JAV Atstovų rūmai jau patvirtino 61 mlrd. dolerių karinės pagalbos Ukrainai paketą, Senatas turėtų tą galutinai padaryti jau artimiausią parą. Ginkluotės tiekimo atnaujinimas leistų Ukrainos kariuomenei atlaikyti vis intensyvėjantį Rusijos puolimą.
Tikėtina, kad amerikiečiai atsiųs Ukrainai oro gynybos sistemų ir amunicijos joms, tolimojo nuotolio raketų ATACMS, amunicijos artilerijos pabūklams, „Himars“ raketų paleidimo sistemų.
„Atsikvėpimas“ iki 2025 metų
Karinių Kyjivo reikmių finansavimas suteiks Ukrainai „atsikvėpimą“ ir suduos smūgį Rusijos pajėgoms. Vašingtonas „padės surengti efektyvią gynybą ir sumažins Ukrainos pajėgų netektis“, teigė „Focus“ kalbintas Ukrainos nacionalinio strateginių tyrimų instituto ekspertas Mykola Bielieskovas.
Tolimesnės Ukrainos pergalės labai priklauso nuo papildomos pagalbos tiekimo. Atsižvelgiant į taip, kaip sunkiai buvo skiriama ši pagalba, tai tolimesnis pagalbos tiekimas kol kas yra labai miglotas.
Analitiko teigimu, labiau teks pasitikėti Didžiąja Britanija ir Europos Sąjunga, o pačiai Ukrainai taip pat teks ženkliai išauginti ginkluotės bei amunicijos gamybą savo šalyje karo sąlygomis.
„Reuters“ kalbinti ekspertai tolimesnę karinę pagalbą (po 2025-ųjų) vertina skeptiškai. Ypač miglotai tai atrodo, jeigu Donaldas Trumpas nugalės prezidento rinkimuose. Beveik neabejojama, kad JAV išlaidų užsienyje mažinimo deklaravimu garsėjantis politikas ir jį palaikantys respublikonai įsuktų Ukrainą į karinių kreditų ratą.
„Surovikino gynybos linijos“ naikinimas
Ukrainos kariuomenės atsargos pulkininko, karybos eksperto Petro Černikos teigimu, Ukrainai svarbiausia pagalbos dalis – raketos „Patriot“ sistemoms ir amunicija artilerijos pabūklams.
Anot jo, tolimesnis realus karinis scenarijus numato bandymus „pramušti Surovikino gynybos liniją“ – daugialypę gynybos liniją Ukrainos pietuose – ir pasiekti Azovo jūros regioną. Tuomet Ukrainos kariuomenė galėtų atkirsti sausumos koridorių į Krymą ir užkirsti Rusijos kariuomenės tiekimą.
Eksperto teigimu, karinė pagalba Ukrainą pasieks be didesnių uždelsimų, tačiau esminis šiuo atveju bus jos suteikiamas kiekis, nes „per daug ginklų plataus masto kare nebūna“.
„Po sėkmės pietuose reiks peržiūrėti ir suprasti, kokia galėtų būti kita taktinė užduotis“, – aiškino jis kalbėdamas leidiniui „Focus“.
Rusija tuo pat metu turi išsikėlusi priešingus tikslus: išeiti iki Donecko ir Luhansko sričių administracinių sienų ribų. Spaudimas Časiv Jarui tik augs, ar pavyks rusams jį okupuoti kol kas nėra aišku – Bachmutą užimti jiems užtruko net devynis mėnesius.
Rusija taip pat skelbia, kad stiprina savo pajėgas naujai paruoštais kariais – viso pranešama apie 300 tūkst. naujų karių atsiuntimą į frontą. Tačiau naujos pajėgos į ugnį negali būti įmetamos staiga, todėl dabar siunčiami Tolimųjų Rytų daliniai.
„Nereiktų pamiršti, kad Ukraina likviduoja iki 30 tūkst. okupantų per mėnesį. Matematika čia paprasta: per tris vasaros mėnesius bus 90 tūkst., o tai yra trečdalis tos sumos, kurią deklaravo Maskva“, – aiškino P. Černikas.
Ukrainos pajėgų kontrpuolimo potencialas
Ukraina nuo 2023-ųjų spalio neteko 583 kv. kilometrų teritorijos dėl Rusijos vykdomo puolimo. Pagrindinė to priežastis – amunicijos artilerijos pabūklams trūkumas, „Reuters“ aiškino JAV dirbanti analitikė Jekaterina Stepanenka.
JAV pagalba, anot jos, Ukrainą pasiekia pavėluotai – šalis jau netenka iniciatyvos. Vakarai iš esmės suteikė Rusijai laiko pasiruošti puolimui, kuris prognozuojamas vasaros pradžioje.
Optimistiškesnės nuomonės buvo Ukrainos „Informacinio pasipriešinimo“ karybos ekspertė Aleksandra Kovalenka. Jos teigimu, visų pirma JAV pagalba padės stabilizuoti gynybos liniją, o vėliau jau bus galima galvoti apie rezervų kaupimą būsimam ukrainiečių kontrpuolimui.
Ji įsitikinusi, kad realizuoti didelio masto puolimo planus Rusijai staiga jau nepavyks – iki JAV karinės pagalbos atsiuntimo liko kelios savaitės.
Ukraina negaus „sidabrinės kulkos“
„Financial Times“ kritiškai vertima JAV suteikiamos pagalbos apimtį ir potencialų to rezultatą. Amerikiečių pagalba gali padėti sulėtinti Rusijos puolimą, tačiau jo nesustabdys: „sidabrinės kulkos“ puolimo sustabdymui mūšio lauke tikrai nėra.
JAV pagalba turėtų padėti Ukrainai gauti laiko išspręsti trūkstamų karių skaičiaus problemą. Ukraina galės efektyviau apsaugoti svarbią infrastruktūrą nuo raketų smūgių.
„Financial Times“ kalbinti ekspertai taip pat perspėja: dabartinė pagalba suteiks Ukrainos kariuomenei galimybę kariauti dar metus. Tikėtina, kad kitais metais pagalbos paketai būtų jau keliskart mažesni.
„Bloomberg“ taip pat skelbiama, kad „gelbėjimosi ratas“ apsiaustoms Ukrainos ginkluotosios pajėgoms buvo numestas, bet tai vargu ar pakeis karo eigą.
JAV karo tyrimų instituto analitikų teigimu, dėl transporto tiekimo problemų JAV pagalbos poveikis situacijai fronto linijoje užtruks keletą savaičių. Padėtis gali ir pablogėti, ypač jei Rusijos pajėgos suaktyvins puolimą, kad pasinaudotų ribotu laiko tarpu, kol bus atgabenta nauja ginkluotė, teigė analitikai.
Pagalbos bus tiek, kad „liktų žaidime, o ne laimėtų karą“
Britų savaitinio konservatyvaus žurnalo „The Spectator“ apžvalgininkas Owenas Matthewsas savo straipsnyje pabrėžia, kad JAV Kongresas pinigus skyrė paskutinę minutę: Rusijos pajėgos buvo prie pat didelio proveržio Ukrainoje slenksčio.
Kadangi nuo 2023 m. spalio mėn. JAV pagalbos teikimas sustojo, o ES laiku nerado šaudmenų, Rusijos ginkluotosios pajėgos pradėjo šaudyti iki šešių sviedinių už kiekvieną ukrainiečių paleistą šūvį. Dėl priešraketinės gynybos trūkumo balistinės ir sparnuotosios raketos beveik visiškai sunaikino Charkivo energetikos infrastruktūrą ir smarkiai pakenkė Kyjivo infrastruktūrai.
Po Naujųjų metų nakties raketų atakos prieš daugiabučius visoje Ukrainoje nusinešė šimtų civilių gyventojų gyvybes, priduria apžvalgininkas.
„Kol amerikiečiai ginčijosi, mirė mūsų vaikai. Gerai, kad atsiras daugiau ginklų, bet dabar mes jau žinome savo vietą. Žinome, kokią vertę (JAV teikia) ukrainiečių gyvybėms“, – leidinys cituoja Kyjive gyvenančio IT inžinieriaus Mychailos Spivako, kuris gamina bepiločius orlaivius, komentarą.
O. Matthewso tezę netiesiogiai patvirtino ir NATO generalinis sekretorius J. Stoltenbergas, kuris teigė, kad JAV pagalbos vėlavimas sukėlė „realių pasekmių“ fronte: Rusija jau kelis mėnesius galėjo panaudoti daug daugiau amunicijos.
„Ukrainiečiams trūksta artilerijos sviedinių santykiu 1:5 ir net 1:10, priklausomai nuo fronto linijos ruožo. Matome vis mažiau numušamų rusiškų raketų ir dronų, nes trūksta oro gynybos priemonių“, – MSNBC sakė generalinis NATO sekretorius.
Jo teigimu, naujas JAV pagalbos paketas leis Ukrainai numušinėti rusų raketas, išlaikyti fronto liniją ir smogti kariniams objektams Rusijos teritorijoje.
Priminsime, kad Pentagonas teigia, jog po galutinio patvirtinimo pagalba Ukrainai bus suteikta greičiau nei per savaitę. Pentagonas pareiškė, kad prireiks mažiau nei savaitės, kad pagalba Ukrainai būtų pristatyta po galutinio jos patvirtinimo.
Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Oleksandras Lytvynenko anksčiau sakė, kad Ukraina gaus lygiai tiek pagalbos, kad „liktų žaidime, o ne laimėtų karą“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!