Kinijos BVP augimo tempas trečiajame šių metų ketvirtyje sulėtėjo iki 9,6 proc. Kinija jau yra antra po Jungtinių Amerikos Valstijų pasaulio ekonomika. Tačiau eilinis kinas to nejaučia – bendrasis vidaus produktas vienam gyventojui – 3,8 tūkst. JAV dolerių – rodo gana žemą pragyvenimo lygį,rašo AFP.
Krizė palyginus su atvira ekonomika
Ekonomiškai stipriausių valstybių rikiuotėje Kinija aplenkė Japoniją ir dabar distancija tarp šių šalių sparčiai didės, kadangi Tarptautinis Valiutos Fondas prognozuoja Japonijos BVP augimą šiais metais vos 0,7 proc., o kitais -1,2 procento. Vis dėlto neaišku, ar labai stipri jena leis pasiekti net ir šį rodiklį.
Pagal preliminarinius Nacionalinio statistikos biuro (NSB) duomenis per pirmuosius devynis šių metų mėnesius kinams pavyko uždirbti 4,03 mlrd. dolerių vertės BVP. Ir vis dėlto jie ir toliau lieka neturtingais žmonėmis. Pagal vidutiniškai vienam gyventojui tenkančius beveik 3,8 tūkst. dolerių kinai yra tik devintajame turtingiausių pasaulio gyventojų dešimtuke. Palyginimui, Japonijos BVP vienam gyventojui yra 39,74 tūkst. dolerių. Tačiau Kinijos BVP auga žymiai sparčiau.
Kaip ir buvo prognozuota
Negalima atmesti, kad BVP augimas 9,6 proc. trečiame ketvirtyje lyginant su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu (10,3 proc. antrame ir 11,9 proc. pirmame ketvirtyje), kurį ir prognozavo ekonomistai, yra Kinijos valdžios sėkmė. Ji įrodė, kad yra pajėgi sutarti su spekuliaciniais bankais, visų pirma, nekilnojamojo turto rinkos srityje. O svarbiausia, kad jai pavyko pasiekti, jog efektyviau būtų panaudojami energijos šaltiniai, o tai gali prisidėti prie naftos kainų didėjimo tempo pristabdymo jau artimiausioje ateityje.
Vis dėlto, Kinijos ekonomikos rūpesčiu ir toliau lieka aukšta infliacija. Rugsėjo mėnesio kainos buvo 3,6 proc. aukštesnės negu prieš metus. Tai reiškia, kad šis rodiklis per dvejus metus šoktelėjo iki maksimalaus.
Benas Simpendorferis, Škotijos karališkojo banko („Royal Bank of Scotland“) ekonomistas, mano, kad nepaisant tikrai nerimą keliančio infliacijos lygio (ją daugiausia lemia pakilusios maisto kainos), šis rodiklis didėja labai lėtai. Jo nuomone, 2012 metais Kinija turės rūpesčių – teks pasukti galvas, kaip išlaikyti greito augimo tempą. Viena iš tuos rūpesčius sukeliančių priežasčių – augančios kainos. Kiti ekonomistai prognozuoja, kad infliacija metų pabaigoje vis dėlto sumažės iki 3 procentų.
Kaip neseniai spaudos konferencijoje pasakė NSB spaudos atstovas Shengas Laiyun, dabar vyriausybė ketina panaudoti konkrečius kryptingus ir lanksčius makroekonominės politikos instrumentus, kurie turi sudaryti sąlygas stabiliam ir santykinai sparčiam ekonomikos augimui. Vienas iš tų instrumentų turėjo būti spalio 19 d. 0,25 procentinio punkto padidinta bazinė palūkanų norma. Keletą dienų anksčiau jau ketvirtą kartą šiais metais centrinis bankas pareikalavo, kad bankai padidintų rezervus. Kinijos valdžia ir TVF prognozuoja, kad kitais metais BVP padidės 9,6 procento. Sh. Laiyun nuomone, Kinijos ekonomikos atgaivinimas po pasaulinės finansinės krizės grįžo į senas vėžes ir juda planingai.
„Sony“ užregistravo 375 mln. dolerių pelną JAV ir ES baiminasi retųjų metalų stygiausIndai „Jaguar“ ir „Land Rover“ gamins dar ir KinijojePenkiolika metalų, kuriais žaidžia KinijaBaiminamasi retųjų metalų burbulo
Naujas planas, greitas augimas
Taigi, Kinijos valdžia rengia eilinį penkmečio planą 2011 – 2015 metams. BVP augimo tempas šiuo laikotarpiu turi svyruoti ties 9 procentais. Kinijos ekonomikos augimas, bet pirmiausia, juanio kursas - viena iš pagrindinių temų spalio 23 d. Seule vykusioje konferencijoje, kurioje dalyvavo G20 šalių finansų ministrai ir centrinių bankų pirmininkai. Į spaudimą dėl valiutos sustiprinimo kinai atsako stoiška ramybe, ir, suprantama, neketina pasiduoti Jungtinių Valstijų ir TVF spaudimui. Kitas dalykas, kad Kinijos valiuta per pastarąsias kelias savaites sustiprėjo labiausiai nuo 2005 m. rugsėjo.
,,Atstokite nuo kinų“, - parašė savo straipsnyje, išspausdintame rytiniame dienraštyje ,,The Cincinnati Enquirer“ Kinijos – Amerikos verslo tarybos viceprezidentas, ,,Procter & Gamble“ vadovas Robertas McDonaldas. Jo nuomone, Kinijos vystymasis yra būtinas, kad pasaulis galėtų atsigauti po krizės.
,,Deja, ši esminė tiesa ne visiems suprantama, ir kai kam atrodo, kad Kinijos vystymasis turi vykti pasaulio sąskaita. O juk pasaulinė prekyba, pirmiausia – prekyba su Kinija, nėra tuščias lošimas. Nekalbant jau apie tai, kad ir nedarbo mažėjimas Jungtinėse Valstijose bei kitose išsivysčiusiose šalyse vis labiau tiesiogiai priklauso nuo Kinijos ekonomikos geros būklės. Kinija turi 1,3 mlrd. vartotojų, kurių pajamos didėja. Ir nepamirškime, kad tos šalys, kurios greičiausiai atstatė savo ūkį po krizės (pvz., Vokietija) tą padarė iš esmės dėl didėjančio eksporto į Kiniją“ – rašo McDonaldas.
Vokietija įsibėgėja
Vokietijai kaip ketvirtai didžiausiai pasaulio ekonomikai grėsmės nėra. Spalio 22 d. šios šalies vyriausybė pranešė, kad šiųmetis BVP augimas yra 3,4 proc. – didžiausias nuo 1991 metų. Anksčiau buvo prognozuojama, kad jis bus tik 1,4 procento. Tai reiškia, kad Vokietija šiandien vystosi dukart sparčiau, negu visa euro zona.
Ekonomikos ministro Rainerio Bruederleo nuomone, Vokietijos ekonomiką ,,įsiūbavo“ eksportas, paskui atsirado paklausa šalies viduje. Ministro nuomone, ateinantys metai atneš 1,8 procento BVP augimą.
,,Po didelio išvystyto pagreičio Vokietijos ekonomika dabar yra greito važiavimo juostoje. O atspaudas solidus, kadangi įsibėgėjo ir vidaus paklausa“- sakė ministras.
Praėjusiais metais Vokietiją buvo apėmusi gili recesija, BVP sumažėjo 4,7 procento. Nuo 2010 m. sausio silpnesnis euras vis dėlto pamažu išjudino eksportą, pradėjo didėti paklausa šalies viduje, ir jau antrame ketvirtyje BVP padidėjo 2,2 procento. Anot ministro, kurio nuomone, atėjo metas atsisakyti visų stimuliacinių paketų, ateinančių metų Vokietijos ūkio būklė priklausys nuo situacijos vidaus rinkoje. Prognozuojamas bedarbių skaičiaus sumažėjimas nuo dabartinio 3,2 mln. iki 2,9 mln. 2011 metais, peržengiant psichologinę 3 mln. ribą.