REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Per pastarąją parą ukrainiečiai smogė rusų amunicijos sandėliui, priešlėktuvinės gynybos ir kitiems svarbiems objektams. Ukrainos skaičiavimu, nuo karo pradžios Rusija neteko 207 030 karių.

Per pastarąją parą ukrainiečiai smogė rusų amunicijos sandėliui, priešlėktuvinės gynybos ir kitiems svarbiems objektams. Ukrainos skaičiavimu, nuo karo pradžios Rusija neteko 207 030 karių.

REKLAMA

Svarbiausi karo įvykiai Ukrainoje:

23:57 | Zelenskis: „Niekas kitas pasaulyje nenaudoja ginklų prieš blogį veiksmingiau nei ukrainiečiai“

Po naujų masinių rusų atakų prieš Ukrainą, pirmadienį vakare kreipdamasis į ukrainiečius šalies prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad niekas pasaulyje prieš blogį nekovoja efektyviau nei ukrainiečiai, rašo „Ukrinform“.

Pastarąją parą rusai surengė kelis teroristinius išpuolius prieš Ukrainą.

V. Zelenskis padėkojo Ukrainos oro gynybos daliniams. Anot jo, pirmadienį buvo išgelbėti keli šimtai civilių gyvybių.

Anot jo, kiekvienas toks teroristinis išpuolis veda ukrainiečius ir visą pasaulį prie akivaizdžios išvados: Rusija nori eiti blogio keliu, o pasaulis turi matyti, kad teroras pralaimi.

REKLAMA
REKLAMA

„Savo laimėjimais, savo spaudimu, savo „Patriot“ mes reagavome ir reaguosime į visas Rusijos blogio apraiškas. Ir mes šį blogį sunaikinsime. Niekas kitas pasaulyje nenaudoja ginklų prieš blogį veiksmingiau nei ukrainiečiai“, – pabrėžia jis.

REKLAMA

23:26 | Ukraina: rusai pirmadienį nepradėjo naujų atakų aplink Bachmutą

Pasak Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo, Rusijos pajėgos pirmadienį nepradėjo jokių atakų aplink Ukrainos Bachmuto miestą, rašo „Sky news“.

Vakare paskelbtoje situacijos apžvalgoje ukrainiečiai nurodė, kad aplink miestą, kuriame iki šiol vyko ilgiausi ir kruviniausi karo mūšiai, nebuvo vykdomos jokios puolamosios operacijos.

Rusijos sviediniai pataikė į Torecko miestą, esantį maždaug už 34 km į pietvakarius nuo Bachmuto, ir, remiantis vietos pranešimais, žuvo mažiausiai du žmonės.

REKLAMA
REKLAMA

22:59 | Juodojoje jūroje – rusų laivų rotacija: raketų pavojaus lygis aukštas

Rusijos pajėgos atliko raketų paleidimo įrenginių rotaciją Juodojoje jūroje, rašo UNIAN.

Okupantai išlieka pasiruošę smūgiams, bendra „Kalibr“ salvė šiuo metu siekia 16 raketų.

„Taigi, vakare, įjungus dar vieną povandeninio laivo raketų paleidimo įrenginį, vienas iš antvandeninių raketų paleidimo įrenginių buvo nugabentas į savo bazę. Taigi nuo 21:00 jūroje yra trys raketų paleidimo įrenginiai vienas antvandeninis ir du povandeniniai. Iš viso salvę sudaro 16 raketų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Raketų pavojaus lygis tebėra labai aukštas“, – rašoma Pietų operatyvinės vadovybės pranešime.

Rusai pirmadienį surengė dar vieną masinę raketų ataką prieš Ukrainą. Pietų operatyvinės vadovybės atstovė spaudai Natalija Humeniuk sakė, kad Rusijos atakos prieš Ukrainą buvo bandymas išsekinti tiek priešlėktuvinės gynybos pajėgas, tiek gyventojus.

„Priešas ruošiasi pulti viskuo, ką turi, turime tai žinoti. Turime žinoti ir būti pasirengę, todėl įspėjame apie galimą puolimą. Tikėtina, kad bus surengta kompleksinė ataka su raketomis ir „Shahed“, – perspėjo ji.

REKLAMA

22:34 | Zelenskio patarėjas: šiandien buvo viena sunkiausių dienų nuo karo pradžios

Pirmadienis Ukrainai buvo viena „sunkiausių dienų“ nuo karo pradžios, sako Volodymyro Zelenskio patarėjas Ihoris Žovkva, rašo „Sky news“.

Rusija pirmadienį surengė masinę raketų ataką prieš Ukrainą, tačiau Ukraina visas rusų raketas numušė.

Naujausias rusų atakas I. Žovkva pavadino „pasibaisėtinomis“.

„Tai praktiškai realybė, kurioje gyvename kiekvieną dieną ir kiekvieną naktį“, – sako jis.

REKLAMA

„Tai viena iš sunkiausių dienų karo metu, ir, deja, manome, kad tai gali pasikartoti“, – kalba I. Žovkva.

Paklaustas, kodėl Maskva taikosi į Kyjivą, o ne į karinius objektus, M. Žovkva sakė, kad Rusijos pajėgos puola civilinius objektus, kad „neleistų Ukrainai daryti to, ką ji planuoja mūšio lauke“. Tikėtina, kad omenyje jis turėjo Ukrainos kontrpuolimą.

Anot jo, Kyjivas iš tarptautinės bendruomenės gauna ginkluotės, tačiau Ukrainai reikia „vis daugiau ir daugiau oro gynybos sistemų“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mums reikia... naikintuvų kaip oro gynybos dalies, nes ten, kur neturime pakankamai priešlėktuvinių ir priešraketinių sistemų, naudojame lėktuvus“, – sako jis.

21:59 | Borrellis: kol Rusija bando laimėti karą, ji nesiderės

Rusija nenorės pradėti derybų, kai bando laimėti karą prieš Ukrainą, pareiškė ES diplomatijos vadovas Josepas Borrellis, rašo „Sky news“.

Jis taip pat sako nesantis optimistas dėl vasaros.

Pirmadienį kalbėdamas Barselonoje vykusiame renginyje J. Borrellis sakė, kad mato „kariuomenės koncentraciją abiejose pusėse, aiškų Rusijos norą bandyti laimėti karą“.

REKLAMA

„[Rusija] nesileis į derybas, kol bandys laimėti karą“, – sakė jis.

Anot jo, Rusija jau ne kartą nurodė, kad nenutrauks karo, kol nepasieks savo karinių tikslų.

„Bijau, kad nuo dabar iki vasaros karas tęsis. Putinas ten yra sutelkęs daugiau kaip 300 tūkst. vyrų, dvigubai daugiau nei turėjo pradėdamas invaziją“, po renginio žurnalistams sakė J. Borrellis.

21:15 | Ukraina skaičiuoja naujausius rusų nuostolius

Per pastarąją parą ukrainiečių artileristai ir raketiniai daliniai smogė trims rusų priešlėktuvinės gynybos objektams, okupantų amunicijos sandėliui, taip pat trims rusų ginklų ir karinės įrangos stovėjimo vietoms, rašo UNIAN.

REKLAMA

Anot Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo, ukrainiečiai smogė dar trims svarbiems okupantų objektams.

„Gynybos pajėgų aviacija per dieną atliko 15 smūgių prieš priešo personalo ir karinės technikos telkinius“, – teigiama štabo pranešime.

Ukrainos skaičiavimu, nuo karo pradžios Rusija neteko 207 030 karių, 3 801 tanko, 7 467 šarvuočius, 313 lėktuvų, 298 sraigtasparnių, 3 054 dronų, 18 laivų ir daugybės kitos technikos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

20:30 | Rusija išdavė JAV senatoriaus Lindsey Grahamo arešto orderį dėl komentarų apie Ukrainą

Rusijos vidaus reikalų ministerija pirmadienį išdavė Jungtinių Valstijų senatoriaus Lindsey Grahamo arešto orderį dėl jo komentarų, susijusių su kovomis Ukrainoje.

Penktadienį vykusio susitikimo su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu sumontuotame vaizdo įraše, kurį paviešino V. Zelenskio biuras, L. Grahamas, respublikonas iš Pietų Karolinos, pažymėjo, kad rusai miršta, o JAV karinę pagalbą šaliai pavadino „geriausiais kada nors mūsų išleistais pinigais“.

REKLAMA

Nors atrodė, kad L. Grahamas šias pastabas išsakė skirtingose pokalbio dalyse, Ukrainos prezidento biuro trumpame vaizdo įraše jos buvo pateiktos viena šalia kitos, o tai sukėlė pasipiktinimą Rusijoje.

Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas sekmadienį pareiškė, kad „sunku įsivaizduoti didesnę gėdą šaliai, nei turėti tokius senatorius“.

Tyrimų komitetas, vyriausioji šalies kriminalinių nusikaltimų tyrimo agentūra, pradėjo baudžiamąjį tyrimą prieš L. Grahamą, o vidaus reikalų ministerija išdavė arešto orderį, kaip nurodyta pirmadienį paskelbtame oficialiame ieškomų įtariamųjų baudžiamosiose bylose sąraše.

REKLAMA

L. Grahamas yra vienas iš daugiau kaip 200 JAV Kongreso narių, kuriems Maskva pernai uždraudė atvykti į Rusiją.

L. Grahamas socialiniame tinkle „Twitter“ parašė: „Žinia, kad mano įsipareigojimas Ukrainai užsitraukė V. Putino režimo rūstybę, mane nepaprastai džiugina.“

„Aš ir toliau palaikysiu Ukrainos laisvę, kol kiekvienas Rusijos karys bus išvarytas iš Ukrainos teritorijos, – rašė jis tviteryje. – Putino korumpuotos ir amoralios vyriausybės išduotą arešto orderį nešiosiu kaip garbės ženklą.“

REKLAMA
REKLAMA

19:28 | Podoliakas: po karo reikia sukurti demilitarizuotą zoną 100–120 km į Rusijos teritoriją

Pasibaigus karui Ukrainoje, 100–120 km į Rusijos teritoriją turėtų būti sukurta demilitarizuota zona, pareiškė Ukrainos prezidento patarėjas Mychailo Podoliakas, rašo UNIAN.

Anot jo, demilitarizuotos turėtų būti Belgorodo, Briansko, Kursko ir Rostovo sričių teritorijos.

M. Podoliako įsitikinimu, tai būtina, kad ateityje būtų išvengta pakartotinės atakos.

„Siekiant užtikrinti tikrą Charkivo, Černihivo, Sumų, Zaporižios, Luhansko ir Donecko sričių gyventojų saugumą ir apsaugoti juos nuo apšaudymo, bus privaloma įvesti 100120 km demilitarizuotą zoną Belgorodo, Briansko, Kursko ir Rostovo respublikų teritorijoje“, – sako jis.

19:04 | Baltarusijoje pasienyje su Ukraina įrengti prieštankiniai įtvirtinimai

Baltarusijoje netoli sienos su Ukraina įrengti prieštankiniai įtvirtinimai. „Planet Labs“ padarytose palydovinėse nuotraukose matyti, kad įtvirtinimai tęsiasi du kilometrus.

Apie tai skelbia Baltarusijos radijas „Laisvė“ ir „Belarusian Hajun“, rašo „Ukrainska Pravda“.

Prieštankiniai įvirtinimai, vadinami drakono dantimis, buvo įrengti už 20 km nuo sienos su Ukraina ir už 10 km nuo Gomelio, netoli Kalininos kaimo.

Panašūs įtvirtinimai jau buvo įrengti ir laikinai okupuotose Ukrainos teritorijose, taip pat Rusijos pasienio regionuose.

REKLAMA

Vadinamieji drakono dantys yra piramidės formos statiniai iš gelžbetonio. Šie įtvirtinimai teoriškai turėtų sulėtinti arba nukreipti šarvuotąją techniką. Vis dėlto Ukraina yra rodžiusi, kad iš Vakarų gauta technika šiuos įtvirtinimus yra pajėgi įveikti.

Skelbiama, kad įtvirtinimų linijos ilgis minėtoje vietoje Baltarusijoje siekia apie du kilometrus.

18:41 | Kyjive vėl kaukė sirenos

Ukrainos sostinėje Kyjive pirmadienį vakare dar kartą įsijungė oro pavojaus sirenos, rašo „Sky news“. Tai buvo trečias kartas, kai mieste kaukė sirenos.

Oro pavojus buvo paskelbtas ir Žytomyro bei Černihivo regionuose.

18:35 | Danija skyrė dar 2,4 mlrd. eurų į pagalbos Ukrainai fondą

Danijos vyriausybė pirmadienį pranešė kovo mėnesį įsteigtam pagalbos Ukrainai fondui skirianti papildomus 2,6 mlrd. dolerių (2,43 mlrd. eurų), taigi bendra fondo suma dabar siekia 3,6 mlrd. dolerių (3,36 mlrd. eurų).

Nuo pat Rusijos invazijos prieš daugiau nei metus pradžios Vakarų šalys yra pasižadėjusios Kyjivui teikti nuolatinę paramą.

Karas Ukrainoje vyksta labai kritišku metu, padėtis mūšio lauke rimta, todėl Ukrainai reikia visokeriopos paramos“, – Danijos visuomeniniam transliuotojui DR sakė premjerė Mette Frederiksen.

Kovo mėnesį beveik visoms parlamento partijoms pritarus, Skandinavijos šalis iš pradžių fondui skyrė 7 mlrd. Danijos kronų (apie 940 mln. eurų), kurių didžioji dalis buvo skirta karinei pagalbai.

REKLAMA

M. Frederiksen pirmadienį teigė, kad dar šiais metais šalis papildomai skirs 7,5 mlrd. kronų (apie 1 mlrd. eurų).

„Dabar ukrainiečiams reikia mūsų ginklų ir paramos, todėl tai yra neatidėliotina“, – sakė ji DR ir pridūrė, kad fondui jau trūksta pinigų.

Dar 10,4 mlrd. kronų (1,396 mlrd. eurų) įsipareigota skirti 2024-aisiais, o M. Frederiksen pažymėjo, kad nėra jokių požymių, jog kiti metai bus taikūs.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis socialiniame tinkle „Twitter“ išreiškė padėką.

„Šis svarus indėlis dar labiau sustiprins Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kovinius pajėgumus trumpuoju ir vidutinės trukmės laikotarpiu“, – teigiama pareiškime.

Gegužės viduryje Danija taip pat paskelbė, kad pagal Europos iniciatyvą padės apmokyti Ukrainos pilotus skraidyti naikintuvais F-16.

Praėjusią savaitę M. Frederiksen neatmetė galimybės, kad jos šalis taip pat padovanos keletą savo F-16, kurių turi apie 40.

Planuojama, kad per kelerius ateinančius metus šiuos naikintuvus palaipsniui pakeis modernesni F-35.

18:00 | Ukraina patvirtino sankcijas Rusijos sąjungininkui Iranui – parlamentas

Kyjivo parlamentas pirmadienį patvirtino sankcijų paketą Rusijos sąjungininkui Iranui, kuris kaltinamas siuntęs ginklus Maskvai per daugiau nei metus trunkančią invaziją į Ukrainą.

REKLAMA

„Rezoliucija suderina Ukrainos sankcijas su viso civilizuoto pasaulio veiksmais siekiant visiškos Irano izoliacijos“, – teigiama Ukrainos parlamento interneto svetainėje.

17:35 | Zelenskis pasidalijo kraupiu vaizdo įrašu

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienį vakare pasidalijo vaizdo įrašu, kuriame nufilmuoti vaikai, bėgantys griaudint sprogimams per rusų ataką prieš Ukrainą.

Vaizdo įrašą prezidentas paskelbė „Telegram“ kanale, rašo „Ukrinform“.

„Ukrainos vaikai. Kiekvieną kartą, kai pasigirsta oro pavojaus signalas. Taip atrodo įprasta savaitės diena.

Dėkoju visiems pasaulyje, kurie padeda apsaugoti žmones ir mūsų vaikus nuo Rusijos teroro, nuo teroristinės valstybės. Šlovė Ukrainai!“ – prie vaizdo įrašo [arašė V. Zelenskis.

Pirmadienį rusai surengė dar vieną masinę raketų ataką prieš Ukrainą. Į Kyjivo sritį okupantai paleido 11 balistinių ir sparnuotųjų raketų „Iskander“, tačiau Ukrainos priešlėktuvinės gynybos pajėgos sunaikino visus taikinius.

16:59 | Charkivo srityje sužeista nėščia moteris, du vaikai

Rusams pirmadienį raketomis smogus Charkivo sričiai Kovšarovkos gyvenvietei, buvo sužeistos trys pagyvenusios moterys, nėščia moteris ir du vaikai, rašo „Ukrinform“.

Pasak Charkivo srities karinės administracijos vadovo Olego Sinegubovo, rusai sudavė raketinį smūgį, preliminariai „Iskander“.

REKLAMA

Buvo sužeistos trys pagyvenusios 73, 85 ir 90 metų amžiaus moterys. Be to, buvo sužeista nėščia moteris, 14 metų vaikas ir 10 metų amžiaus vaikas.

Kaime buvo apgadintas bendrabučio pastatas, du gyvenamieji namai ir dujotiekis.

16:22 | Po rusų raketų atakos Budanovas kreipėsi į okupantus: „Labai greitai dėl to gailėsitės“

Pirmadienį ukrainiečiai sužlugdė rusų balistinių raketų ataką. Anot Ukrainos karinės žvalgybos vadovo Kyrylo Budanovo, taip buvo sustabdytas dar vienas rusų bandymas įvykdyti teroristinius veiksmus prieš Ukrainą.

„Visus tuos, kurie iki šiol Rusijoje manė, tikėjo ar galbūt svajojo, kad gali įbauginti Ukrainą, noriu jus nuliūdinti taip nėra: visi dirbo ir tebedirba savo darbą ir toliau dirbs savo darbą“, – UNIAN cituoja K. Budanovą.

Anot jo, rusai greitai pasigailės dėl išpuolio, o Ukrainos atsaką „netrukus visi pamatys“.

„Visi tie, kurie bandė mus įbauginti, svajodami, kad tai turės kokį nors poveikį labai greitai dėl to gailėsitės. Mūsų atsakymo ilgai laukti nereikės. Netrukus visi pamatys“, – sako K. Budanovas.

Ukraina kiek anksčiau pirmadienį pranešė, kad numušė visas Rusijos raketas, pirmadienį paleistas į šalį per antrąją atakų bangą.

15:56 | Rusai niršta dėl Vakarų sąjungininkų ginklų

Rusijos Federacijos Valstybės Dūmos vicepirmininkas Piotras Tolstojus viešai pasipiktino tuo, kad Vakarų sąjungininkai, konkrečiai Jungtinė Karalystė, Ukrainai suteikė ilgojo nuotolio raketų. Reaguodamas į Ukrainos naudojamą galingesnę ginkluotę, jis paplūdo grasinimais, kad Rusijos ginkluotosios pajėgos bus priverstos eiti iki pat Lenkijos sienos.

REKLAMA

„Kuo daugiau karinės technikos tolimojo nuotolio kovai, tolimojo nuotolio raketų Vakarai duos Ukrainai, tuo toliau Rusijos kariuomenė turės eiti ir ji eis iki pat Lenkijos sienos“, – sakė jis.

P. Tolstojus atskirai pažymėjo, kad Ukraina „teisingame Rusijos paveiksle“ turėtų laikytis neutralaus statuso – neprisijungti nei prie NATO, nei prie Europos Sąjungos.

15:13 | Rusija Baltarusijai perdavė raketų kompleksą S-400

Baltarusijos naujienų agentūra „BelTa“ sekmadienį pranešė, kad į Baltarusiją iš Rusijos atgabentas dar vienas priešlėktuvinių raketų sistemų S-400 kompleksas. Taip pat pranešama, kad Baltarusijos kariuomenė pradėjo mokymus naudotis sistema.

„Kariškiai pasirengę pritaikyti savo žinias ir įgūdžius praktikoje, kad užtikrintų Baltarusijos ir visos Sąjunginės valstybės karinį saugumą“, – rašoma gynybos ministerijos pranešime.

Rusijos perduoti kompleksai S-400 bus įtraukti į vieningą Vakarų kryptį dengiančios regioninės karių grupės oro gynybos sistemą.

14:55 | Lenkijos prezidentas žada pasirašyti įstatymą dėl Rusijos įtakos

Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda pirmadienį pareiškė, kad pasirašys prieštaringai vertinamą įstatymą dėl Rusijos įtakos Lenkijoje.

Penktadienį Lenkijos parlamentarai pritarė įstatymo projektui, kuris gali būti nukreiptas prieš opoziciją ir paveikti rudenį įvyksiančių rinkimų rezultatus. Dešiniojo sparno valdančioji partija „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) juose sieks trečios kadencijos valdžioje.

REKLAMA

Pagal naująjį įstatymą būtų įsteigta valstybinė komisija Rusijos įtakai Lenkijoje tirti. Daugelio nuomone, įstatymo projektas yra nukreiptas prieš buvusį premjerą Donaldą Tuską, dabar vadovaujantį pagrindinei opozicinei partijai „Pilietinė platforma“ (PO).

14:20 | Cichanouskaja: Baltarusijos ir Ukrainos likimai yra persipynę

Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja ragina Europos Sąjungą toliau taikyti jos gimtinei sankcijas, apsvarstant ir galimybę įvesti naujų, bei pareiškė, kad Ukrainos ir Baltarusijos ateitis yra susijusi. Apie tai pirmadienį rašo portalas „EuroNews“.

Baltarusijos autoritarinio lyderio Aliaksandro Lukašenkos varžovė 2020 metų rinkimuose S. Cichanouskaja, kuri po masinių protestų pabėgo į Lietuvą, pirmadienį dalyvaus Bratislavoje vyksiančiame susitikime su politiniais lyderiais.

Ji ketina perduoti pranešimą apie Baltarusijos svarbą regiono saugumui.

„Laisva ir nepriklausoma Baltarusija svarbi ne tik Baltarusijos žmonėms, bet ir visam regionui. Baltarusijos ir Ukrainos likimai yra persipynę, o Baltarusija yra krizės dalis, bet ji taip pat gali būti ir problemos sprendimo dalis“, – teigė S. Cichanouskaja.

13:51 | Ukraina švenčia – numušė visas Rusijos paleistas raketas

„Šiandien yra Ukrainos oro gynybos pergalės prieš Rusiją diena“, – savo „Telegram“ kanale didžiuodamasis Ukrainos oro gynybos darbu pareiškė šalies vidaus reikalų ministro patarėjas Antonas Heraščenka.

REKLAMA

„Anksčiau tai buvo balistinės raketos, jos buvo numuštos dideliame aukštyje, pasitelkus itin modernias vakarietiškas oro gynybos sistemas, kurias mums parūpino mūsų sąjungininkai.

Ačiū mūsų sąjungininkams, ačiū oro gynybai! Šiandien pavyko išgelbėti šimtus, o gal ir tūkstančius Kyjivo gyventojų gyvybių!“, – džiaugėsi A. Heraščenka.

13:20 | Maskvos pratybų metu prie Krymo tilto buvo sukurta dūmų uždanga – JK gynybos ministerija

Maskvos praėjusią savaitę prie Krymo tilto surengtos saugumo pratybos sukūrė dūmų uždangą, dalinai paslėpusią tiltą, teigia Jungtinės Karalystės gynybos ministerija. 

Socialiniame tinkle „Twitter“ pirmadienį paskelbtoje JK gynybos ministerijos žvalgybos apžvalgoje nurodoma, kad gegužės 24 dieną surengtų pratybų metu dūmų uždangą sukūrė sunkvežimiuose įrengti dūmų generatoriai TDA-3, veikiausiai priklausantys Rusijos branduolinės, biologinės ir cheminės apsaugos pajėgų 28-ajai brigadai.

Tokie veiksmai yra standartinė Rusijos karinės doktrinos procedūra, apimanti maskuotę ir klaidinimą. Manoma, kad Maskva šiems veiksmams skiria ypatingą dėmesį.

JK gynybos ministerijos žvalgybos teigimu, didžioji dauguma panašių veiksmų, kurių buvo imtasi per Rusijos plataus masto invaziją į Ukrainą, buvo nesėkmingi, greičiausiai dėl stipraus centrinio planavimo ir kovinės drausmės trūkumo.

12:39 | Rusija atakavo Ukrainą „Iskander“ raketomis

Rusijos pajėgos, tikėtina, atakavo Ukrainos teritoriją balistinėmis „Iskander“ raketomis, skelbia šalies kariuomenės atstovas Jurijus Ihnatas.

Ukrainos karinių oro pajėgų atstovo teigimu, raketos skrido „balistine trajektorija iš šiaurės“.

„Pirminiais duomenimis, tai buvo „Iskander“. Viena iš skirtingų modifikacijų. „Iskander-M“ – tai balistinė raketai, dar yra „Iskander-K“ – tai sparnuotoji raketa. Koks ginkluotės tipas buvo panaudotas – pasakysim vėliau“, – UNIAN cituojamas J. Ihnatas.

12:21 | Viename iš Kyjivo srities rajonų nukritus raketai sudegė ūkinis pastatas

11:45 | Raketų nuolaužos Kyjive

Kyjivo Obolonsko rajone pranešama apie ant važiuojamosios kelio dalies nukritusias raketu skeveldras. Kyjivo meras Vitalijus Klyčko pranešė, kad gelbėjimo tarnybos ruošiasi vykti į įvykio vietą.

11:35 | Sprogimai Kyjive

Kyjivo srities karinė administracija pranešė apie Ukrainos sostinėje pirmadienį nuaidėjusius galingus sprogimus. Kiek anksčiau Kyjive buvo paskelbtas oro pavojus.

„Likite slėptuvėse“, – miesto gyventojus „Telegram“ įspėjo karinė administracija.

11:31 | ISW: Prigožinas pažemino Putiną dėl negauto atlygio

Naujausioje JAV Karo studijų instituto (ISW) analizėje skelbiama, kad „Wagner“ lyderis Jevgenijus Prigožinas netiesiogiai sumenkino Rusijos diktatoriaus Vladimiro Putino autoritetą ir režimą. 

ISW praneša, kad J. Prigožinas kreipėsi į Rusijos pareigūnus ir pareiškė, kad Rusijos Federacijos valstybinė žiniasklaida draudžia bet kokias diskusijas apie „Wagner“ pajėgas. J. Prigožinas mano, kad Rusijos biurokratams tokia cenzūra bus naudinga trumpuoju laikotarpiu nuo 1 iki 3 mėnesių, „kol Rusijos žmonės pradės priešintis ir neapkęsti biurokratų“.

Anot jo, Rusijos pareigūnai būtų galėję mėgautis savo istoriniu gebėjimu cenzūruoti Rusijos visuomenę, jei Rusija nebūtų pradėjusi karo Ukrainoje. Tuomet J. Prigožinas diskusiją nukreipė nuo kalbų apie neįvardytus Rusijos pareigūnus prie tiesioginio kreipimosi į vieną asmenį.

„Prigožino komentarai greičiausiai yra skirti V. Putinui, kurį Rusijos valstybinė žiniasklaida dažniausiai vaizduoja kaip lyderį, kuris tiesiogiai dalyvauja nedideliuose infrastruktūros projektuose ir paprastų rusų gyvenime“, – teigia ISW ekspertai.

Analitikai mano, kad J. Prigožinas gali kritikuoti V. Putiną, nes jis nesuteikė „Wagner“ lyderiui pažadėto atlygio už tai, ką jis vadina „Bachmuto užėmimu“.

„Prigožino išpuoliai prieš Putiną ir Rusijos gynybos ministeriją kartu su jo giriamais „Wagner“ pasiekimais gali rodyti, kad Prigožinas yra nusivylęs, kad negavo žadėto atlygio už „pergalę“ mūšyje dėl Bakhmuto“, – rašo ISW.

10:56 | Apšaudytas Rusijos pasienio miestas – gaudžia sirenos, į dangų kyla juodų dūmų stulpas

Belgorodo srities Šebekino mieste – galingas sprogimas. Socialiniuose tinkluose pasirodė vaizdo įrašai ir nuotraukos su tirštų juodų dūmų stulpu iš pasienio su Ukraina miesto.

10:16 | Rusai skubiai sprunka iš Pietų Ukrainos – iš baimės vengia Krymo tilto

Pietų Ukrainos karinės pajėgos skelbia, kad okupacinė valdžia skubiai palieka laikinai okupuotos Chersono srities teritorijas ir bėgdama bando vengti Krymo tilto, nepasitikėdama jo saugumu.

09:40 | Ukraina sako numušusi 37 rusų raketas, 29 dronus

Per naktį Ukraina numušė 37 rusų sparnuotąsias raketas ir 29 dronus, pirmadienį pranešė kariuomenė, praėjus dienai po didžiausio Ukrainos sostinės Kyjivo apšaudymo nuo Maskvos invazijos pradžios.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas Valerijus Zalužnas socialiniuose tinkluose teigė, kad iš viso buvo paleista iki 40 raketų ir apie 35 dronus, iš kurių atitinkamai 37 ir 29 buvo numušti.

Pasak pareigūnų, Kyjivas patyrė jau 15-ą Rusijos oro ataką šį mėnesį ir tai buvo antras panašaus intensyvumo naktinis puolimas iš eilės. Visgi sostinėje didelių nuostolių ar aukų nebuvo užfiksuota.

08:57 | Rusija atakavo Kyjivą raketomis ir dronais

Pirmadienį paryčiais Kyjivo srities valdžia pranešė, kad Kyjive nugriaudėjo sprogimas.

„Sprogimas sostinės Holosijiovsko rajone. Visos tarnybos siunčiamos į vietą. Detalės – vėliau. Būkite slėptuvėse“, – „Telegram“ skelbė miesto meras Vitalijus Klyčko.

Jis taip pat pranešė apie sprogimus sostinės Podolės, Sviatošinsko ir Švečenkos rajonuose.

Apie 3.20 val. Kyjivo karinė administracija pranešė apie suveikusią oro gynybą, naujus sprogimus bei netoli miesto numuštą raketą. Pirminiais duomenimis, dėl krintančių nuolaužų gaisras kilo privačiame name.

Pirmadienio naktį oro gynyba virš Kyjivo sunaikino daugiau nei 40 oro taikinių, kaip skelbia miesto valdžia kritinės žalos ir aukų miestas išvengė.

„Dar viena sunki naktis sostinei. Tačiau dėl mūsų gynėjų profesionalumo Kyjivas išvengė žalos, nebuvo apgadinta infrastruktūra, kiti objektai, daugiabučiai namai. Nėra aukų ar žuvusiųjų“, – po išpuolio „Telegram“ skelbė V. Klyčko.

Nuo vidurnakčio visoje Ukrainoje aidi oro pavojaus sirenos.

08:11 | Rusų nuostoliai

Ukraina nuo karo pradžios skelbia nukovusi jau daugiau nei 207 tūkst. Rusijos karių, taip pat 7 467 šarvuočius, 3 435 artilerijos sistemas ir 3 054 bepiločius orlaivius.

Apie tai naujausioje savo suvestinėje skelbia Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas. 

Per pastarąją parą ukrainiečiai skelbia nukovę 430 rusų, sunaikinę 11 šarvuočių, 10 artilerijos sistemų, dvi oro gynybos sistemas, 61 bepilotį orlaivį, 15 automobilių bei du vienetus specialiosios įrangos.

07:42 | 15 išpuolių per mėnesį

Šį mėnesį Kyjivo gyventojai beveik kasnakt girdi oro pavojaus sirenas ir sprogimus.

Naktį į šeštadienį surengta ataka prieš miestą buvo didžiausia nuo praėjusių metų vasarį Rusijos pradėtos invazijos, pranešė Ukrainos pareigūnai.

Naktį į pirmadienį sostinės gyventojai vėl susidūrė su grėsmėmis iš dangaus.

„Praėjo tik 18 valandų nuo masiškiausios bepiločių atakos prieš Kyjivą, o priešas vėl atakavo sostinę“, – pareiškė miesto karinė administracija.

„Tai jau 15-oji oro ataka nuo gegužės pradžios!“ – priduriama jos pranešime.

06:55 | Rusai atakavo Odesą

Ukrainos operatyvinė vadovybės „Pietūs“ pranešė, kad Rusija pirmadienio naktį atakavo Odesą raketomis.

„Priešas puola iš oro. Vyksta kova. Gali būti kelios puolimo bangos“, – nurodė OV „Pietūs“ vadovybė.

„Netgi kovos ore pasekmės gali padaryti žalos nuolaužomis ant žemės“, – pabrėžė vadovybė.

Paryčiais įvairiose Odesos vietose buvo girdimi sprogimai.

Svarbiausi savaitgalio įvykiai

► Ukrainos karinė valdžia pranešė, kad naktį iš šeštadienio į sekmadienį Rusija surengė didžiausią paleistų dronų skaičiumi ataką prieš Kyjivą nuo invazijos pradžios. Per išpuolį žuvo du žmonės, trys buvo sužeisti.

► Naujos Europos Sąjungos sankcijos Rusijai stringa dėl Graikijos ir Vengrijos protestų, šeštadienį rašo „Politico“. Anksčiau šį mėnesį Briuselis pasiūlė 11-ąjį sankcijų dėl Rusijos karo Ukrainoje paketą, kuriuo siekiama sumažinti galimą sankcijų vengimą.

► Rusijos regionuose, besiribojančiuose su Ukraina, šeštadienį per apšaudymą žuvo du žmonės, pranešė regiono valdžios institucijos.

► Per Rusijos surengtą apšaudymą Ukrainos šiaurės rytų Charkivo srities Kupjansko rajone šeštadienį žuvo 61 metų moteris, o vienas vyras buvo sužeistas, pranešė srities gubernatorius Olehas Synjehubovas.

► Ukrainiečių karinė žvalgyba pareiškė, kad Rusija rengia plataus masto provokaciją šalies pietryčiuose esančioje branduolinėje jėgainėje, kurią ji yra užėmusi, siekdama sužlugdyti Ukrainos kontrpuolimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų