„Vokietijos, Danijos ir kitų šalių žvalgybos tarnybos teigia, kad Rusija gali būti pasirengusi mus pulti arba, kaip tai vadinama, „išbandyti 5-ąjį straipsnį“ (puolimas prieš vieną NATO narę būtų laikomas puolimu prieš visus aljanso narius. — red. past.), iki 2030 m. Kai kurie mano, kad tai gali įvykti net anksčiau, per artimiausius trejus metus.
Priežastis aiški. Rusijos ekonomika perėjo į karo kelią ir gamina daug ginklų. Jei Ukrainoje bus įtvirtinta taika arba paliaubos, Rusija toliau gamins ir kaups tokį ginklų kiekį, kuris galiausiai leis jai pradėti naują agresiją“, – paaiškino A. Kubilius.
Taika Ukrainoje – pasiruošimas karui Europoje
Jis taip pat patvirtino, jog ilgalaikės paliaubos tarp Rusijos ir Ukrainos teoriškai priartintų Rusijos karą su ES.
„Praktikoje – taip. Nepaisant to, taikos įtvirtinimas Ukrainoje yra labai svarbus, ir mes jį visomis jėgomis remiame. Tačiau tuo pačiu turime būti realistai ir suprasti: tai nereiškia, kad Rusija nustos ruoštis kitoms agresijoms prieš Ukrainą ar ES ar NATO šalis. Manome, kad naujas karas yra labai realus scenarijus“, – pareiškė Kubilius.
Politiko teigimu, vienintelis būdas sulaikyti Rusijos puolimą – padidinti pasirengimą jam.
„Vienintelis būdas išvengti karo – parodyti, kad esate pajėgūs pagaminti reikiamą ginklų kiekį.
Tik taip galima įtikinti Putiną, kad jis padarys didelę klaidą, jei bandys patikrinti ES ir NATO šalių pasirengimą gynybai. Juo labiau atsižvelgiant į tai, kad ES ekonomika yra 10 kartų stipresnė už Rusijos, – pridūrė A. Kubilius.
„Baltoji knyga dėl Europos gynybos ateities“
JAV nusigręžiant nuo Europos saugumo užtikrinimo, o Rusijai keliant vis didesnę grėsmę, Europos Sąjungos (ES) gynybai reikia „didžiojo sprogimo“, kovą sakė už gynybą ir kosmosą atsakingas eurokomisaras Andrius Kubilius.
„ES gynybai reikia „didžiojo sprogimo“ nebegalime tokiu žingsnis po žingsnio gerinimo situacijos keliu pasiekti tai, ko mums reikia“, – tuomet sakė jis.
„Turime atsakomybę už savo gynybą persikelti ant savo pečių“
Eurokomisaras teigė, kad šios dienos pamatas ES darbams yra sena išmintis, kad jei nori taikos, turi ruoštis karui.
„Per tris mėnesius Rusija pagamina daugiau ginklų negu visos NATO šalys, įskaitant JAV, per metus“, – sakė A. Kubilius.
Anot jo, šiemet Rusija pagal perkamosios galios paritetą karo reikalams žada skirti daugiau lėšų negu visos ES šalys bendrai skirs gynybai.
„Suprantant tokią situaciją ir girdint žvalgybos perspėjimus (...), kad Rusija gali būti ne tik pasiruošusi, kad ir, atrodo, planuotų, planuoja šiuo metu galimybę patikrinti NATO penktojo straipsnio galiojimą dar iki 2030 metų, tai yra tie dalykai, kurie labai aiškiai suformuluoja, kaip turime reaguoti į tokius iššūkius ir į tokią, pavadinkime, į mūsų saugumo arba gynybos krizę“, – kalbėjo eurokomisaras.
Jo teigimu, taip pat reikia atsižvelgti į besikeičiančius Jungtinių Valstijų prioritetus.
„Visi gerai suprantame, kad JAV, nepaisant visų mūsų emocijų ar kitokių tarpusavio pasiaiškinimų, vis daugiau dėmesio skirs augančiai Kinijos galiai, tam turės skirti vis daugiau savo resursų, skirtų saugumui užtikrinti. Natūraliai turime planuoti, kad Amerikos dalyvavimas rūpinantis mūsų saugumu dėl tokių priežasčių gali evoliuciniu būdu nuosekliai mažėti“, – tvirtino A. Kubilius.
„Dėl to turime atsakomybę už savo gynybą persikelti ant savo pečių“, – pridūrė eurokomisaras.
„450 mln. europiečių neturėtų piktintis ar pykti, kad 340 mln. amerikiečių, turėdami savo darbotvarkę ir savo iššūkius, ne visada galės padėti mums apsiginti nuo 140 mln. gyventojų turinčios Rusijos, kuri per trejus metus niekaip negali įveikti 28 mln. gyventojų turinčios Ukrainos“, – kalbėjo jis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!