąskaita“, – teigia prezidentas.

„Dalinės mobilizacijos paskelbimas reiškia dalinį pralaimėjimo pripažinimą. Tai reiškia, kad Rusijos visuomenė vis labiau matys karą ne per televizijos ekranus, propagandos prifarširuota medžiaga. Jie matys karo pasėkmes pačioje Rusijos visuomenėje, matys ir aukas.

REKLAMA

Tikėtina, kad nepasitenkinimas persikels iš virtuvių į gatves, ypač, jei pradės efektyviau veikti Rusijai pritaikytos sankcijos“, – tęsia G. Nausėda.

Prezidento teigimu, situaciją reikia suvokti kaip rimtą, tačiau išlikti reikėtų ramiais.

„Tai yra mėginimas konsoliduoti pajėgas prieš Ukrainą, o ne plėsti karines operacijas kažkur kitur. Šiuo metu nesusitvarkant su problemomis Ukrainoje, būtų savižudiška Rusijos požiūriu lįsti kažkur kitur“, – teigia G. Nausėda.

Anot jo, Rusijos sprendimas dėl mobilizacijos Lietuvos padėties nekeičia.

„Karinės grėsmės prieš NATO valstybes lygis <...> vertintinas kaip žemas“, – sako G. Nausėda ir priduria, kad rusų pajėgos iš Kaliningrado srities yra siunčiamos į Ukrainą.

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto, prezidento vertinimu, dabar yra tinkamas metas patikrinti savo apsaugos priemones, paruošti kariuomenę ir kitas institucijas.

„Sakau tai nenorėdamas gąsdinti, o matydamas, kad incidentų skaičius prie sienos gali padažnėti ir mes tam turime būti iš anksto pasirengę“, – sako G. Nausėda.

Anot jo, šiuo metu taip pat yra svarbu ir toliau remti Ukrainą.

„Turime padaryti viską, kad Ukraina gautų papildomą pastiprinimą dabartinėmis aplinkybėmis. Manau, kad šiais mėnesiais sprendžiasi karo Ukrainoje likimas“, – sako G. Nausėda.

Komentuodamas Kremliaus planuojamus „referendumus“ okupuotose Ukrainos teritorijose, šiuos balsavimus G. Nausėda vadina parodijomis. Anot jo, jau dabar aišku, kad režimui vietos gyventojai priešinasi.

Lietuva į šiuos referendumus rimtai nežiūrės ir jų pripažinti nesiruošia, sako prezidentas.

Rusijai paskelbus dalinę mobilizaciją Nausėda šauks Valstybės gynimo tarybos posėdį

Rusijai paskelbus dalinę mobilizaciją, Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda kitą savaitę šauks Valstybės gynimo tarybos (VGT) posėdį.

REKLAMA
REKLAMA

„Bet kokius sprendimus reikia vertinti rimtai, todėl pirmadienį aš šaukiu Valstybės gynimo tarybos posėdį, kuriame kartu su specialistais ir kitais vadovais aptarsime, kaip vertiname dabartinę situaciją ir ką šioje situacijoje turėtume daryti“, – teigiama trečiadienį išplatintame prezidento komentare.

Lietuvos vadovas šiuo metu vieši JAV, Niujorke, dalyvauja Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos posėdžiuose.

G. Nausėdos teigimu, naujausias Rusijos sprendimas kiekybine prasme keičia jėgų santykį Ukrainoje. Anot jo, dėl to reikia dar labiau susikoncentruoti į paramą Ukrainai.

„Parama Ukrainai šiandien yra gyvybiškai svarbi“, – pabrėžė jis.

Pasak prezidento, nei vadinamųjų referendumų organizavimas Donecko ir Luhansko respublikose, nei paskelbta mobilizacija nėra ypatingas netikėtumas.

„Iš tikrųjų Rusija akivaizdžiai pralaimi šį karą, turi didelių nuostolių ir siekia tuos nuostolius padengti, ieškoma naujų būdų, kaip sustiprinti savo karines pajėgas, vykdančias karo veiksmus Ukrainoje“, –  sakė G. Nausėda.

REKLAMA
REKLAMA

„Ką tai reiškia Rusijai? Tai reiškia, kad į karą dabar įsitrauks vis daugiau žmonių, nes reikės vis naujos patrankų mėsos. Tai bus jaunuoliai, kurie nėra pasirengę, kurių kokybiniai standartai nėra tokie, kokie būtų tinkami karo laukams, vadinasi, turėsime dar daugiau aukų, ir tas nepasitenkinimas Rusijos virtuvėse galbūt persikels ir į gatves“, – prognozavo Lietuvos prezidentas.

Rusijos vadovas Vladimiras Putinas trečiadienį, kreipdamasis į tautą pirmąkart nuo karinės invazijos į Ukrainą pradžios, paskelbė apie dalinę mobilizaciją šalyje. Pasak jo, trečiadienį prasidėsiantis šaukimas taikomas atsargos kariams, pirmiausia – turintiems patirties. Rusija tikisi mobilizuoti apie 300 tūkst. karių.

Reaguodama į mobilizaciją, Lietuvoje pakeltas kariuomenės greitojo reagavimo pajėgų budrumo lygis.

Į Lietuvos Valstybės gynimo tarybą įeina prezidentas, ministras pirmininkas, Seimo pirmininkas, krašto apsaugos ministras ir kariuomenės vadas. VGT vadovauja prezidentas.

Taryba svarsto ir koordinuoja svarbiausius valstybės saugumo užtikrinimo ir gynybos klausimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų