Karas Sirijoje: trys scenarijai

Sirijoje, Alepo miesto-tvirtovės rajone, tęsiasi aršus Sirijos kariuomenės puolimas. Sirų ir rusų lėktuvai bombarduoja rytinę Alepo dalį, skelbia neseniai alternatyvią Nobelio premiją laimėję „Baltieji šalmai“. Pasak aktyvistų, dešimtys oro antskrydžių užgriuvo Alepą penktadienio rytą.

20

BBC apžvalgininkas karo klausimais Jonathanas Marcusas pateikė tris galimus tolimesnių įvykių scenarijus.

(20 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Bombarduojamas Alepas: gelbėtojai nespėja traukti žmonių iš griuvėsių

Blogas scenarijus

Baiminamasi, kad dabartinis Alepo rytinių rajonų bombardavimas ir atsinaujinęs valdžios pajėgų puolimas yra plataus masto armijos ir prezidento B. al Assado bandymo įvesti kontrolę didžiojoje šalies dalyje preliudija.

Iš tiesų, jeigu Sirijos kariuomenei su Irano pajėgų ir įvairių vietos būrių pagalba užvaldyti Alepą, tai galėtų tapti rimtu posūkiu visame Sirijos kare ir stipriu psichologiniu faktoriumi tolimesniuose įvykiuose.

Alepo užėmimas konsoliduotų pajėgas, palaikomas režimo, o su Rusijos pagalba – leistų įkurti ir tam tikrą alavitų anklavą ar nykštukinę karalystę Vakarų Sirijoje.

REKLAMA

Savo ruožtu tai reikštų, kad būsimose derybose dėl konflikto Sirijoje sureguliavimo tokia valstybė atliktų svarbų ir aktyvų vaidmenį, o būtent to ir siekia Rusija.

Be jokios abejonės, toks scenarijus visiškai prieštarauja Vakarų valstybių, siekiančių nuversti B. al Assado režimą, norams. Taigi, žiūrint iš Vakarų koalicijos pozicijos, tai būtų blogas scenarijus.

Labai blogas scenarijus

Tačiau situacija gali būti ir dar blogesnė. Jeigu valdžios pajėgų puolimas Alepe išsikvėps, o taip jau ne sykį nutiko anksčiau, jeigu į pagalbą sukilėliams prisijungs įvairios ten veikiančios grupuotės, įskaitant ir Turkijos palaikomas, tai ten įsivyraus nepastovios pajėgų pusiausvyros situacija. Ją bus galima įvardinti kaip taktinę aklavietę, tačiau žmonių aukų skaičius dar labiau išaugs.

Pastaruoju metu gaunama informacija, ypač bepiločių pateikiami duomenys, nepalieka abejonių, kad už šią aklavietę teks sumokėti daugelio žmonių gyvybėmis.

Būtent apie tai ir kalbėjo JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry, kalbėdamas JT Saugumo Taryboje, kad jeigu jūs galvojate, jog situacija Sirija negali jau būti blogesnė, tai jūs klystate.

JAV ir Rusijos pozicijos suartėjimo scenarijus

Suformuoti tokį bendros pozicijos scenarijų yra sudėtinga dėl to, kad Rusija ir JAV Sirijoje kariauja du visiškai skirtingus karus. Rusija stengiasi įtvirtinti B. al Assado režimą ir neleisti jam žlugti. O JAV vysto kitą karą prieš „Islamo valstybę“ su tikslu likviduoti šią organizaciją arba apriboti įtakos sferą.

Rusija taip pat kovoja su ISIS, tačiau ne tokiais mastais. Todėl galima sakyti, kad abi galios valstybės į konfliktą žiūri iš skirtingų pozicijų. Amerikiečiai ne itin pasitiki rusais, egzistuoja taip pat praeities trukdžiai jų santykiuose – Krymo aneksija, karas Ukrainos rytuose. Maža to, amerikiečiai su dideliu nepasitikėjimu stebi Rusijos karines ambicijas įvairiuose pasaulio kraštuose.


Rašyti komentarą...
n
nordland
2016-09-27 21:45:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
jau konflikto pradzioje buvo aisku, kad jokiu nuosaikiuju ten nera ir nebuvo. "nuosaikiuosius" isgalvojo tik kaip priedanga, po kuria yra remiami teroristai.
Atsakyti
0

i
iii
2016-09-28 00:56:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
teroristai slepiasi tarp civiliu.... gaila vaiku....
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų