REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Virš Lotynų Amerikos buvo pastebėtas Kinijos šnipinėjimo balionas, penktadienį pranešė Pentagonas, praėjus dienai po to, kai panašus orlaivis buvo pastebėtas Jungtinių Valstijų danguje ir dėl to JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas atšaukė retą kelionę į Pekiną.

Virš Lotynų Amerikos buvo pastebėtas Kinijos šnipinėjimo balionas, penktadienį pranešė Pentagonas, praėjus dienai po to, kai panašus orlaivis buvo pastebėtas Jungtinių Valstijų danguje ir dėl to JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas atšaukė retą kelionę į Pekiną.

REKLAMA

Pentagonas pranešė, kad pirmasis balionas dabar skrenda į rytus virš centrinės JAV dalies, ir pridūrė, kad saugumo sumetimais jis nebuvo numuštas.

Vėliau penktadienį Pentagono atstovas Patas Ryderis sakė: P. Ryderis: „Gauname pranešimų apie oro balioną, skrendantį per Lotynų Ameriką.“

„Dabar manome, kad tai dar vienas Kinijos sekimo balionas“, – pridūrė jis, nenurodydamas tikslios vietos.

Likus kelioms akimirkoms iki A. Blinkeno sprendimo atšaukti kelionę, kuriuo buvo siekiama sumažinti įtampą tarp abiejų šalių, Kinija paskelbė retą pareiškimą, kuriame apgailestavo dėl pirmojo oro baliono ir kaltino vėjus į JAV oro erdvę įstūmus, jos teigimu, civilinį dirižablį.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau prezidento Joe Bideno administracija jį apibūdino kaip manevruojamą „sekimo balioną“.

Per pokalbį telefonu su Kinijos aukšto rango pareigūnu Wang Yi A. Blinkenas teigė, kad „aiškiai pasakė, jog šio sekimo baliono buvimas JAV oro erdvėje yra akivaizdus JAV suvereniteto ir tarptautinės teisės pažeidimas, kad tai neatsakingas veiksmas“.

REKLAMA

Tačiau A. Blinkenas tvirtino, kad jis pasakė Wang Yi, jog „Jungtinės Valstijos yra įsipareigojusios palaikyti diplomatinius santykius su Kinija ir kad aš planuoju apsilankyti Pekine, kai sąlygos bus tinkamos“.

„Pirmasis žingsnis – išvesti sekimo priemonę iš mūsų oro erdvės. Į tai ir sutelkėme dėmesį“, – žurnalistams teigė A. Blinkenas.

Anot Kinijos valstybinės naujienų agentūros „Xinhua“, Wang Yi sakė, kad abu aptarė incidentą „ramiai ir profesionaliai“.

„Kinija yra atsakinga šalis ir visada griežtai laikėsi tarptautinės teisės“, – „Xinhua“ citavo Wang Yi sakant A. Blinkenui.

REKLAMA
REKLAMA

„Nepripažįstame jokių nepagrįstų spekuliacijų ir triukšmo“, – teigė jis ir paragino abi šalis „vengti klaidingų vertinimų ir suvaldyti nesutarimus“.

Šeštadienį Kinijos užsienio reikalų ministerija išplatino pareiškimą, kuriame atkreipė dėmesį į A. Blinkeno pranešimą, kad jo kelionė neįvyks.

„Kai kurie Jungtinių Valstijų politikai ir žiniasklaida pasinaudojo [baliono] incidentu kaip pretekstu užsipulti ir apšmeižti Kiniją“, – teigiama jame.

„Force majeure“

Po pirminių dvejonių Pekinas pripažino „dirižablio“ nuosavybę ir teigė, kad jis nukrypo nuo kurso dėl vėjo.

„Dirižablis yra iš Kinijos, – pareiškė Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas. – Tai civilinis dirižablis, naudojamas mokslinių tyrimų, daugiausia meteorologijos, tikslais.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kinijos pusė apgailestauja dėl nenumatyto dirižablio patekimo į JAV oro erdvę dėl force majeure aplinkybių“, – sakoma pareiškime.

JAV prezidento Joe Bideno prašymu gynybos sekretorius Lloydas Austinas ir kariuomenės vadai svarstė galimybę numušti balioną, bet nusprendė, kad tai sukeltų pavojų žmonėms, ketvirtadienį reporteriams teigė gynybos aukšto rango pareigūnas.

„Šio baliono tikslas neabejotinai yra sekimas“, – sakė pareigūnas, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga.

Jis pridūrė, jog balionas skrido virš JAV šiaurės vakarų regiono, kur yra svarbių oro pajėgų bazių ir strateginių branduolinių raketų šachtose, bet Pentagonas nemano, kad tai sukėlė ypač didelę žvalgybinę grėsmę.

REKLAMA

Gynybos pareigūnas, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga, žurnalistams sakė, kad „šis balionas turi ribotą pridėtinę vertę žvalgybos duomenų rinkimo požiūriu“.

Manoma, kad JAV taip pat šnipinėja Kiniją, nors paprastai naudoja pažangesnes technologijas nei balionai.

JAV šiaurės vakaruose yra jautrių oro pajėgų bazių ir branduolinių ginklų požeminiuose bunkeriuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų