REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Baltarusijos valdžia turi nedelsiant paleisti visus politinius kalinius, o už represijas atsakingi pareigūnai turi sulaukti sankcijų. Tuo tarpu parama šios šalies pilietinei visuomenei bei studentams turi būti sustiprinta. Tokios mintys skambėjo trečiadienį Briuselyje surengtame Europos Parlamento Užsienio reikalų komiteto bei kelių jo delegacijų posėdyje.

REKLAMA
REKLAMA

Gruodžio 19-osios įvykiai Minske aiškiai parodė, jog Lukašenkos valdžia neturi demokratinio legitimumo, posėdyje pažymėjo EP pirmininkas Jerzy Buzek. Jis pareikalavo nedelsiant paleisti visus sulaikytuosius dėl politinių motyvų, taip pat „iš esmės persvarstyti ES politiką Minsko atžvilgiu“. Šalia galimų sankcijų, tokių kaip Baltarusijos boikotavimas tarptautiniuose sporto renginiuose, svarbu sustiprinti paramą šalies pilietinei visuomenei, nepriklausomai žiniasklaidai bei studentams, teigė J. Buzek.

REKLAMA

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) rinkimų stebėjimo misijos Baltarusijoje vadovas Geertas Ahrensas informavo apie gausius pažeidimus šios šalies prezidento rinkimų metu. Tuo tarpu Lietuvos užsienio reikalų viceministras Evaldas Ignatavičius apgailestavo dėl Baltarusijos sprendimo uždaryti ESBO biurą Minske ir ragino šios šalies valdžią pakeisti savo sprendimą. Jam pritarė EP Žmogaus teisių pakomitečio pirmininkė Heidi Hautala (Žalieji, Suomija).

REKLAMA
REKLAMA

„Jūs turite raktą nuo mano tėvo kalėjimo“, – pareiškė sulaikytojo kandidato į prezidentus Uladzimiro Niakliajevo duktė Eva, pareikalavusi „griežtų ir konkrečių“ ES žingsnių. Tuo tarpu Judėjimo už laisvę pirmininkas ir 2006 m. EP Sacharovo premijos laureatas Aliaksandras Milinkevičius ragino ES veikti vieningai ir nuosekliai – taikyti spaudimą Baltarusijos valdžiai, tačiau neizoliuoti paprastų baltarusių nuo Europos. Prelegentas pasidžiaugė, jog šiandien beveik pusė baltarusių pritartų savo šalies narystei ES, ir teigė, jog tai – Sąjungos paramos pilietinei visuomenei rezultatas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

ES plėtros ir kaimynystės politikos komisaro Štefano Füle's teigimu, negalime grįžti į 2008-uosius ir visiškai nutraukti dialogą su Baltarusija. Jis siūlė išlaikyti paramą pilietinei visuomenei, laisvai žiniasklaidai ir akademiniam jaunimui, o kartu aptarti galimybę įtraukti ne tik Baltarusijos prezidentą, bet ir už represijas atsakingus pareigūnus į „juodąjį sąrašą“ žmonių, kuriems neišduodamos ES šalių vizos ir kurių turtas Europoje įšaldomas. Jei Baltarusija nori išvengti šios sankcijos – ji privalo artimiausiomis dienomis paleisti visus politinius kalinius, pridūrė komisaras. Vis dėlto, jo manymu, Baltarusija turėtų toliau dalyvauti Rytų partnerystėje.

REKLAMA

Europos liaudies partijos atstovas Elmaras Brokas (Vokietija) siūlė aptarti idėją nusiųsti specialią EP narių delegaciją į Baltarusiją, taip pat pristabdyti šios šalies dalyvavimą Rytų partnerystėje, kol joje nėra demokratijos. Socialistų ir demokratų atstovas Adrianas Severinas (Rumunija) siūlė siekti paversti Ukrainą ir Rusiją ES sąjungininkėmis šiuo klausimu. „Tai yra nusikalstamas režimas. Turime jį pakeisti, ir tai turėtų būti mūsų tikslas“, – kalbėjo liberalė Kristiina Ojuland (Estija). Tuo tarpu Žaliųjų atstovas Werneris Schulzas (Vokietija), Europos konservatorių ir reformistų frakcijos narys Charlesas Tannockas (Jungtinė Karalystė) bei socialistė Ana Gomes (Portugalija) reikalavo iš naujo surengti Baltarusijoje prezidento rinkimus, kaip kadaise buvo padaryta Ukrainoje.

REKLAMA

„Baltarusijos atvejis taps naujosios ES užsienio politikos išbandymu“, – teigė Jacekas Saryuszas-Wolskis (Europos liaudies partija, Lenkija). Justas Paleckis (Socialistai ir demokratai) ragino pasiekti dar didesnio Baltarusijos visuomenės palankumo narystei ES, taip pat visiškai panaikinti vizų režimą baltarusiams. Laima Andrikienė (Europos liaudies partija) kvietė imtis konkrečių veiksmų, pavyzdžiui, įsipareigoti toliau finansuoti Vilniuje įsikūrusį Europos humanitarinį universitetą. Tuo tarpu Lietuvos Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Emanuelis Zingeris ragino europines partijas aktyviau dirbti su savo partnerėmis Baltarusijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Posėdžio pabaigoje buvo paskelbtas bendras EP pirmininko bei Užsienių reikalų komiteto, Žmogaus teisių pakomitečio, Delegacijos ryšiams su Baltarusija bei Delegacijos EURONEST parlamentinėje asamblėjoje pirmininkų pareiškimas, kuriame raginama: uždrausti už represijas atsakingiems Baltarusijos pareigūnams įvažiuoti į Baltarusiją, kol nebus paleisti visi sulaikytieji per pastaruosius įvykius; sustiprinti paramą šios šalies pilietinei visuomenei, nepriklausomai žiniasklaidai ir nevyriausybinėms organizacijoms; toliau finansuoti Vilniuje veikiantį Europos humanitarinį universitetą ir padidinti stipendijas baltarusių studentams; sumažinti vizų mokestį baltarusiams bei išvis jį panaikinti studentams, mokslininkams bei menininkams; persvarstyti parlamentinius santykius su Baltarusija EURONEST kontekste.

Artimiausiu metu Europos Parlamentas spręs, ar jis išsiųs į Minską specialią europarlamentarų delegaciją, taip pat ar Baltarusijos tema bus įtraukta į kitą savaitę Strasbūre vyksiančios plenarinės sesijos darbotvarkę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų