• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po baltarusių prezidento rinkimų spektaklio kilę neramumai Minske kelia nerimą mūsų šalies verslininkams, nors Lietuvos valdžia kalba tik apie politines Aleksandro Lukašenkos veiksmų pasekmes.

REKLAMA
REKLAMA

Prieš sekmadienį vykusius Baltarusijos lyderio rinkimus net patys A. Lukašenkos diktatūrai nepritariantys baltarusiai neabejojo, kad Vakarams rodoma demokratijos komedija baigsis jau 16 metų šalį valdančio prezidento pergale.

REKLAMA

Visus daužė lazdomis

Tačiau, skirtingai nei per ankstesnius rinkimus, šį kartą Baltarusijos sostinėje neramumai nusidažė krauju. A. Lukašenkos oponentų į nepaklusnumo mitingus Minsko centre sukviesti žmonės buvo be skrupulų išvaikyti specialiosios paskirties milicijos būrio lazdomis.

REKLAMA
REKLAMA

Mitinguotojai, kuriuos A. Lukašenkos valdžia, net nepradėjus jokių tyrimų, iškart išvadino girtuokliais ir chuliganais, sugebėjo išdaužti porą langų Vyriausybės rūmuose.

Tačiau vos per vakarą buvo sulaikyta apie 1000 žmonių – milicija manifestantus medžiojo visame sostinės centre. Nepaklusnieji buvo mušami čia pat, gatvėje. Naujienų agentūros platino pranešimus ir apie be ceremonijų muštus užsienio žurnalistus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vakar areštinėje dar buvo laikoma apie 600 protestuotojų, tarp kurių ir septyni kandidatai į prezidentus iš devynių amžinojo vadovo oponentų.

Lietuviai – nė motais

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė kol kas nepasveikino A. Lukašenkos su gautais 79,76 proc. rinkėjų balsų ir pergale jau pirmame rinkimų ture. Ji tvirtino, kad tai padarys tuomet, kai baltarusių vadovo rinkimus teigiamai įvertins Vakarai.

REKLAMA

Seimo pirmininkės atstovas spaudai Juozas Ruzgys vakar „Respublikai“ sakė, kad Irena Degutienė stebėjo įvykius Baltarusijoje ir buvo sukrėsta sužinojusi apie jėgos panaudojimą prieš taikius žmones Minske.

„Seimo pirmininkės nuomone, nedemokratiškais metodais, kuriuos sekmadienį naudojo Baltarusijos valdžia, neįmanoma pasiekti demokratijos. Įvykiai Minske verčia manyti, kad Vakarų valstybės turėtų peržiūrėti savo santykius su Baltarusija“, – sakė J.Ruzgys.

REKLAMA

„Ypatingą nerimą kelia brutalūs Baltarusijos jėgos struktūrų veiksmai opozicijos kandidatų į prezidentus, nepriklausomos žiniasklaidos atstovų, opozicijos aktyvistų atžvilgiu, jų suėmimai, kratos demokratinės opozicijos atstovų namuose ir biuruose“, – pranešė Užsienio reikalų ministerija, tačiau šiame pareiškime nėra nė žodžio apie Lietuvos piliečių ir jų turto saugumą valstybėje kaimynėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Diktatorius tapo liberalu

Vakar „Respublika“ domėjosi, ką neramumai Minske ir dar penkeri metai prezidento A. Lukašenkos valdžios reiškia Baltarusijoje investavusiems lietuviams, jų verslo saugumui.

Algimantas Kondrusevičius, Nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos „Linava“ prezidentas:

REKLAMA

Vienu metu mūsų vežėjai susidūrė su tikrai labai griežta tranzito per šią šalį tvarka, tačiau jau gal trejus metus šioje srityje Baltarusija labai liberalizavo savo teisės aktus.

Mums yra įdomūs ne tiek politiniai įvykiai, kiek kaimynų geranoriškumas ir pastangos, kad baltarusių muitininkai dirbtų efektyviau, greičiau, nebeliktų tokių eilių pasienyje, kokios dar susidaro dabar.

REKLAMA

Keliaudami per Baltarusiją Lietuvos vežėjai netrukus gali susidurti ne tiek su šios šalies įstatymų, kiek su naujos Eurazijos sąjungos muitinių taisyklių suvaržymais, kas tikrai sumažintų lietuvių veiksmų erdvę ir padidintų pervežimo problemas.

Kalbant apie jau 16 metų vadovaujantį prezidentą A. Lukašenką, verta pasakyti, kad jį jau beveik įmanoma prognozuoti, o verslas visada labiausiai bijo netikėtų pokyčių. Dažniausiai tai nebūna nukreipta siekiant pagerinti verslininkų darbo sąlygas, o tik sukuria papildomus trukdžius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prie A. Lukašenkos valdžios 2002–2003 metais užsienio verslui Baltarusijoje varžtai buvo tikrai stipriai užsukti. Dar prieš trejus metus tik apie 20 proc. mūsų krovinių į Rusiją keliavo per Baltarusiją, o kiti – per Latviją, tai dabar šis srautas jau padidėjo iki 50 proc.

Eugenija Sutkienė, Asociacijos Lietuvos ekonominio ir prekybinio bendradarbiavimo su Baltarusijos Respublika Verslo tarybos narė, advokatų kontoros „Sutkienė, Pilkauskas ir partneriai“ vadovaujanti partnerė:

REKLAMA

Mūsų verslo dalis yra ir Baltarusijoje, kur atstovaujame Lietuvos verslininkų interesams, todėl žinome padėtį šioje šalyje.

Nors neužsiimame politika, prieš Baltarusijos prezidento rinkimus šioje šalyje jautėme tam tikrą sąstingį – verslui sunkiau buvo gauti kai kuriuos leidimus, šiek tiek sustojo kai kurie investicijų projektai.

REKLAMA

Laukimas buvo natūralus, nes, atrodo, pirmą kartą Baltarusijos istorijoje prieš šiuos rinkimus, veikiama tarptautinės politikos, ten atsirado bent kiek realesnė opozicija. Mūsų verslas jautė daugiau nerimo.

Tačiau, kalbant objektyviai, reikia pasakyti, kad A. Lukašenkos buvimas prezidentu jokiu būdu nereiškia prastesnių sąlygų Lietuvos verslininkams. Per pastaruosius metus šalies vadovas pakeitė labai daug teisės aktų, liberalizuojančių investavimo sąlygas, kainodarą.

REKLAMA
REKLAMA

Pastaruoju metu A. Lukašenkadaugiausia ir kalba apie užsienio investicijas, o kartu griežtai elgiasi su valdininkais, kurie šių pinigų nesugeba tinkamai priimti.

Iš baltarusių pusės įsteigta Lietuvos ir Baltarusijos verslo skatinimo taryba yra sudaryta būtent A. Lukašenkos iniciatyva. Tai yra labai svarbu, nes daugiausia mūsų šalies investicijų užsienyje po Rusijos tenka Baltarusijai.

Žinoma, jeigu Baltarusijos valdžioje būtų labiau ekonomiškai išprusę žmonės, tai dar labiau pagyvintų Lietuvos verslo ryšius su šalimi, bet tai jau yra nebe mūsų, o kaimynų reikalas.

Mano nuomone, nepriklausomai nuo to, ar šalį valdys A. Lukašenka, ar kuris kitas prezidentas, Baltarusijoje jau gyvuoja tvirta tradicija gerbti Lietuvos verslą ir investicijas.

Pirma, mes esame baltarusių kaimynai ir ES nariai. Baltarusijos verslas tikrai teigiamai įvertino Lietuvos laimėjimus, įveiktus sunkumus įgyvendinant ES reikalavimus, tad daug ko galime juos ir išmokyti.

Viktoras Adomaitis, Bendrovės „Vakarų medienos grupė“ generalinis direktorius:

Atmetus politinius dalykus, A. Lukašenkos valdžia mūsų verslui yra stabilumo požymis. Šiandien mes žinome, su kuo Baltarusijoje reikia kalbėti.

REKLAMA

Bet kokios šalies verslas Baltarusijoje dirba nežiūrėdamas į politikų teiginius, kad A. Lukašenkayra paskutinis Europos diktatorius. Mes toje šalyje susiduriame ir dirbame su tais žmonėmis, kurie rūpinasi investicijomis, naujų darbo vietų kūrimu ir užsienio verslininkams suteikia kitokią pagalbą.

Baltarusijoje dabar itin jaučiamas susidomėjimas Lietuva ir lietuvišku verslu, baltarusiai į mus žiūri tikrai nuoširdžiai pagarbiai, o politiniams dalykams tiesiog nelieka laiko.

Kas atsitiktų Lietuvos verslui, jei Baltarusijos opozicija veiktų ryžtingiau ir šalyje įvyktų didelių politinių permainų? Mano nuomone, bet kuri valdžia – prezidento A. Lukašenkos ar jo įpėdinių – turėtų džiaugtis bet kokiomis užsienio investicijomis.

Aš tikiu, kad ir Baltarusijoje, jeigu A. Lukašenką būtų pakeitęs bet kuris kitas kandidatas, nauja valdžia džiaugtųsi užsienio verslininkų veikla. Juk mes šiomis dienomis su šia valstybe pasirašome sutartį, pagal kurią sukursime 1000 darbo vietų ir investuosime apie 70 mln. eurų. (apie 241 mln. litų).

Algirdas Butkevičius, Seimo opozicijos lyderis:

Išties, be Lietuvos interesų Baltarusijoje demokratijos, žmogaus teisių atžvilgiu, mums labai svarbūs ir ekonominiai interesai. Juk toje šalyje sėkmingai investuoja ir lietuvių verslininkai, o politinis nestabilumas yra svarbus ir vietiniams, ir užsienio investuotojams.

REKLAMA

Jeigu po šių šalies prezidento rinkimų Baltarusijoje prasidėtų rimtesni neramumai, mūsų verslininkai, dirbantys pas kaimynus, kurį laiką jaustų labai neigiamus padarinius.

Kitas dalykas yra prezidento A. Lukašenkos, kaip lyderio, stabilumas. Šiandien investuojantys Baltarusijoje daugeliu atveju privalo turėti asmenines jo garantijas, nes premjeras ar ministrai toje valstybėje tvarko mažiau reikšmingus reikalus.

Bet net ir investuodami su asmenine A. Lukašenkos garantija mūsų verslininkai vis tiek nuolat jaučia tam tikrą baimę – ar prezidento požiūris, nuomonė nepasikeis?

Išties yra nemaža rizika, kad investavęs Baltarusijoje didelius pinigus gali vieną dieną išgirsti, kad toje šalyje jau esi nepageidaujamas.

A. Lukašenkayra diktatorius, bet gudrus. Jis žino, kaip kalbėti prieš rinkimus, su kuo koketuoti, todėl investuoti Baltarusijoje visada yra gana rizikinga.

Julius Girdvainis/strong>/strong>

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų