REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šeštadienį netikėtai prasidėjęs karas Izraelyje, kaip ir prieš 50 metų, pribloškė ir pačius izraeliečius. Demonstratyvūs, barbariški „Hamas“ smogikų veiksmai verčia sunerimti visą pasaulį dėl galimo karinio konflikto išsiplėtimo ir daugiau šalių įsitraukimo į karo veiksmus.

Šeštadienį netikėtai prasidėjęs karas Izraelyje, kaip ir prieš 50 metų, pribloškė ir pačius izraeliečius. Demonstratyvūs, barbariški „Hamas“ smogikų veiksmai verčia sunerimti visą pasaulį dėl galimo karinio konflikto išsiplėtimo ir daugiau šalių įsitraukimo į karo veiksmus.

REKLAMA

BBC sudarė pagrindinių šio konflikto veikėjų informacijos gaires, paaiškinančias, kas šiuo metu vyksta Izraelio ir palestiniečių teritorijose.

Kas yra „Hamas“?

„Hamas“ yra Palestinos islamistų sukarinta grupuotė, kuri valdo Gazos Ruožą. „Hamas“ yra prisiekę sunaikinti Izraelio valstybę ir jau spėjo pakariauti su Izraeliu kelis karus nuo 2007-ųjų, kuomet perėmė valdžią iš nuosaikiųjų „Fatah“.

Laiko tarpuose tarp didesnių ginkluotų konfliktų „Hamas“ leido tūkstančius raketų į Izraelio teritoriją, rengė mirtinus išpuolius. Izraelis taip pat nuolat atakavo „Hamas“ pozicijas smūgiais iš oro. Kartu su Egiptu, siekiant užtikrinti teritorijų saugumą, užblokavo Gazos Ruožą nuo pat 2007-ųjų, kuomet situacija regione pablogėjo valdžią Palestinoje užėmus „Hamas“.

REKLAMA
REKLAMA

„Hamas“ ar jo militarizuoti daliniai yra pripažinti teroristiniais Izraelyje, JAV, Europos Sąjungoje ir Didžiojoje Britanijoje, kitose galios valstybėse. „Hamas“ teroristus oficialiai palaiko Rusijos sąjungininkė Iranas – aprūpina ginkluote, treniruoja smogikus.

REKLAMA

Kas yra Gazos Ruožas?

Gazos Ruožas yra 41 kilometrų ilgio ir 10 kilometrų pločio teritorija tarp Izraelio, Egipto ir Viduržemio jūros. Tai yra kiek daugiau nei 50 kv. kilometrų pločio teritorija, panašaus dydžio yra Alytus. Joje gyvena apie 2,3 mln. žmonių ir tai yra viena iš tankiausiai apgyvendintų teritorijų pasaulyje.

Izraelis kontroliuoja oro erdvę virš Gazos Ruožo, pakrantę ir tai, kas gali patekti į šalį arba būna išvežama iš jos. Egiptas taip pat kontroliuoja sieną su Gazos Ruožu ir taiko analogiškas Izraeliui priemones, siekiant išvengti smogikų patekimą į šalį.

REKLAMA
REKLAMA

Nepaisant taikomų griežtų kontrolės priemonių „Hamas“ smogikai sugebėjo surengti sėkmingą išpuolį 2023-ųjų spalio 7-ąją, kuomet apie 1 tūkst. smogikų įsiveržė į Izraelio teritoriją ir surengė parodomuosius susidorojimus su nepasirengusiais tokiam puolimui Izraelio kariais ir civiliais.

Apie 80 proc. Gazos Ruožo gyventojų yra priklausomi nuo tarptautinės humanitarinės pagalbos, skelbia Jungtinės Tautos. Beveik milijonui žmonių reikia kasdienės maisto pagalbos.

Kas yra Palestina ir kaip pastarųjų dienų įvykiai su tuo susiję?

Vakarų Krantas ir Gazos Ruožas, bendrai vadinamos Palestinos teritorijomis, kartu su Rytų Jeruzele ir Izraeliu visi kartu Romos imperijos laikais sudarė Palestinos teritoriją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šios teritorijos yra įvardijamos Žydų karalyste ir Biblijoje, o žydai jas laiko savo protėvių žemėmis.

Izraelis paskelbtas valstybe 1948-aisiais Jungtinėse Tautose, valstybę iškart pripažino tiek JAV, tiek Sovietų Sąjunga. Nepaisant to, aplinkinės arabų valstybės atsisakė tai daryti ir išsyk paskelbė karą naujakuriams, kurį pralaimėjo.

Palestinos valstybę Jungtinėse Tautose pripažinusios 138 valstybės, įskaitant Rusiją, beveik visas Afrikos, Azijos ir Pietų Amerikos valstybės, didžioji dalis rytinių Europos šalių, Švedija ir Islandija. JAV, Kanada, Japonija, Baltijos šalys, Australija, Pietų Korėja ir visa Vakarų Europa nėra pripažinusios Palestinos.

REKLAMA

Palestiniečiai savo valstybe vadina Vakarų Kranto, Gazos Ruožo ir Rytų Jeruzalės teritorijas. Izraelis faktiškai kontroliuoja šias teritorijas nuo pat 1967-ųjų pergalingo karo.

Kodėl Izraelis ir „Hamas“ kariauja?

Izraelis ir „Hamas“ turi ilgalaikę konfliktų istoriją, tačiau spalio 7-osios smogikų puolimas buvo visiškai netikėtas, mat pastaruoju metu tarp konfliktuojančių pusių vyravo „pozityvios nuotaikos“. Ekspertai pažymi, jog „Hamas“ sugebėjo užmigdyti Izraelio saugumo budrumą ir taip priblokšti gerai organizuotu išpuoliu.

„Hamas“ paleido tūkstančius (skelbiama, kad vien per šeštadienį buvo paleista apie 3 tūkst.) raketų, iki 1 tūkst. karių prasiveržė keliose vietose per anksčiau pastatytą sieną ir užpuolė žydų gyvenvietes. Palestiniečiai ir „Hamas“ smogikai puldinėjo ir žudė gatvėse civilius, puolimui nepasirengusius karius. Dalį žmonių „Hamas“ smogikai išsivežė į Gazos Ruožo teritoriją, jų likimas nėra žinomas.

REKLAMA

Izraelis į tai atsakė karo padėties paskelbimu, kariuomenei buvo suteikta laisvė veikti savo nuožiūra. Izraelio kariuomenė į Gazos Ruožo teritoriją paleido šimtus raketų, pirmadienį buvo paskelbta totali teritorijos blokada ir apsuptis.

Ar šis „Hamas“ puolimas yra išskirtinis?

BBC užsienio naujienų redaktorius Jeremy Bowenas pažymi, kad šeštadienį buvo įvykdytas išskirtinio masto „Hamas“ puolimas ir galingiausias įsiveržimas į Izraelio teritoriją per pastaruosius 50 metų.

Smogikai sugebėjo pralaužti Gazos Ruožą ir Izraelį jungiančią tvorą ir patekę į teritoriją surengė barbarišką išpuolį, nusinešusį šimtų civilių gyvybes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išpuolis įvykdytas minint 50-ąją 1973-ųjų, taip pat tuomet buvusią netikėta, Egipto ir Sirijos ataką prieš Izraelį.

Kas yra kalbama apie Izraelio žvalgybos veiksmus?

BBC rašoma, kad Izraelio žvalgybos institucijos patyrė triuškinamą smūgį įvaizdžiui. Teigiama, kad arba gausios Izraelio žvalgybos institucijos nesugebėjo perspėti šalies kariuomenės dėl rengiamo plataus masto išpuolio, arba kariuomenė ir šalies vadovybė dėl kažkokių nežinomų priežasčių nesugebėjo greitai ir tinkamai į perspėjimus sureaguoti.

Izraelis turi labiausiai išvystytą ir geriausiai aprūpintą užsienio žvalgybos agentūrą visuose Artimuosiuose Rytuose. Jie turi agentų visose palestiniečių smogikų grupuotėse, Libane, Sirijoje ir kitose aplinkinėse arabų valstybėse.

REKLAMA

Palei visą Gazos Ruožo sieną Izraelis yra įrengęs stebėjimo kameras, antžeminius daviklius, karines bazes.

Vielinė tvora su kameromis ir jutikliais kaip tik ir turėjo būti „išmanusis barjeras“ stabdantis šeštadienį įvykdytą infiltracijos ataką. Tačiau „Hamas“ smogikai su paprasčiausiais traktoriais pramušė sieną, susprogdino ją sprogmenimis ir prasiveržė į teritoriją keliose vietose.

Kas laukia ateityje?

„Hamas“ smogikai ragina „visus palestiniečius ir kitus arabus jungtis prie operacijos, kuri skirta nutraukti Izraelio okupaciją“.

Kol kas nėra aišku, arba palestiniečiai okupuotame Vakarų Krante, Libane įsikūrusi galinga smogikų grupuotė „Hezbollah“ ar kitos arabų šalys įsitrauks į karą Izraelyje.

Rusijos prezidento atstovas Dmitrijus Peskovas pirmadienį pareiškė, kad „į konfliktą“ gali įsitraukti ir trečioji šalis, tačiau jos konkrečiai neįvardijo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų