REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tyrimas, kuriame nagrinėjama kalba, kurią žmonės vartoja, kai išgyvena išsiskyrimą, parodė, kad artėjančios santykių griūties žymes galima pastebėti likus trims mėnesiams iki išsiskyrimo.

Tyrimas, kuriame nagrinėjama kalba, kurią žmonės vartoja, kai išgyvena išsiskyrimą, parodė, kad artėjančios santykių griūties žymes galima pastebėti likus trims mėnesiams iki išsiskyrimo.

REKLAMA

Tyrėjai iš Teksaso universiteto Ostine peržiūrėjo 1 027 541 įrašą, parašytą 6 803 „Reddit“ vartotojų. Vartotojai buvo specialiai pasirinkti, nes jie paskelbė įrašus po tema „r/BreakUps“. Nuoroda, kuri numato išsiskyrimą, nebuvo pastebėta šiame konkrečiame forume, bet tai, kad vartotojai rašė apie tai ten ir daugelyje kitų „Reddit“ sričių, suteikė tyrėjams galimybę pamatyti, kaip išsiskyrimas paveikė jų kalbos vartojimą.

Komanda, paskelbusi savo rezultatus Nacionalinės mokslų akademijos leidiniuose, peržiūrėjo dviejų metų laikotarpio įrašus, parašytus prieš, per ir po išsiskyrimo. Jie nustatė, kad kalbos žymekliai, rodantys išsiskyrimą, atsirasdavo 3 mėnesius prieš, o vartotojai grįžo į pradinę padėtį tik (vidutiniškai) praėjus 6 mėnesiams po įvykio.

REKLAMA
REKLAMA

„Ženklai apėmė žodžius „aš“, „mes“ ir minčių apdorojimo padidėjimą (būdingą depresijai, kolektyviniam sutelkimui ir prasmės kūrimo procesui), – rašė komanda tyrime. –  Taip pat nusilpo analitinis mąstymas (vartojant daugiau asmeninės ir neoficialios kalbos).“

REKLAMA

Pavyzdžiui, toliau pateiktame tyrimo pavyzdį, kai paryškinti žodžiai rodo minčių apdorojimo požymius, taip pat gausiai vartojamus „aš“ žodžius:

„Aš neapsisprendžiu, ar pasidalinti savo istorija, ar ne. Man reikia pagalbos, nes jaučiuosi pasimetusi, bet mano istorija yra ilga ir nesu tikra, ar verta ja dalintis“.

Šie subtilūs įvardžių vartojimo pokyčiai ir kiti kalbos pokyčiai buvo pastebėti ne tik tada, kai vartotojai kalbėdavo apie savo santykius, bet ir tada, kai jie kalbėdavo visai kitomis temomis.

„Atrodo, kad dar prieš tai, kai žmonės suvokia, jog išsiskyrimas įvyks, jis pradeda daryti įtaką jų gyvenimui, – „Science Daily“ sakė Teksaso universiteto Ostine psichologijos mokslų daktarė ir pagrindinė autorė Sarah Seraj. – Mes iš tikrųjų nepastebime, kaip dažnai vartojame prielinksnius, artikelius ar įvardžius, tačiau šie funkciniai žodžiai pasikeičia, kai išgyvenate asmeninį sukrėtimą, kuris gali mums daug pasakyti apie jūsų emocinę ir psichologinę būseną.“

Kalbos vartojimas labiausiai pasikeitė išsiskyrimo savaitę ir normalizavosi praėjus 6 mėnesiams po santykių pabaigos. Tačiau tie, kurie rašinėjo apie savo išsiskyrimą ilgiau, vis grįždami į „r/BreakUps“, norėdami papasakoti savo išsiskyrimo istoriją, buvo pastebėti „ne taip gerai su tuo susitaikę net praėjus metams po išsiskyrimo, palyginti su trumpą laiką įrašus rašančiais“, todėl jų vartojama kalba ir toliau skyrėsi nuo jiems įprastos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų