REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo COVID-19 pandemijos pradžios šalys ėmėsi drastiškai skirtingų veiksmų. Remiantis naujuoju JT pranešimu, mes vis dar esame pradiniame šios krizės etape, tačiau kol kas veiksmingiausias atsakas užfiksuotas Pietų Korėjoje, Baltijos šalys – lyderių penketuke.

Nuo COVID-19 pandemijos pradžios šalys ėmėsi drastiškai skirtingų veiksmų. Remiantis naujuoju JT pranešimu, mes vis dar esame pradiniame šios krizės etape, tačiau kol kas veiksmingiausias atsakas užfiksuotas Pietų Korėjoje, Baltijos šalys – lyderių penketuke.

REKLAMA

JT darnaus vystymosi sprendimų tinklas praėjusią savaitę paskelbtoje ataskaitoje įvertino 37 ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) valstybes narės, atsižvelgiant į tai, ar jos sugebėjo sulaikyti COVID-19 ir taip pat amortizavo žalą jų ekonomikai. Sąrašo viršūnėje atsidūrė Pietų Korėja, po jo eina Baltijos šalys ir Azijos bei Ramiojo vandenyno regiono šalys. JAV ir kelios Vakarų Europos šalys yra sąrašo apačioje. Lietuva bendrame sąraše užėmė 4-ąją vietą.

Anot JT atstovų, EBPO šalys narės ir pagrindiniai partneriai sudaro apie 80 procentų pasaulio prekybos ir investicijų, todėl jų galimybės (ar ne) sušvelninti COVID-19 ekonominį poveikį turi didelę įtaką pasauliui.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip buvo sudarytas reitingas

Indeksas palygino šalių mirčių 1 milijonui gyventojų skaičių, kuris svyruoja nuo mažiau nei 10 iš 1 milijono žmonių tokiose šalyse kaip Australija (3,88 – žemiausias rodiklis), Naujojoje Zelandijoje (4,34), Slovakijoje (4,77) ir Pietų Korėjoje (5), iki daugiau nei 100 iš 1 milijono, kaip Belgijoje (761,55 – didžiausias mirčių skaičius), Ispanijoje (575,26), Švedijoje (319,99) ir JAV (246,98).

REKLAMA

Indekso sudarytojai taip pat apžvelgė, kaip gerai šalys nuslopino pandemiją ankstyvajame etape. Kai kurios šalys, tokios kaip Pietų Korėja ir Naujoji Zelandija, kovo ir balandžio mėn. sugebėjo užkirsti kelią viruso plitimui, rašoma „undispatch.com“. Kitose šalyse, pavyzdžiui, JAV, kuriose yra didžiausias iš visų analizuotų šalių „efektyvusis viruso plėtros rodiklis“, ligos perdavimas vis dar vyksta.

Galiausiai indeksas įvertino efektyvumą, kurį šalys sugebėjo pasiekti siekiant suvaldyti pandemiją. Pavyzdžiui, Pietų Korėja sugebėjo užkirsti kelią infekcijos plitimui, naudodamasi tikslinę strategiją, apimančią užkrėstų asmenų izoliavimą ar karantiną, kontaktų sekimą, karantino taikymą žmonėms, bendravusiais su viruso nešiotojais, ir privalomas veido kaukes. Kitos šalys, tokios kaip JAV ir Italija, turėjo „naudoti griežtesnį ir brangesnį požiūrį į ekonomikos veiklos stabdymą“, rašė ataskaitos autoriai. 

REKLAMA
REKLAMA

Nors, jų teigimu, ekonominiai sutrikimai buvo „milžiniški“, griežtas ir užsitęsęs socialinės ir ekonominės veiklos sustabdymas buvo „tikriausiai teisingas politinis atsakas šalims, kuriose nėra asmens apsaugos priemonių ir kuriose yra mažesni tyrimų ir intensyvios ligoninės intensyvios priežiūros pajėgumai“ ir galimai išgelbėjo tūkstančius gyvybių.

Nors indekso viršuje esančios šalys yra geresnės nei kitos, ataskaitoje aiškiai nurodoma, kad visos šalys vis dar yra labai pažeidžiamos naujų protrūkių, nes dar nė viena šalis nėra įgijusi „bandos imuniteto“. Vien šią savaitę Pietų Korėja pranešė apie kelias dienas iš eilės fiksuojamus daugiau nei 60 naujų koronaviruso atvejų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2020-ieji be pasaulį jau sukrėtusios pandemijos gali atnešti ir biblinio masto tragediją – Rytų Afrikos, Artimųjų Rytų, Azijos ir net Rusijos pietiniuose regionuose pastebėti gigantiški spiečiai skėrių. Jie naikina pasėlius milžiniškose teritorijose – nuo Tanzanijos, Kenijos ir Somalio iki Pakistano, Indijos ir Kinijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų