REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lukašenka palaikymo mitinge kreipėsi į tautą: kirto Lietuvai ir NATO

„Laisvės maršas“ pritraukė dešimtis tūkstančių žmonių. Papildyta 16.13

Aliaksandras Lukašenka atvyko į jį palaikantį mitingą Minske. Taip pat pranešta, kad A. Lukašenka jau antrą kartą per parą bendravo su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu. Tuo mete Minske vyksta prieš A. Lukašenką nukreiptas „Laisvės maršas“.

Aliaksandras Lukašenka atvyko į jį palaikantį mitingą Minske. Taip pat pranešta, kad A. Lukašenka jau antrą kartą per parą bendravo su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu. Tuo mete Minske vyksta prieš A. Lukašenką nukreiptas „Laisvės maršas“.

REKLAMA

Dešimtys tūkstančių Baltarusijos opozicijos rėmėjų sekmadienį susirinko Minske į „Maršą už laisvę“ prieš Aliaksandro Lukašenkos valdymą, praėjus savaitei po ginčijamų rinkimų, kurie sukėlė precedento neturinčius protestus.

Skanduodami „Išeik!“ protestuotojai ėjo sostinės Nepriklausomybės prospektu.

Tuo metu sostinėje taip pat vyksta A. Lukašenkos palaikymo mitingas, kuriame dalyvauja ir jis pats.

Susidūręs su didžiausiu iššūkiu per savo 26 metus valdžioje A. Lukašenka šeštadienį pareiškė sulaukęs Rusijos prezidento Vladimiro Putino, kuris pažadėjo padėti „užtikrinti Baltarusijos saugumą“, palaikymo.

REKLAMA
REKLAMA

Kremlius tik pasakė, jog lyderiai pasikalbėję telefonu susitarė, kad Baltarusijos „problemos“ bus „greitai išspręstos“, neminint konkrečios paramos A. Lukašenkai.

REKLAMA

Sekmadienį V. Putinas ir A. Lukašenka vėl aptarė situaciją Baltarusijoje, įskaitant spaudimą, kurį esą Minskui daro užsienis, pranešė Kremliaus spaudos tarnyba.

Baltarusijos autoritarinis vadovas, kuris buvusią sovietinę šalį nuo 1994 metų valdo geležiniu kumščiu, sulaukia vis didesnio į gatves išeinančių piliečių ir užsienio spaudimo dėl savo tvirtinimo, kad praėjusį sekmadienį jis užsitikrino dar vieną kadenciją prezidento poste su 80 proc. balsų.

Dešimtys tūkstančių žmonių išėjo į gatves, kad pasmerktų oficialiai skelbiamus rezultatus ir palaikytų pagrindinę opozicijos kandidatę Sviatlaną Cichanouskają, 37 metų politikos naujokę, kuri dalyvauti rinkimuose pasiryžo po to, kai buvo įkalinti kiti potencialūs kandidatai, įskaitant jos vyrą.

REKLAMA
REKLAMA

Per smurto kupiną milicijos susidorojimą su protestuotojais buvo sulaikyta daugiau kaip 6 700 žmonių, šimtai sužeista ir du žmonės neteko gyvybės.

Iš Lietuvos, kur ji pabėgo antradienį, S. Cichanouskaja paragino žmones savaitgalį rengti taikius mitingus, įskaitant sekmadienio maršą Minske.

Opozicija paragino surengti vieną didžiausių mitingų prieš A. Lukašenkos, kuris protestuotojus vadino užsienio kontroliuojamomis „avimis“ ir nusikaltėliais, valdymą.

Naujienų agentūra „Belta“ praneša, kad A. Lukašenka ir V. Putinas telefonu bendravo jau antrą kartą per pastarąsias 24 val.

„Rusijos prezidentas pasidalino, kaip jis mato situaciją mūsų šalyje. Lyderiai sutarė, kad situacijai blogėjant ir esant išorės grėsmėms, abi pusės veiks kartu ir vadovausis kolektyvinio saugumo susitarimu“, – rašoma pranešime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A. Lukašenka sekmadienį pasirodė ir Minske vykusiame jo palaikymo mitinge, kuriame susirinko apie kelis tūkstančius žmonių. Pasirodžius A. Lukašenkai, žmonės skandavo „už batką!”.

A. Lukašenka susirinkusiesiems teigė, kad jo saugoti nereikia.

„Pirmą kartą per 25 metus jūs atėjote apginti savo šalies. Aš neremiu šių protestų, tačiau man reikia paprašyti jūsų pagalbos. <...> Aš noriu kreiptis į tuos, kurie šiandien yra suklaidinti. Norėčiau paklausti, ko jūs norite? Norite laisvės? Pasakykite, kokios! Norite pokyčių? Pasakykite kokių! Norite iš sraigtasparnių mėtomų pinigų? Pinigai gaunami ne aikštėse, o uždirbami gamyklose“, – kalbėjo A. Lukašenka.

REKLAMA

„Kai kas nori naujų rinkim. Pasižiūrėkite pro langą! [Kariniai] lėktuvai yra 15 minučių nuo mūsų. NATO kariai stovi prie pat Baltarusijos. Lietuva, Lenkija, Ukraina mus įsako surengti naujus rinkimus. Jeigu mes paklusime jų reikalavimams – išnyksime kaip valstybė“, – tikino A. Lukašenka.

„Aš pirmą kartą savo gyvenime esu prieš jus ant kelių. Jūs to nusipelnėte“, – savo kalbą baigė A. Lukašenka.

55 metų prancūzų kalbos mokytoja Sviatlana Hordijenko naujienų agentūrai AFP sakė, kad ji dalyvavo mitinge „todėl, kad Baltarusija buvo stabili pastaruosius 26 metus“.

„Negyvenome taip blogai, iškėlėme šalį iš griuvėsių, viską atkūrėme, – tvirtino ji. – Viskas veikia, tiesiog eik į darbą.“

REKLAMA

Žiniasklaidoje pasirodė pranešimų, kad darbuotojai buvo verčiami dalyvauti demonstracijoje, antraip rizikavo prarasti darbą, dalis šio mitingo dalyvių autobusais ar traukiniais buvo vežami iš kitų miestų. AFP žurnalistas netoli aikštės suskaičiavo 20 autobusų iš Bresto srities.

Šią akciją surengusios valdžiai palankios visuomeninės organizacijos „Belaja Rus“ pirmininkas Henadzis Davydzka kreipėsi į aikštėje esančius žmones ir kvietė išlaikyti taiką ir ramybę šalyje.

„Mes gerbiame tų, kurie galvoja kitaip, pasirinkimą ir reikalaujame, kad būtų gerbiamas ir mūsų pasirinkimas“, – sakė H. Davydzka, jį cituoja valstybinė naujienų agentūra BelTA.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Valstybinių gamyklų darbuotojų streikai

Penktadienį šimtai valstybinių gamyklų darbuotojų streikavo protestuodami prieš rinkimų rezultatus – tai tapo pirmuoju ženklu, kad tradicinis A. Lukašenkos paramos pagrindas atsisuko prieš jį.

Tūkstančiai Minsko gyventojų dalyvavo šeštadienį vykusioje demonstracijoje, daug jų susirinko vietoje, kur pirmadienį, protestuodamas prieš rinkimų rezultatus, žuvo 34 metų Aliaksandras Taraikovskis.

Demonstrantai ten nešė gėles ir skanduodami „Ačiū!“ iškėlė pergalės ženklus.

Daugelis rankose laikė susidorojimo metu sumuštų protestuotojų nuotraukas, o vienas vyras stovėjo vienais apatiniais, ant jo šlaunų, sėdmenų ir nugaros buvo matyti violetinės mėlynės.

REKLAMA

Žmogaus teisių grupė „Amnesty International“ pasmerkė „plataus masto kankinimus ir kitokius žiaurus veiksmus, už kuriuos atsakingos Baltarusijos valdžios institucijos, ketinančios bet kokiomis priemonėmis numalšinti taikius protestus“.

Baimė dėl Rusijos intervencijos

Kai kurie protestuotojai teigė, kad bijo Rusijos intervencijos A. Lukašenkos vardu.

„Akivaizdu, kad mūsų prezidentas nebegali susitvarkyti su savo žmonėmis, jis siekia pagalbos rytuose“, – teigė 27 metų programuotojas Aleksejus Liničas.

„Jei Rusija įsikiš, tai bus blogiausia. Aš to tikrai bijau“, – sakė kraštovaizdžio dizainerė Olha Nesteruk.

Šeštadienį tūkstančiai žmonių taip pat protestavo prie Baltarusijos valstybinės televizijos būstinės, skųsdamiesi, kad jų laidos remia A. Lukašenką ir pateikia iškreiptą vaizdą apie protestus.

REKLAMA

Iš pastato išėjo apie 100 darbuotojų, kurie prisijungė prie minios ir sakė, kad pirmadienį planuoja streikuoti.

Europos Sąjungos ministrai, reaguodami į susidorojimą po rinkimų, sutarė sudaryti sąrašą, kam Baltarusijoje bus taikomos naujos sankcijos.

Lietuvos, Estijos ir Latvijos vadovai šeštadienį pasmerkė susidorojimą ir paragino surengti naujus rinkimus.

Ambasadoriaus parama

Baltarusių leidinys „Naša Niva“ sekmadienį pasidalijo Baltarusijos ambasadoriaus Slovakijoje Ihario Liaščenios įrašytu vaizdo įrašu, kuriame jis išreiškė paramą taikiems protestuotojams savo šalyje.

„Kaip ir visus baltarusius, mane pribloškė pasakojimai apie mano šalies piliečių kankinimus ir sumušimus“, – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Aš solidarizuojuosi su tais, kurie dalyvaudami taikiose eitynėse išėjo į Baltarusijos miestų gatves, kad jų balsai būtų išgirsti, kalbėjo diplomatas. – Aš nuoširdžiai tikiuosi, kad mano šalies ateitis bus grindžiama atsižvelgiant į visų visuomenės sluoksnių ir įvairių politinių jėgų atstovų pozicijas. Baltarusiai šią teisę iškovojo kentėdami.“

S. Cichanouskaja penktadienį paskelbė apie kuriamą Koordinavimo tarybą, siekiant užtikrinti valdžios perdavimą. Ji paprašė užsienio vyriausybių „padėti mums organizuoti dialogą su Baltarusijos valdžia“.

Ji pareikalavo valdžios išlaisvinti visus sulaikytus asmenis, pašalinti iš gatvių saugumo pajėgas ir pradėti baudžiamąsias bylas prieš tuos, kurie liepė susidoroti su protestuotojais.

REKLAMA

Ji sakė surengsianti naujus rinkimus, jei A. Lukašenka pasitrauks.

65 metų A Lukašenka savo ruožtu atmetė bet kokius pasiūlymus, kad šią politinę krizę galėtų mėginti padėti išspręsti užsienio tarpininkai, ir Gynybos ministerijos pareigūnams šeštadienį pareiškė valdžios neperduosiantis.

„Niekam neatiduosime šalies, – kalbėjo jis. – Mums nereikalingos jokios užsienio vyriausybės, jokie tarpininkai.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų