Primename, kad Senis Chasanas, laikytas pačiu įtakingiausiu „įteisintu vagimi“ Rusijoje, o gal ir visoje posovietinėje erdvėje, buvo mirtinai sužeistas Maskvos centre sausio 16 dieną samdomo žudiko paleistomis kulkomis. Kriminalinio pasaulio autoriteto nužudymo motyvų ir galimų jo užsakovų teisėsaugos institucijos kol kas neskelbia. Tačiau neoficialiai viena iš pagrindinių versijų laikoma ta, kad nusikaltimas įvykdytas nusikaltėliams kovojant dėl valdžios.
„Tai buvo gana ryški figūra kriminaliniame pasaulyje... Po Chasano nužudymo šios rinkos persidalijimas ir baigiasi“, - pareiškė buvęs Narkotikų kontrolės vadovo pavaduotojas, buvęs VRM ir FST darbuotojas Aleksandras Michailovas. Buvęs vidaus reikalų ministras Anatolijus Kulikovas , savo ruožtu, spėjo, kad Senio Chasano nužudymas, atvirkščiai, susijęs su „dar viena persidalijimo banga nusikaltėlių pasaulyje“.
Taip vertinti situaciją linkę ir dabar dirbantys buvusio ministro kolegos. Maža to, kaip mano RF VRM Sibiro federalinės apygardos vyriausiosios valdybos viršininkas Jurijus Proščialykinas, persidalijimo galima laukti ne tik sostinėje – netgi Sibire. „Mes tokių dalykų neatmetame“, - sakė jis.
J. Proščialykinas paaiškino, kad Senis Chasanas kontroliavo iki 70 procentų visų Sibiro „įteisintų vagių“. „Ne taip seniai mes sulaikėme vieną iš „autoritetų“ Buriatijoje – kažkokį Ivanovą pravarde „Sadyk“, o su juo – grupę asmenų, kurie kontroliuoja nefrito gavybą viename iš rajonų. Tai kaip tik žmogus iš šios srities“, - pridūrė J. Proščialykinas.
Pažymėsime, kad Buriatijos nefrito verslovės į teisėsaugininkų akiratį pateko jau seniai, gerokai prieš Senio Chasano mirtį. Praėjusių metų pabaigoje policijos atstovai atskleidė daugiau kaip 20 tonų nefrito mineralo nelegalią gavybą Kavoktinsko telkinyje, o valstybei padaryta žala įvertinta 600 mln. rublių. Anot tyrėjų, nuo 2011 metų gegužės iki 2012 metų spalio piktadariai neteisėtai eksploatavo brangakmenių klodus, suklastoję grafines koordinates licencijose ir leidimuose. Tiesioginiais nefrito pavogėjais laikomi evenkų šeiminės gimininės bendruomenės „Dylačia“ atstovai, tačiau jų bendrininkai, kuo neabejoja tyrėjai, buvo valdininkai iš Federalinės žemės turtų kasybos agentūros „Rosniedra“. Dalykas tas, kad ši žinyba ne kartą skelbė konkursus telkiniui eksploatuoti, tačiau „Dalyčie“ kažkodėl tai kiekvieną sykį pavykdavo išvengti konkurencijos. Pavyzdžiui, pernai gegužę buvo paskelbtas konkursas, pagal kvalifikacinės atrankos rezultatus buvo nustatyti pagrindiniai pretendentai, „tačiau galutinis posėdis „Rosniedra“ įsaku buvo atšauktas, o oficiali konkurso dalyvių dokumentacija - pavogta“.
Dėl šio fakto buvo iškelta baudžiamoji byla pagal Rusijos Federacijos baudžiamojo kodekso straipsnį „Dokumentų pavogimas arba sugadinimas, padarytas savanaudiškais ar kitokiais asmeniniais interesais“. Vidaus reikalų ministerijoje pabrėžiama, kad „Rosniedra“ veikla tiriama, vykdant prezidento pavedimą dekriminalizuoti šalies nefrito gavybos pramonę ir toliau gilinantis į baudžiamąją bylą, kurią anksčiau iškėlė Rusijos VRM Tardymo departamentas pagal RF BK 158 straipsnio 4 dalį – „Labai didelio masto vagystė“ – dėl nefrito neteisėtos gavybos fakto, perduoda „ITAR-TASS“.