• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lenkijos vyriausybė vadovaujama Donaldo Tusko praėjusį ketvirtadienį pasiekė dar vieną politinę pergalę, kuri priartins Lenkiją prie greitesnio euro įvedimo.

REKLAMA
REKLAMA

Lenkijos premjeras D. Tuskas yra pareiškęs apie Lenkijos siekius prisijungti prie euro zonos 2012 metais.

REKLAMA

Norinti prisijungiant prie euro zonos Lenkijai reikia padaryti pataisas šalies Konstitucijoje, kurioje teigiama, jog šalies valiuta yra zlotas.

Kad galėtų pakeisti šį Konstitucijos straipsnį, D. Tuskui, 460 vietų turinčiame šalies parlamente reikia surinkti bent du trečdalius balsų.

Tam priešinasi buvęs premjeras ir konservatorių vadovas Jaroslawas Kaczynskis - euroskeptiko prezidento Lecho Kaczynskio brolis dvynys. Jo euroskeptiška opozicinė konservatorių "Įstatymo ir teisingumo" partija Lenkijos parlamente turėjo 155 balsus.

REKLAMA
REKLAMA

Praėjusią savaitę partija prarado du savo frakcijos narius ir taip neteko galimybės blokuoti Konstitucijos pataisą, trukdančią šaliai įsivesti bendrą ES valiutą.

Pasitraukus dviem parlamentarams frakcijoje teliko tik 153 nariai, o norint blokuoti siūlomas Konstitucines pataisas reikia, kad opozicija turėtų bent 154 balsus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau atrodo, kad valdančioji "Piliečių platformos" partija atsargiai vertina pasiektą laimėjimą ir neskubės daryti Konstitucijos pataisų.

"Laikas pakeisti konstituciją ateis tuomet, kai būsime įsitikinę dėl savo sėkmės", - sakė "Piliečių platformos" partijos parlamentinės frakcijos vadovas Zbigniewas Chlebowskis.

REKLAMA

Visuomenės parama euro įvedimui

Atrodo, kad patys lenkai, kurie dar 2007 m. prieštaravo euro įvedimui, palaipsniui ima keisti savo nuomonę.

Kovą paskelbtos apklausos rezultatai rodo, kad 53 proc. lenkų pritartų euro įvedimui. Tam prieštarautų 38 proc. ir savo nuomonės neturi 9 proc. gyventojų.

REKLAMA

69 proc. lenkų nori, kad euras būtų įvestas 2012-2013 metais, tuo tarpu 26 proc. pasirinktų vėlesnę datą.

Vasario mėn. apklausos duomenimis 69 proc. gyventojų manė, kad euro įvedimas nekelia pavojaus šalies suverenitetui, 14 proc. manė, kad kelia.

49 proc. tikėjo, kad euro įvedimas sustiprins šalies ekonomiką, kai tuo tarpu 29 proc. buvo įsitikinę, kad susilpnins.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kada bus euras?

Nuo 2007 metų Lenkijos vyriausybei vadovaujantis D.Tuskas anksčiau skelbė, kad Lenkija įstos į euro zoną 2012 metais.

Tačiau neseniai jis pripažino, kad euras gali būti įvestas vėliau, nes pasaulinė krizė kelia pavojų zlotui ir Lenkijos finansų sistemai.

Kai kurie ekspertai taip pat tvirtina, kad 2012 m. data yra nereali ir įsivesti eurą pavyks ne anksčiau kaip 2013-2015 metais.

REKLAMA

Lenkijos nacionalinio banko pirmininko patarėjo Ryszardo Bugajaus nuomone įsivesti eurą bus galima ne anksčiau kaip po dviejų metų.

Sprendimas, ar reikėtų patvirtinti 2012 metų tikslinę datą, tikriausiai bus priimtas balandį arba gegužę. Kol kas lenkai dar ne turi ir bendros nacionalinės strategijos dėl euro įvedimo.

REKLAMA

Techniniai sunkumai įsivedant eurą

Kaip ir kitos euro zonos valstybės kandidatės, Lenkija turi dvejus metus taikyti VKM II savo valiutos stabilumui įrodyti, kol kas šalis tik planuoja taikyti šį mechanizmą.

Pagrindinis šios sistemos bruožas, kad taikant šį mechanizmą, valiutos kursas gali svyruoti euro atžvilgiu ne daugiau kaip 15 procentų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vadinamieji Mastrichto kriterijai taip pat numato, jog tokių šalių infliacija turi būti maža ir kontroliuojama, privalo sklandžiai veikti biudžeto mechanizmas, o jo deficitas negali viršyti 3 proc. šalies BVP.

Tačiau Lenkijos nacionalinės valiutos - zloto - kursas pastaruoju metu vis smuko euro atžvilgiu, o tai neleidžia išlaikyti stabilų valiutos kurso svyravimą. Nuo 2008 m. liepos mėnesio zloto kursas euro zonos valiutos atžvilgiu krito net 40 procentų.

REKLAMA

Kad Lenkija šiuo metu yra nepasirengusi įsivesti eurą, teigė ir Lenkijos nacionalinio banko vadovas Slawomiras Skrzypekas.

"Mes nepasirengę. Zloto kursas nėra pakankamai stabilus Antrajam valiutų kurso mechanizmui (VKM II) įvesti. Nėra jokių ekonominių pagrindų įvesti tą mechanizmą šiais metais", - pareiškė jis interviu lenkų dienraščiui "Rzeczpospolita".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų