Jungtinės Valstijos antradienį optimistine gaida baigė pirmąsias istorines konsultacijas su Šiaurės Korėja dėl santykių normalizavimo, išreikšdamos viltį, kad izoliuota stalinistinė valstybė neatsisakys įsipareigojimo nutraukti savo branduolinių ginklų kūrimo programą.
"Tai buvo geros, dalykiškos ir labai išsamios diskusijos", - žurnalistams sakė JAV valstybės sekretorės padėjėjas Christopheris Hillas (Kristoferis Hilas) pasibaigus dvi dienas Niujorke vykusioms deryboms su Šiaurės Korėjos pasiuntiniu Kim Kye-gwanu (Kim Kjegvanu).
"Jaučiame, kad einame teisingu keliu", - pridūrė jis.
Derybos, atveriančios kelią normalizuoti dvišalius diplomatinius santykius, buvo surengtos siekiant palengvinti vasario 13 dieną Pekine pasirašyto istorinio susitarimo, pagal kurį Šiaurės Korėja sutiko žengti žingsnius savo branduolinei programai nutraukti mainais už humanitarinę pagalbą ir kitas lengvatas, įgyvendinimą.
Pekine vykusiose šešiašalėse derybose, kuriose taip pat dalyvavo Pietų Korėja, Japonija, Rusija ir Kinija, pasiektame susitarime numatyta, kad Pchenjanas per 60 dienų uždarys savo pagrindinę atominę jėgainę Jongbjone ir įsileis į šį branduolinį kompleksą tarptautinius inspektorius. Mainais izoliuota komunistinė valstybė gaus 50 tūkst. tonų mazuto arba tokios pat vertės ekonominę pagalbą.
"Galiu pasakyti, kad abiejose delegacijose buvo jaučiamos optimistinės nuotaikos, kad mums pavyks per šį 60 dienų laikotarpį įgyvendinti visus savo tikslus, kurie išdėstyti vasario 13 dienos susitarime", - sakė Ch. Hillas.
Šios konsultacijos - kurių tikslas - pagerinti Vašingtono ir Pchenjano tarpusavio santykius, yra pirmosios nuo 1950-1953 metų Korėjos karo pabaigos.
Šalys, pažymėjo Ch. Hillas, svarsto Šiaurės Korėjos buvimą oficialiame Amerikos sąraše, į kurį įrašytos terorizmą remiančios valstybės, taip pat galimybę užmegzti diplomatinius santykius.
"Mes ir toliau dirbsime šia linkme", - pažadėjo Ch. Hillas.
Kiti Valstybės departamento pareigūnai kiek skeptiškiau vertina derybas dėl dvišalių JAV ir Šiaurės Korėjos santykių normalizavimo.
Aukštesnis už Ch. Hillas Valstybės departamento atstovas, valstybės sekretorės pavaduotojas Johnas Negroponte`as (Džonas Negropontas) antradienio rytą įspėjo, kad Šiaurės Korėja privalo paskelbti visus duomenis apie savo veiklą branduolinėje srityje.
Kalbėdamas per savo vizitą į Pietų Korėją valstybės sekretorės pavaduotojas pareiškė, kad į Pchenjano deklaraciją turi būti įtrauktas ir urano sodrinimo programos aprašymas.
Jeigu kokios nors detalės bus nuslėptos, pažymėjo J. Negroponte`as, "tai pakirs pasitikėjimą viso susitarimo (veiksmingumu)".
Praėjusią savaitę buvo pareikšta abejonių dėl Amerikos žvalgybos duomenų, susijusių su urano sodrinimo programą, pagrįstumo - būtent dėl šios problemos 2002 metais liovėsi galiojęs Amerikos ir Šiaurės Korėjos susitarimas.
Vienas aukštų JAV žvalgybos tarnybos karininkų pareiškė, jog Vašingtonas nėra visiškai tikras, kad Pchenjanas naudoja sodrinimo įrenginius.
Pernai spalį Šiaurės Korėja išbandė branduolinį ginklą, bet ne su urano, o plutonio kovine galvute.
Tačiau J. Negroponte`as pažymėjo: "Neabejoju, kad Šiaurės Korėja turi aukšto lygio urano sodrinimo programą, ir būtent tokia buvo ir yra mūsų žvalgybos tarnybų išvada".