• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Išsivysčiusių šalių į atmosferą išmetamas anglies dvideginio kiekis, kuris įtakoja sparčią klimato kaitą, brangiausiai kainuos Afrikos žemynui, naujienų portalas „All Africa“ cituoja šiandien paskelbtos Jungtinių Tautų ataskaitos duomenis.

REKLAMA
REKLAMA

Teigiama, kad per artimiausią dešimtmetį vidutinė temperatūra Afrikoje gali pakilti 2 laipsniais pagal Celsijų, o tai lemtų, kad vien žemdirbystėje iki 2060 metų dėl to būtų prarasti 26 mln. dolerių – keliskart didesnė suma nei visa tarptautinės bendruomenės parama Afrikai 2005 metais. Dėl to badauti būtų priversti papildomi 600 mln. žmonių. Padažnėtų ir moskitų sukeliamų epidemijų, o ypač maliarijos, protrūkiai.

REKLAMA

Klimato kaita itin apsunkins tarptautinės bendruomenės pastangas kovoje su skurdu Afrikos žemyne. Per sausras gimusiems naujagimiams gresia nusilpimas dėl menkos mitybos. Pavyzdžiui, Kenijoje penkiamečiai ir jaunesni vaikai turi 36-50 proc. didesnę tikimybę nei išsivysčiusių šalių vaikai susirgti įvairiomis ligomis dėl nepakankamos mitybos.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo potvynių pajėgūs apsisaugoti tokie išsivystę pasaulio miestai kaip Amsterdamas, Kopenhaga ar Niujorkas, tačiau Nigerio gyvenvietėms ar Nilo deltoje gyvenantiems afrikiečiams potvyniai būtų pražūtingi.

„Vargšai, kurie į atmosferą išmeta mažiausiai anglies dvideginio, yra pirmieji, kurie kenčia dėl išsivysčiusio pasaulio energijos naudojimo politikos“ – teigia ataskaitos autorius Kevinas Watkinsas. Ataskaitoje pažymima, kad vien Teksaso valstija, kurioje gyvena 23 mln. žmonių į atmosferą išmeta daugiau anglies dvideginio nei visas Afrikos Sacharos regionas su 720 mln. gyventojų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ataskaitoje pateikiamos ir galimos apsisaugojimo nuo krizės priemonės. Afrikos valstybės raginamos išplėtoti meteorologinių stočių tinklą, kurios geriau informuotų žemdirbius apie galimus klimato pokyčius. Raginama vystyti socialinio draudimo sistemą, kuria būtų apsaugoti žemdirbiai ir vargingiausi visuomenės sluoksniai. Kaip pavyzdys čia pateikiama Zambija, kuri 10 proc. vargingiausių šeimų moka po 6 JAV dolerius per mėnesį,

Valstybės taipogi raginamos įsirengti išankstinio perspėjimo sistemas, perspėjančias apie gresiančius potvynius. Be to, tokios šalys kaip Etiopija, Kenija ar Tanzanija, kuriose per kelias savaites iškrinta itin didelis kritulių kiekis, raginamos investuoti į vandens saugyklas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų