Daugelis šalių kovoja dėl stipriųjų, galingųjų ir kitokių pirmųjų titulų. Tačiau pasaulio valstybės vertinamos pagal daugybę kategorijų ir tikrai ne visose norima pirmauti. Listverse.com siūlo paskaityti apie 10 kategorijų, kuriose pirmą vietą užimančios valstybės ne tik tuo nesididžiuoja, bet ir siekia kuo greičiau pakeisti esamą situaciją...
10. Žmogžudysčių skaičius: Hondūras
Niekur pasaulyje nėra didesnės tikimybės būti nužudytam nei Hondūre – čia iš asmens gyvybė atimama kas 75 minutes. Kruvinos Meksikos gaujų kovos nuolat patenka į laikraščių antraštes, tačiau žmogžudysčių skaičius Hondūre yra net keturis kartus didesnis.
Tai dažnai aiškinama kaip gaujų dominavimo ir policijos korumpuotumo pasekmė. 8,2 milijono populiacijoje yra apytiksliai 65 tūkst. gaujų narių. Tik 2 procentai visų nusikalstamų veiklų yra nagrinėjamos teismuose. Tūkstančiai gaujų narių buvo deportuoti iš Los Andželo į Hondūrą. Čia gaujų nariai taip pat yra infiltruoti į policijos pajėgas ir teisinę sistemą. Valdžiai kol kas sudėtinga užtikrinti net paprasčiausias paslaugas, o ką jau kalbėti apie kovą su išsikerojusia korupcija. Devyniasdešimt procentų viso kokaino, pasiekiančio JAV, keliauja per Hondūrą. Iki šiol padėčiai taisyti naudotos strategijos davė mažai teigiamų rezultatų. Ricardo Alvarezas, Tegucigalpos meras, per rinkimus žadėjo visiems nemokamas laidotuves ir laimėjo.
9. Valiutos devalvacija: Zimbabvė
Daugelis žmonių žino, kas yra infliacija – lėtas bet palaipsniui vykstantis kainų augimas. Terminas „hiperinfliacija“ naudojamas aprašyti momentui, kai mėnesio infliacijos lygis yra didesnis nei 50 procentų ir tokia situacija tęsiasi kurį laiką. Nuo 1950 net 18 valstybių patyrė hiperinfliaciją, tačiau nė vienoje ji nebuvo pasiekusi tokio lygmens kaip Zimbabvėje. Afrikos tauta dabar gali „pasigirti“ labiausiai devalvuota valiuta pasaulyje. Tai reiškia, kad daiktas, vienų metų pradžioje kainavęs 1 dolerį, kitų metų pirmą dieną kainuoja jau 130 dolerių. Aukščiausiame infliacijos taške 2008 metų lapkritį infliacija Zimbabvėje buvo prilyginta 6,5 sekstilijonams – tai skaičius su 21 nuliu...
Kai šalis pradeda spausdinti šimto trilijonų dolerių banknotus, yra visiškai aišku, kad tokia situacija nebegali tęstis. 2008 metų pabaigoje vienas JAV doleris buvo lygus 642,371,437,695,221,000 Zimbabvės doleriams. Jei manote, kad labai smagu piniginėje turėti šimtų trilijonų kupiūras, pagalvokite, kad vienas kiaušinis kainuoja apytiksliai 35 milijardus dolerių.
Zimbabvės dolerio kaip nacionalinės valiutos buvo atsisakyta 2009 metais. Tačiau kol kas jis nėra pakeistas jokia nauja nacionaline valiuta – naudojamos vien užsienio valiutos.
8. Savižudybės: Pietų Korėja
1990-ųjų pradžioje, prieš interneto atsiradimą ir Pietų Korėjos modernizaciją, savižudybių šalyje skaičius buvo vienas mažiausių pasaulyje – maždaug 8 savižudybės 100 tūkst. gyventojų. Po valstybės modernizacijos savižudybių skaičius išaugo tris kartus. Dabar kas dieną nusižudo 35–40 korėjėčių. Neįtikėtinas modernizacijos greitis (Pietų Korėja dabar yra 12 didžiausia pasaulio ekonomika), socialinė stigma, žinių apie depresiją ir psichines ligas bei jų gydymą trūkumas bei didžiulis spaudimas dėl akademinių pasiekimų ir karjeros galimybių yra labai svarbūs prie šio reiškinio prisidedantys faktoriai. Pietų Korėjoje taip pat pasireiškia „palaikomųjų savižudybių“ protrūkiai: nusižudžius viešam asmeniui, jo „pavyzdžiu“ kartais paseka šimtai ir net tūkstančiai tautiečių.
7. Kūdikių mirtingumas: Jungtinės Amerikos Valstijos
Tai gali labai nustebinti, tačiau išsivysčiusiame pasaulyje būtent JAV pirmauja pagal kūdikių mirtingumą (pirmą dieną po gimimo). Kiekvienais metais JAV pirmą dieną, kai gimsta, miršta apytiksliai 11 tūkst. kūdikių. Tai 50 procentų daugiau nei visose kitose išsivysčiusiose šalyse. Kadangi paprastai JAV nėra laikomos pavojinga ar nesaugia šalimi gimdyti vaikus, reikia įvertinti tam tikrus faktorius.
JAV yra didžiausias pastojančių nepilnamečių skaičius pasaulyje ir net puse visų nėštumų yra neplanuoti. Paauglės motinos taip pat dažniausiai negauna tinkamos priežiūros nėštumo laikotarpiu ir tai nulemia ankstyvą gimdymą.
6. Neraštingumas: Burkina Fasas
Dėl nuolatinių pilietinių ir politinių neramumų, šimtmečius trunkančio išnaudojimo šiame sąraše logiškai tikimasi Afrikos šalių. Maža, pakrantės neturinti Afrikos šalis Burkina Fasas, nors ir besigirianti nemokamu mokslu bei universitetu, užima pirmą vietą pasaulyje pagal neraštingumą. Šioje šalyje tik 26 procentai visos suaugusiųjų populiacijos moka skaityti.
Kad ir kaip prastai atrodytų tokia statistika, situacija dabar yra žymiai pagerėjusi, palyginti dar su labai netolima praeitimi. Per paskutinį dešimtmetį savanoriai dėjo visas pastangas, kad būtų padidintas šalies gyventojų raštingumo lygis. Vos 2008-aisiais skaityti mokėjo tik apytiksliai 13 procentų suaugusių šios šalies gyventojų. Tarp 1997 ir 2008 metų į mokyklas leidžiamų vaikų skaičius nuo 35 procentų išaugo iki 60 procentų. Rezultatai rodo, kad augant raštingumui tokiu pat tempu kaip ir dabar, yra labai tikėtina, jog neilgai trukus Burkina Fasas praras šią pirmąją vietą.
Laukite tęsinio.