JAV valstybės departamento atstovas Matthew Milleris sakė, kad Vašingtonas „atmeta Izraelio ministrų Bezalelio Smotricho ir Itamaro Ben Gviro [...] komentarus, kuriais raginama perkelti palestiniečius už Gazos“ Ruožo ribų.
„Ši retorika yra kurstytojiška ir neatsakinga“, – sakė M. Milleris. Jis pakartojo, jo žodžiais, aiškią, nuoseklią ir nedviprasmišką JAV poziciją, kad Gazos Ruožas yra palestiniečių žemė ir tokia liks, bet palestiniečių islamistų grupuotė „Hamas“ nebekontroliuos jos ateities, o teroristinės grupės nebegalės kelti grėsmės Izraeliui.
Nacionalinio saugumo ministras I. Ben Gviras pirmadienį paragino skatinti Gazos Ruožo gyventojų emigraciją.
Izraelis 2005 metais vienašališkai atšaukė iš Gazos Ruožo visus savo karius ir naujakurius, užbaigdamas 1967-aisiais pradėtą buvimą šioje teritorijoje, bet išlaikydamas beveik visišką jos sienų kontrolę.
Nuo spalio 7 dienos, kai kilo dabartinis Izraelio karas su „Hamas“, ministro pirmininko Benjamino Netanyahu (Benjamino Netanjahaus) vyriausybė oficialiai nėra užsiminusi apie kokius nors planus išvaryti Gazos Ruožo gyventojus ar vėl nusiųsti naujakurių į šią teritoriją.
Tačiau I. Ben Gviras teigė, kad palestiniečių išvykimas ir izraeliečių nausėdijų atkūrimas yra teisingas, moralus ir humaniškas sprendimas.
„Tai galimybė vystyti projektą skatinti Gazos [Ruožo] gyventojus emigruoti į šalis visame pasaulyje“, – sakė jis per savo ultranacionalistų partijos „Otzma Yehudit“ susitikimą.
Jo komentaras pasirodė kitą dieną po to, kai Izraelio kraštutinių dešiniųjų finansų ministras B. Smotrichas paragino sugrąžinti naujakurius į Gazos Ruožą ir sakė, kad Izraelis turėtų skatinti maždaug 2,4 mln. Gazos Ruožo palestiniečių išvykti.
Dabartinį karą Gazos Ruože išprovokavo beprecedentis „Hamas“ spalio 7-osios išpuolis prieš žydų valstybę, kai, remiantis oficialiais Izraelio duomenimis, žuvo apie 1 140 žmonių, dauguma jų – civiliai gyventojai.
Be to, kovotojai į „Hamas“ valdomą Gazos Ruožą išvežė apie 250 įkaitų, iš kurių, Izraelio duomenimis, 129 tebėra nelaisvėje.
Po šio išpuolio Izraelis pradėjo nesiliaujantį bombardavimą ir sausumos puolimą, per kurį, apsiausto anklavo Sveikatos ministerijos duomenimis, žuvo mažiausiai 22 185 žmonės, daugiausia moterys ir vaikai. Jungtinės Tautos nurodo, kad 85 proc. Gazos Ruožo gyventojų turėjo palikti savo namus ir bėgti į kitas šios teritorijos vietas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!