Pirmadienį į Egiptą atvyks islamistų judėjimo delegacija, pateiksianti jo atsakymą į Izraelio pasiūlymą, naujienų agentūrai AFP sakė „Hamas“ aukšto rango pareigūnas.
„Atmosfera yra pozityvi, nebent atsirastų naujų kliūčių dėl Izraelio“, – teigė pareigūnas, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga.
Pareigūnas pridūrė, kad „Hamas“ pateiktose pastabose ir užklausose dėl pasiūlymo turinio nenurodoma jokių didelių problemų.
Izraelio vyriausybė patiria didelį sąjungininkų pasaulyje spaudimą pasiekti paliaubas kare, dėl kurio, pasak humanitarinės pagalbos darbuotojų, Gazos Ruožo gyventojai atsidūrė prie bado slenksčio, didžioji teritorijos dalis virto griuvėsiais ir kilo baimė dėl platesnio masto konflikto.
Protestuotojai Izraelyje reikalauja, kad vyriausybė užtikrintų įkaitų, kuriuos „Hamas“ pagrobė per karą išprovokavusį spalio 7-osios išpuolį prieš Izraelį, išlaisvinimą.
Egiptas, Kataras ir Jungtinės Valstijos nesėkmingai bando užtikrinti naują paliaubų susitarimą Gazos Ruože nuo tada, kai lapkritį vienai savaitei sustabdžius kovas 80 Izraelio įkaitų buvo iškeisti į 240 Izraelio kalėjimuose laikytų palestiniečių.
Per spalio 7-ąją „Hamas“ įvykdytą išpuolį, Izraelio duomenimis, žuvo 1 170 žmonių, daugiausia civilių.
Per šią ataką „Hamas“ kovotojai pagrobė apie 250 įkaitų, iš kurių 129, Izraelio teigimu, tebėra Gazos Ruože, įskaitant 34 žuvusius.
Pažadėjęs sunaikinti „Hamas“, Izraelis pradėjo didžiulį karinį puolimą, per kurį Gazos Ruože žuvo mažiausiai 34 454 žmonės, daugiausia moterys ir vaikai, skelbia „Hamas“ valdomos teritorijos Sveikatos apsaugos ministerija.
„Hamas“ anksčiau reikalavo ilgalaikio ugnies nutraukimo, bet Izraelis su tuo nesutinka.
„Visiškas nesugebėjimas spręsti krizę“
Tačiau naujienų svetainė „Axios“, remdamasi dviem Izraelio pareigūnais, teigė, kad pagal naujausią pasiūlymą žydų valstybė yra pasirengusi aptarti „tvarios ramybės“ atkūrimą palestiniečių anklave po to, kai bus paleisti įkaitai.
Tai pirmas kartas, kai Izraelio vadovai užsiminė apie galimas diskusijas dėl karo nutraukimo, praneša „Axios“.
Deryboms artimas „Hamas“ šaltinis AFP sakė, kad islamistų grupuotė yra pasirengusi aptarti naujausią paliaubų pasiūlymą ir „nori pasiekti susitarimą, kuriuo būtų užtikrintos nuolatinės paliaubos, laisvas perkeltųjų asmenų grįžimas, priimtinas susitarimas dėl apsikeitimo [kaliniais] ir garantuotas [Gazos Ruožo] apsiausties nutraukimas“.
Intensyvėjant diplomatinėms pastangoms dėl ugnies nutraukimo, JAV prezidentas Joe Bidenas sekmadienį telefonu kalbėjosi su Izraelio ministru pirmininku Benjaminu Netanyahu ir aptarė derybas dėl ugnies nutraukimo, pranešė Baltieji rūmai.
Saudo Arabijoje pirmadienį vyksta Pasaulio ekonomikos forumo susitikimas ir Persijos įlankos bendradarbiavimo tarybos derybos, kuriose dalyvauja šalys, besitikinčios tarpininkauti dėl paliaubų. Saudo Arabijos užsienio reikalų ministras princas Faisalas bin Farhanas pareiškė, kad tarptautinė bendruomenė nuvylė palestiniečių anklavą.
„Akivaizdu, kad padėtis Gazos Ruože yra katastrofa visais atžvilgiais – ne tik humanitarinė, bet ir visiškas esamos politinės sistemos nesugebėjimas spręsti šią krizę“, – sakė jis specialiame Pasaulio ekonomikos forumo (WEF) susitikime Rijade.
Ministras pridūrė, kad tik „patikimas ir negrįžtamas kelias į palestiniečių valstybę“ neleis pasauliui po dvejų, trejų ar ketverių metų susidurti su tokia pačia situacija kaip dabar.
B. Netanyahu griežtos dešinės vyriausybė atmeta raginimus įkurti palestiniečių valstybę.
Sekmadienį palestiniečių prezidentas Mahmudas Abbasas (Mahmudas Abasas) per WEF susitikimą paragino JAV neleisti Izraeliui įsiveržti į Rafachą, nes tai, pasak jo, būtų didžiausia katastrofa palestiniečių tautos istorijoje.
Izraelis žada susidoroti su „Hamas“ batalionais šiame pietiniame Gazos Ruožo mieste prie sienos su Egiptu. Tačiau šie pareiškimai kelia nerimą pasaulio bendruomenei, nes Rafache prieglobstį nuo karo veiksmų rado didelė anklavo gyventojų dalis.
Tarp Rijade viešinčių pasaulio aukšto rango pareigūnų yra ir JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas), remiantis palestiniečių valstybės sukūrimą.
B. Netanyahu vadovauja religinių ir ultranacionalistinių partijų koalicijai.
Sekmadienį du jo ministrai nepritarė paliaubų susitarimui. Socialiniame tinkle „X“ kraštutinių dešiniųjų finansų ministras Bezalelis Smotrichas pareiškė, kad jei premjeras nepradės Rafacho puolimo, jo vyriausybė „neturės teisės egzistuoti“.
Karo kabineto narys Benny Gantzas, vienas pagrindinių B. Netanyahu varžovų, raginančių surengti pirmalaikius rinkimus, nurodė, kad Rafachas yra svarbus ilgalaikėje kovoje su „Hamas“.
Vasario mėnesį B. Netanyahu pareiškė, kad bet koks susitarimas dėl paliaubų neužkirs kelio Rafacho puolimui.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!