Ankstesnę dieną Pentagonas paskelbė apie 1 mlrd. dolerių (935,8 mln. eurų) vertės paketą, į kurį įtraukti oro gynybos šaudmenys, artilerijos sviediniai, šaudmenys tiksliųjų raketų paleidimo įrenginiams HIMARS, prieštankiniai ginklai ir šarvuočiai.
Tačiau naujoji parama – patvirtinto 61 mlrd. JAV dolerių (57,3 mlrd. eurų) vertės pagalbos paketo dalis – buvo suteikta tik po kelis mėnesius trukusių JAV politinių ginčų dėl tolesnės pagalbos Ukrainai. Per tą laiką Kyjivo pajėgos susidūrė su dideliu šaudmenų trūkumu ir dėl to patyrė nesėkmių mūšio lauke.
„Ukrainos pajėgos jau kurį laiką normuoja šaudmenis ir savo pajėgumus. Taigi Rusijos pajėgos iš esmės įgijo iniciatyvą“, – žurnalistams sakė su anonimiškumo sąlyga kalbėjęs aukšto rango JAV gynybos pareigūnas.
Artimiausiu metu neprognozuoja didelio ukrainiečių puolimo
Pasak pareigūno, Jungtinių Valstijų ir kitų šalių pagalba leis ukrainiečiams pradėti perimti iniciatyvą, tačiau tai nebus greitas procesas.
„Ukrainiečiams teks atsistatyti, kad galėtų priimti visas šias naujas atsargas [...] ir ginti savo pozicijas. Todėl artimiausiu metu neprognozuočiau jokio didelio masto puolimo“, – pridūrė pareigūnas.
Jungtinės Valstijos yra viena iš pagrindinių karinės pagalbos Ukrainai teikėjų, nuo Rusijos invazijos pradžios 2022-ųjų vasarį skyrusi dešimtis milijardų dolerių (eurų) saugumo paramai.
Tačiau nevieningas Kongresas iki šio mėnesio labai ilgai delsė patvirtinti didelį finansavimą Kyjivui, o JAV prezidentas Joe Bidenas tik trečiadienį galėjo pasirašyti teisės aktą, kuriuo leidžiama skirti naują pagalbą.
Ukrainos kariuomenei labai trūksta ginkluotės ir personalo, Maskvos kariams nuolat spaudžiant iš rytinės fronto dalies. Anot Baltųjų rūmų patarėjo nacionalinio saugumo klausimais Jake'o Sullivano, „tikrai įmanoma, jog artimiausiomis savaitėmis Rusija gali pasiekti papildomų taktinių laimėjimų“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!