Iš pareigų buvo atleisti ir du aukšto rango pareigūnai dėl įtarimų, kad ministerija išpūtė kariams tiekiamo maisto, įskaitant kiaušinius, sutartis. Gruodžio mėnesį buvo suimtas gynybos ministerijos pareigūnas, įtariamas pasisavinęs beveik 40 mln. dolerių (beveik 37 mln. eurų), nesąžiningai pirkdamas Ukrainos kariuomenei labai reikalingus artilerijos sviedinius, skelbia portalas „Newsweek“.
Korupcija neatsiejama nuo karo veiksmų
Rugpjūtį taip pat kilo pasipiktinimas dėl išpūstų kainų, kai Turkijos įmonė „Vector Avia“ užsakė 233 000 striukių už 20 mln. dolerių (daugiau nei 18 mln. eurų), kurios buvo per plonos ir todėl netinkamos artėjančiai žiemai.
O. Reznikovas nebuvo asmeniškai įsitraukęs į šiuos skandalus, tačiau savo atsistatydinimo laiške pripažino, kad padėtis yra bloga, o JAV ir ES, kurių vadovai nenori, kad kovai su Rusija skirti pinigai būtų iššvaistyti, atsidūrė aklavietėje dėl tolesnės finansinės pagalbos.
Tai reiškia, kad pasikeitė korupcijos, su kuria turi kovoti V. Zelenskis, pobūdis – iki karo tai buvo prekyba įtaka siekiant išvengti tyrimo arba gauti palankias sąlygas.
„Anksčiau buvo neaišku, kaip ši korupcija paveikė žmonių gyvenimą Ukrainoje – dabar labai aišku, kad korupcija trukdo ukrainiečiams apsisaugoti“, – sakė Matthew Orras, rizikos žvalgybos bendrovės RANE Eurazijos analitikas.
„Kadangi šalies ekonomika pasikeitė, dabar korupcija neatsiejama nuo karo veiksmų. Ukrainiečiams tai beveik naudinga, nes pyktis ir nepakantumas korupcijai pakyla į dar aukštesnį lygį“, – „Newsweek“ sakė M. Orras.
Kova su korupcija
Sausį parengtoje RANE ataskaitoje teigiama, kad Kyjivas padarė pažangą vykdydamas korupcijos prevencijos reformas, susijusias su teismų ir politine sistemomis, kurios bus tęsiamos per ateinančius 18 mėnesių. Joje taip pat prognozuojama, kad Ukrainos sąjungininkai gali susieti būsimą karinę pagalbą su reformomis, kurios taip pat skatins ekonomiką, todėl Ukraina taps mažiau priklausoma nuo Vakarų paramos.
JAV skyrė Ukrainai 75 mlrd. dolerių (68,9 mlrd. eurų) kovai su Rusija, tačiau ši parama išseko po to, kai Kongresas nesugebėjo priimti prezidento Joe Bideno prašymo dėl skubios paramos teikimo. Kai kurie respublikonai reikalavo, kad 61 mlrd. dolerių (56,1 mlrd. eurų) karinė pagalba, kurią J. Bidenas norėjo skirti Kyjivui, būtų susieta su pokyčiais, kuriais būtų padidintas JAV ir Meksikos sienos saugumas.
Planai persikelti į JAV ir prabangūs pirkiniai
V. Zelenskio vizitas į Kongresą gruodžio mėnesį vyko tuo metu, kai buvo kitų Kongreso prioritetų, o alyvos į respublikonų partiją, prieštaraujančią tolesnei pagalbai Kyjivui, įpylė nepagrįsti teiginiai apie Ukrainos prezidento planus po karo gyventi pasiturinčiai.
Lauren Witzke, kraštutinių dešiniųjų aktyvistė ir 2020 m. respublikonų kandidatė į Senatą Delavero valstijoje, pakartotinai išplatino teiginį, kad V. Zelenskis nusipirko 20 mln. dolerių (daugiau nei 18 mln. eurų) vertės dvarą Vero Beach‘e (Majamis, JAV). Ji ragino JAV „atkirsti Ukrainą“ nuo finansavimo.
Nors patikrinus faktus paaiškėjo, kad V. Zelenskis nėra įtrauktas į jokius viešus tos apygardos nekilnojamojo turto savininkų registrus, pranešimas, kuriame buvo pateiktos nekilnojamojo turto nuotraukos, surinko milijonus peržiūrų ir buvo pakartotinai išplatintas kitose konservatorių paskyrose.
Kaltinimai V. Zelenskiui dėl kyšininkavimo „atitinka gilesnę respublikonų kritiką dėl korupcijos ir JAV pagalbos švaistymo daugelyje kitų pasaulio šalių“, – teigė Vašingtone įsikūrusio Kvinčio atsakingo valstybingumo instituto Eurazijos programos direktorius Anatolas Lievenas.
Jis sakė „Newsweek“, kad „tai yra priemonė, kuria siekiama sumažinti JAV pagalbą ten, kur ji iš tikrųjų būtų sąžiningai panaudota ir labai naudinga“.
„V. Zelenskiui ne kartą viešai ir privačiai buvo pasakyta, kad jis tiesiog privalo padaryti ką nors labai matomo, kad pažabotų korupciją ir padėtų J. Bideno administracijai prastumti pagalbos paketą per Kongresą“, – sakė A. Lievenas.
Apkaltinta net ir žmona
V. Zelenskis yra susidūręs ir su kitais nepagrįstais teiginiais, kad turi tarptautinį nekilnojamojo turto portfelį. Liepos mėnesį Lizos Churchill socialinio tinklo X paskyroje, kuri turi 273 tūkst. sekėjų, buvo paskelbtas prabangus namas su didžiuliu baseinu ir apibūdintas kaip „Zelenskio namai“.
Socialinių tinklų vartotojai išjuokė teiginius dėl 5,5 mln. dolerių (apie 5 mln. eurų) vertės namo, kurie buvo paneigti „Newsweek Fact Check“, kaip ir įtarimai, kad V. Zelenskis už JAV lėšas nusipirko 48 mln. dolerių (daugiau nei 44 mln. eurų) vertės jachtą.
V. Zelenskio žmona Olena Zelenska taip pat pateko į gandų malūną ir buvo neteisingai apkaltinta, kad pasinaudojo diplomatine kelione į Prancūziją ir 2022 m. gruodį Paryžiuje apsipirko už 40 tūkst. JAV dolerių (beveik 37 tūkst. eurų). 2023 m. spalį pasklido teiginys, kad ji, būdama diplomatiniais reikalais, Niujorke (JAV) esančioje „Cartier“ parduotuvėje išleido 1,1 mln. dolerių. (apie 1 mln. eurų)
V. Zelenska netgi buvo apkaltinta be jokių įrodymų nusipirkusi privačią Pumpkin Key salą Floridoje (JAV), kurios vertė 95 mln. dolerių (daugiau nei 87 mln. eurų), nors tuo metu, kai buvo pateikti teiginiai rusiškame „TikTok“ vaizdo įraše, šis turtas vis dar tebebuvo parduodamas.
Ihoris Kolomoiskis ir mobilizacija
Ukrainos antikorupcinės kampanijos metu 2023 m. rugsėjį buvo suimtas milijardierius Ihoris Kolomoiskis, kurį V. Zelenskio oponentai laikė pagrindiniu jo rėmėju 2019 m. prezidento rinkimų kampanijoje.
I. Kolomoiskis buvo įtariamas per septynerius metus pervedęs 14 mln. dolerių (beveik 13 mln. eurų) į užsienį, naudodamasis savo kontroliuojamais bankais. Jo namuose Dnipro mieste 2023 m. vasarį buvo atlikta krata atliekant atskirą tyrimą dėl turto iššvaistymo ir mokesčių slėpimo.
„Visada yra rizika, kad jei V. Zelenskis iš tikrųjų griežtai imsis persekioti korupciją, daugelis šių vietos bosų, kaip ir A. Kolomoiskis, gali atsiremti į buvusį prezidentą Petro Porošenką, – sakė V. Lievenas. – Zelenskis padarė daugiau nei bet kuris ankstesnis Ukrainos prezidentas“, kad kovotų su korupcija, „tačiau jis yra labai sudėtingoje situacijoje ir turi balansuoti tarp skirtingų grėsmių“.
„Galima įsivaizduoti situaciją, kai nykstantys Ukrainos oligarchai galvoja: „Zelenskis mums tampa per didele grėsme. Geriau paremkime jo politinius oponentus, kurie bus mums dėkingi, kai ateis į valdžią“.
Stengiasi kaip tik gali
Europos Sąjungos delegacija Ukrainoje lapkritį pareiškė, kad Kyjivas „paspartino reformas“ tiriant aukšto lygio korupcijos bylas ir vykdant baudžiamąjį persekiojimą. Specializuotoji antikorupcinė prokuratūra (SAPO) ir Ukrainos nacionalinis antikorupcijos biuras (NABU) paskyrė naujus vadovus 2022 m. liepos mėnesį ir 2023 m. kovo mėnesį.
Tuo tarpu Ukrainos parlamento Antikorupcijos politikos komitetas nustatė naujojo šaukimo į kariuomenę įstatymo projekto problemas, dėl kurių gali kilti korupcijos rizika po to, kai V. Zelenskis gruodžio 19 d. paskelbė apie galimą 500 000 šauktinių mobilizaciją.
V. Zelenskis sieks, kad nepasikartotų atvejai, kai pareigūnai kaltinami ėmę kyšius iš tų, kurie siekia išvengti fronto linijos (dėl to rugpjūčio mėn. jis atleido Ukrainos regioninių karo prievolės centrų vadovus).
„Administracija turėjo tai padaryti, nes turi parodyti, kad atsakomybė tenka jai, – sakė M. Orras. – Žmonės, kurie juos pakeitė, buvo labai motyvuoti kariai, kovoję įvairaus rango kare, tačiau kilo klausimas, ar šios pareigos iš tikrųjų jiems tinka ir ar jie nebus efektyvesni kitur“.
Dėl komentarų „Newsweek“ kreipėsi į Ukrainos parlamento antikorupcinės politikos komitetą ir Ukrainos prezidento kanceliariją.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!