• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Susirinkę NATO užsienio reikalų ministrai bando nutarti, kokios distancijos derėtų laikytis santykiuose su Rusija. Prošvaisčių Gruzijos ir Ukrainos narystei vis dar nematyti.

REKLAMA
REKLAMA

Jau prieš dviejų dienų susitikimą Briuselyje, prasidėjusį vakar, buvo aišku, jog dvi posovietinės respublikos, siekiančios narystės NATO, vargiai sulauks konkrečių Aljanso įsipareigojimų. Rusijos įsiveržimas į Gruzijos teritoriją ir rimta politinė krizė Ukrainoje privertė susvyruoti net tvirčiausių Tbilisio bei Kijevo rėmėjų, tarp jų ir JAV, pozicijas.

REKLAMA

Nesugebėjo susitarti iš anksto

Gruzija ir Ukraina iš principo gali tapti NATO narėmis, tačiau jų dar laukia ilgas kelias, kol šis tikslas bus pasiektas. Tokius teiginius dviejų valstybių vadovai girdi jau kurį laiką. Maža to, Aljanso viduje šiuo klausimu esama susiskaldymo, keliančio vis didesnį nerimą daugeliui apžvalgininkų.

REKLAMA
REKLAMA

Šį kartą Aljanso nesugebėjimą susitarti bene aiškiausiai pademonstravo ta aplinkybė, jog šalių ambasadoriai per dvi savaites iki ministrų susitikimo nesugebėjo susitarti dėl geriausio būsimųjų santykių su Gruzija ir Ukraina apibrėžimo. Diplomatinėje praktikoje tokie atvejai, kai susitarimo tekstą tenka derinti neturint po ranka iš anksto parengto išsamaus juodraščio, yra gana reti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gerins santykius su Rusija

Griežčiausiai prieš Gruzijos ir Ukrainos narystę pasisako Vokietija ir Prancūzija. Jos taip pat labiausiai rūpinasi išsaugoti gerus santykius su Rusija, svarbiausia Europos energetinių išteklių tiekėja. Berlynas ir Paryžius tikisi, jog per susitikimą pavyks susitarti dėl NATO ir Rusijos vadovų susitikimų, kurie buvo įšaldyti po Rusijos ir Gruzijos karo.

REKLAMA

JAV vadovai pripažįsta, jog abi šalys dar nėra pasiruošusios tapti NATO narėmis, tačiau ieško kelio, kuris padėtų judėti pirmyn nepradėjus Narystės veiksmų plano (NVP) proceso. Šio plano įgyvendinimas tradiciškai laikomas viena svarbiausių stojimo į Aljansą sąlygų.

Kita vertus, JAV taip pat neprieštarauja tam, jog santykius su Rusija reikia pagerinti. „Iš pricipo NATO ir Rusijos tarybos veikla man nekelia problemų“, - prieš susitikimą sakė JAV valstybės sekretorė Condoleezza Rice, paskutinį kartą dalyvaujanti NATO diplomatijos vadovų susitikime. Tiesa, ji pabrėžė, jog kalbėti apie karinį bendradarbiavimą gali būti per anksti, kol Gruzijos teritorijoje tebėra dislokuotų Rusijos dalinių.



Reformas skatins dvišalės komisijos

REKLAMA

Vašingtonas neslepia vilčių, jog būtinas reformas Gruzijoje ir Ukrainoje labiausiai turėtų paspartinti NATO ir Gruzijos bei NATO ir Ukrainos komisijos. Šiandien naujai įkurta NATO ir Gruzijos komisija pirmą kartą nuodugniai apžvelgs dvišalių santykių progresą.

Daugelis kitų Aljansui priklausančių Europos šalių, ypač Vokietija, aiškina, kad NVP procesas privalo išlikti neatskiriama pasiruošimo narystei dalimi.

Užkulisiuose taip pat kalbama, jog Aljansas gali padidinti kai kuriuos standartus, pavyzdžiui, sugriežtinti reikalavimus šalių kandidačių ginkluotei, kad išvengtų būtinybės prisiimti daugiau savo įsipareigojimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų