Europos Sąjunga (ES) per ateinančius 40 metų turi sumažinti naftos produktų vartojimą iki 50 proc., apie tai rašoma Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto ataskaitoje.
"Naftos poreikį įtakos du kritiniai faktoriai, tai klimato pokyčiai bei kylantis sunkumai užtikrinant saugų priėjimą prie naftos resursų,“ – teigė vienas iš ataskaitos rengėjų Derekas Osbornas.
Vienintelis sėkmingas būdas sumažinti klimato kaitos krizės pasekmes yra sparti pasaulio energetinės bazės transformacija, mažinant priklausomybę nuo iš žemės gelmių išgaunamų energetinių resursų.
Ataskaitoje teigiama, kad globalų naftos poreikį būtina mažinti per ateinančius metus ir šimtmečio viduryje staigiai pereiti prie mažesnio jo vartojimo. Išgaunamus energetinius resursus siūloma keisti alternatyviais bei energiją taupančiais šaltiniais.
„ES priimdama Klimato kaitos ir energijos paketą jau padarė gerą startą Europai. Šios priemonės turi būti taikomos greitai ir energingai. Tačiau net ir tada būtina imtis kitų priemonių, kurios padėtų pamatus naujai visaapimančiai Europos strategijai. Būtina įtraukti ir visuomenę, kuri aktyviai dalyvautų įgyvendinant šias priemones.“ – pridūrė Derekas Osbornas.
Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto ataskaitoje pateikiamos konkrečios priemonės, kokiose srityse būtina mažinti Europos priklausomybę nuo naftos.
Transporto sektorius – miestų planavimas neturėtų apsunkinti susisiekimą ir prailginti kelionių trukmę tarp miestų. Siūloma mažiau naudoti oro transportą ir plėtoti geležinkelio susisiekimą. Propaguotį viešąjį transportą, mažinant judėjimą asmeniniais automobiliais, didinti hibridinių automobilių pardavimus. Kur galima rekomenduojama važinėti dviračiais ar eiti pėsčiomis.
Statybų sektorius – siūloma mažinti dujų vartojimą šildymui, aušinimui, maisto gaminimui, juos pakeičiant elektros energija ar kitais ekologiniais šaltiniais.
Energijos vartojimas – anglį ir dujas vartojančias stotis būtina keisti atsinaujinančiais resursais (saulės, vėjo energija).
Komiteto ataskaita šiandien bus pateikta Europos Parlamento svarstymui, kuris dėl jos turės balsuoti sausio 20 d.
„Europos priklausomybės mažinimas nuo importuojamų energetinių resursų ir didesnis alternatyvių šaltinių taikymas sumažintų ES priklausomybę nuo kintančių rinkos kainų svyravimų bei nuo dažnai nestabilaus jų tiekimo. Ir nors dabar naftos kainos yra kritusios, tačiau tai nereiškia, kad ilgalaikėje perspektyvoje pavyks išvengti problemų. Mes turime veikti jau dabar, kad mūsų visuomenė būtų kuo mažiau priklausoma nuo importuojamų energijos šaltinių, kuriuos ateityje bus vis sunkiau išgauti,“ – užbaigė Derekas Osbornas.