Naujausias dramatiškas posūkis šioje didelio dėmesio sulaukusioje byloje įvyko ketvirtadienį, kai Florencijos teismas skyrė A.Knox 28 su puse metų kalėjimo už Meredith Kercher (Meredit Kerčer) nužudymą universitetiniame Perudžos mieste.
A.Knox teismo posėdį stebėjo iš Sietlo, kur gyvena po ankstesnio išteisinimo 2011 metais, kurį italų prokurorai apskundė.
Dabar jos advokatai planuoja apskųsti naujausią apkaltinamąjį nuosprendį Italijos Aukščiausiajame Teisme, bet jei jiems nepasiseks, A.Knox gali tekti skristi atgal į šalį, kur ji jau ketverius metus sėdėjo kalėjime.
„Tokia populiari čia ir tokia ... graži, – viskas tik dėl to. Jeigu ji nebūtų patraukli moteris, mes neturėtume šio grupinės meilės proveržio. Ji bus išduota, jei tai bus patvirtinta“, - sakė Harvardo teisės profesorius Alanas Dershowitzas (Alanas Deršovicas).
Nors A.Knox sulaukė nemažai paramos Jungtinėse Valstijose, kur yra laikoma nekalta teisingumo klaidos auka, A.Dershowitzas sakė, kad nėra teisinio pamato jos neišduoti.
Tai nebūtų gerai ir diplomatine prasme, atsižvelgiant į tai, kad Jungtinės Valstijos pareikalauja daugiau ekstradicijų nei bet kuri kita valstybė, sakė jis.
„Italijos teisinė sistema, nors ji man nepatinka, yra teisėta teisinė sistema ir mes turime sutartį su Italija, tad nematau, kaip mes priešintumėmės“, - sakė jis AFP.
„Mes stengiamės susigrąžinti Snowdeną – kaip tai atrodo, jei norime susigrąžinti Snowdeną ir negrąžinsime kažko dėl žmogžudystės?“ - klausė jis, paminėdamas JAV žvalgybos paslaptis nutekinusį bėglį Edwardą Snowdeną (Edvardą Snoudeną).
A.Knox šalininkai teigia, kad ji turėtų būti apsaugota nuo ekstradicijos, nes Italijos sistema, pagal kurią kaltintojai gali apskųsti verdiktus, neatitinka JAV galiojančio draudimo teisti du kartus už vieną ir tą patį nusikaltimą.
Teisės ekspertai šiam argumentui didelės reikšmės neteikia.
„Jie visuomet pamiršta, kad iš pradžių ji buvo nuteista“, - sakė Julianas Ku (Džulianas Ku), kuris dėsto transnacionalinę teisę Hofstros universitete.
A.Knox ir jos buvęs vaikinas, italas Raffaele Sollecito (Rafaelė Solečitas), ketverius metus sėdėjo kalėjime už minimą žmogžudystę, bet 2011 metais po apeliacijos buvo išteisinti ir paleisti.
Italijos Aukščiausiasis Teismas 2013 metais panaikino tą sprendimą ir grąžino bylą nagrinėti iš naujo.
Italija turėtų pirmiausia pateikti ekstradicijos prašymą JAV valstybės departamentui, kuris tada spręs, ar paprašyti Teisingumo departamento sulaikyti A.Knox.
Tada A.Knox turėtų teisę užginčyti savo ekstradiciją JAV teisme.
Italijos teismas pripažino amerikietę Knox kalta dėl žmogžudystės
Italijos teismas ketvirtadienį paskelbė amerikiečių studentę Amandą Knox (Amandą Noks) kalta dėl žmogžudystės ir už akių skyrė jai 28 su puse metų kalėjimo, o pati kaltinamoji, kuri teismo sprendimo laukė JAV, pasmerkė šį „neteisingą verdiktą“.
Pirmininkaujantis teisėjas Alessandro Nencini (Alesandras Nenčinis) sprendimą perskaitė nuščiuvusioje Florencijos teismo salėje, o iškart po to A.Knox advokatai pasakė, kad pateiks apeliaciją šioje didelio žiniasklaidos dėmesio sulaukusioje ir užsitęsusioje byloje.
„Esu išsigandusi ir nuliūdusi dėl šio neteisingo verdikto. Būdama anksčiau pripažinta nekalta, daugiau tikėjausi iš Italijos teisingumo sistemos“, - sakė A.Knox pareiškime, kurį paskelbė iš savo namų Sietle.
„Tai tapo nevaldoma“, - sakė 26 metų A.Knox, kuri po ankstesnio išteisinimo baigia kūrybinio rašymo studijas Vašingtono universitete Sietle.
Po 12 valandų trukusių svarstymų du teisėjai ir aštuoni prisiekusieji taip pat grąžino apkaltinamąjį nuosprendį dėl žmogžudystės A.Knox buvusiam vaikinui, italui Raffaele Sollecito (Rafaelei Solečitui) ir skyrė jam 25 metų kalėjimo bausmę.
R.Sollecito, kuris vilkėjo mėlyną jūreiviško stiliaus švarką ir buvo užsidėjęs tamsiai rusvus aviatoriškus akinius nuo saulės,anksčiau ketvirtadienį dalyvavo teismo posėdyje.
Tačiau jo nebuvo skaitant verdiktą, po kurio iš jo bus paimtas pasas, kad jis negalėtų pabėgti iki bus išnagrinėta jo paskutinė apeliacija.
A.Knox ir R.Sollecito buvo nuteisti už žiaurų drauge su amerikiete gyvenusios britės nužudymą Italijos universitetiniame mieste Perudžoje.
Pagal mainų programą atvykusi britų studentė Meredith Kercher (Meredit Kerčer) 2007 metų lapkričio 2 dieną kotedže, kuriame gyveno su A.Knox, buvo rasta pusiau išrengta ir perrėžta gerkle.
M.Kercher brolis Lyle'as (Lailas) ir sesuo Stephanie (Stefani) apatiškai sėdėjo teisme, kai buvo skaitomas verdiktas.
L.Kercheris vėliau sakė, kad tai „nebuvo akimirka švęsti“, bet pridūrė: „Mes pasitikėjome tuo, ką visą laiką darė kaltintojai“.
„Tikimės, kad tai yra žingsnis ... išvados link“, - sakė jis prieš teismo nuosprendį.
„Prarasti taip stipriai mylimą žmogų yra pakankamai sunku, ypač tokiu būdu, kaip mirė ji, bet tai dar labiau apsunkina faktas, kad viskas tęsėsi šešerius metus ir tris mėnesius“, - pridūrė jis.
M.Kercher šeimos advokatas Francesco Maresca (Frančeskas Mareska) išreiškė „didelį pasitenkinimą“ sprendimu.
A.Knox ir R.Sollecito pirmą kartą dėl minimos žmogžudystės buvo nuteisti 2009 metais, o tada, 2011-aisiais, jie buvo išteisinti pagal apeliaciją.
Pernai Aukščiausiasis Teismas nurodė juos teisti iš naujo ir šis teismo procesas baigėsi ketvirtadienio apkaltinamaisiais nuosprendžiais.
R.Sollecito advokatė Giulia Bongiorno (Džulija Bondžorno) sakė, kad nori tęsti apeliacijų procesą, kol jos klientas bus galutinai išteisintas.
„Šis apkaltinamasis nuosprendis buvo niekuo nepagrįstas. Tai - absurdas. Raffaele Sollecito yra nekaltas“, - žurnalistams sakė kitas R.Sollecito advokatas, Luca Maori (Luka Maoris).
„Tikras smūgis“
A.Knox advokatas Luciano Ghirga (Lusianas Girga) sakė, kad šis verdiktas yra „tikras smūgis“, ir taip pat pažadėjo kovoti toliau.
A.Knox ekstradicijos procedūra gali būti pradėta tik po galutinio Aukščiausiojo Teismo sprendimo, kuris gali būti priimtas po kelių mėnesių ar net metų.
Iki to verdikto A.Knox galės nevaržomai keliauti, nes ketvirtadienį teisėjas neišdavė jokio sulaikymo orderio jos atžvilgiu.
Teisės ekspertai sako, kad jos ekstradicija iš Jungtinių Valstijų būtų įmanoma.
„Ji bus išduota, jei tai bus patvirtinta“, - sakė Harvardo teisės profesorius Alanas Dershowitzas (Alanas Deršovicas).
„Italijos teisinė sistema, nors ji man nepatinka, yra teisėta teisinė sistema ir mes turime sutartį su Italija, tad nematau, kaip mes priešintumėmės“, - sakė jis AFP.
A.Knox šalininkai teigia, kad ji turėtų būti apsaugota nuo ekstradicijos, nes Italijos sistema, pagal kurią kaltintojai gali apskųsti verdiktus, neatitinka JAV galiojančio draudimo teisti du kartus už vieną ir tą patį nusikaltimą.
Kaltintojai teismo proceso metu sakė, kad ši žmogžudystė galėjo būti sekso žaidimo rezultatas - dėl įtampos tarp M.Kercher ir A.Knox.
Gynyba tai atmetė ir sakė, jog trūksta įtikinamų DNR įrodymų, kad A.Knox ir R.Sollecito buvo miegamajame, kur buvo įvykdyta žmogžudystė.
Trečias bylos kaltinamasis, vietos prekeivis narkotikais Rudy Guede (Rudis Gedė), šiuo metu yra vienintelis dėl M.Kercher nužudymo kalinamas asmuo.
Tačiau tyrėjai sako, jog aukos žaizdos – tikriausiai padarytos dviem skirtingais peiliais - rodo, kad žudikų buvo daugiau nei vienas.
A.Knox ir R.Sollecito visuomet tvirtino, kad yra nekalti, o R.Guede kelis kartus keitė savo parodymus, tačiau tvirtina, kad neįvykdė tos žmogžudystės, nors tuo metu ir buvo tame name.
Kaltintojai siekė 30 metų kalėjimo bausmės A.Knox ir 26 metų kalėjimo bausmės R.Sollecito, ir sakė, kad bausmė turėtų būti griežtesnė, nes ji iš pradžių apkaltino kitą žmogų – baro savininką Patricką Lumumbą (Patriką Lumumbą).
A.Knox yra sakiusi, kad P.Lumumbos apkaltinimas ir vėliau jos atšauktas prisiminimas girdėjus M.Kercher klyksmą buvo agresyvaus policijos tardymo rezultatas.
Dabar A.Knox sako, kad buvo R.Sollecito namuose.
Savo nedalyvavimą ji proceso metu paaiškino elektroniniame laiške teismui, kuriame rašė: „Aš nesu monstras“.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.