Naujame tyrime Regenstrief instituto ir Indianos (JAV) universiteto medicinos mokslininkai daktarai Monica Williams-Farrelly, daktaras Malazas Boustanis ir daktarė Nicole Fowler įrodė, kad pirminės sveikatos priežiūros gydytojai gali atlikti svarbų vaidmenį kuriant ir palaikant asmeninius ryšius su pacientais, patiriančiais vienatvę.
„Vienatvės tema dabar kaip niekada aktuali“
Tyrimo metu nustatyta, kad 53 proc. vyresnio amžiaus suaugusiųjų pirminės sveikatos priežiūros pacientų patiria vienatvę. Duomenys taip pat rodo, kad vyresnio amžiaus suaugusiesiems patiriant vienatvę labai pablogėja jų fizinė ir psichinė sveikata, susijusi su gyvenimo kokybe.
„Pirmasis ir akivaizdus atsakymas vienišumo problemai spręsti – pirminės sveikatos priežiūros gydytojams tikrinti savo pacientus“, – sakė pirmoji tyrimo autorė, Regenstrief mokslininkė ir IU Medicinos mokyklos docentė daktarė Williams-Farrelly.
„Remiantis literatūra ir moksliniais tyrimais, vienatvė daro gana didelę ir stiprią įtaką sveikatai, todėl klausiame vyresnio amžiaus žmonių: Ar rūkote? Arba ar matuojatės cukraus kiekį kraujyje? Turėtume klausti apie vienatvę, ją matuoti ir siūlyti sprendimus“, – sako mokslininkė.
Daktarė Williams-Farrelly teigia, kad pirminės sveikatos priežiūros gydytojai, slaugytojai ir kiti gydytojai taip pat privalo suteikti pacientams išteklių, padedančių spręsti šią svarbią problemą.
„Vienatvės tema dabar kaip niekada aktuali, atsižvelgiant į 2023 m. gegužės mėnesį paskelbtą JAV generalinio chirurgo raginimą imtis veiksmų vienatvės epidemijos problemai spręsti“, – sakė pagrindinė tyrėja ir vyresnioji autorė daktarė Nicole Fowler.
„Šis tyrimas svarbus, nes jame nustatomi ir siūlomi įrodymai dėl intervencijų, kurios būtinos vyresnio amžiaus suaugusiesiems pirminės sveikatos priežiūros įstaigose, patiriantiems vienatvę. Pirminės sveikatos priežiūros gydytojai turėtų aptarti vienatvės problemą su savo vyresnio amžiaus pacientais ir suteikti išteklių, kurie padėtų jiems užmegzti prasmingus socialinius santykius“, – sakė N. Fowler.
Modelis, reikšmingai mažinantis vienišumą ir gerinantis sveikatą
Tyrėjai teigia, kad veiksminga intervencija yra „Draugų rato“ koncepcija, kurią sudaro trijų mėnesių grupinis psichosocialinės reabilitacijos modelis, skirtas dalyvių tarpusavio bendravimui ir draugystei stiprinti. Įrodyta, kad šis modelis veiksmingai mažina vienišumą ir gerina sveikatos būklę, įskaitant subjektyvią sveikatą, pažinimą, mirtingumą ir mažesnes sveikatos priežiūros išlaidas.
„Senstant vyresnio amžiaus žmonėms, jų gyvenime dėl daugelio aplinkybių – išėjimo į pensiją, skyrybų ar šeimos narių ir draugų mirties – įvyksta daug pokyčių, todėl jiems šiek tiek sunkiau palaikyti socialinius santykius. Kai prarandami ryšiai su bendradarbiais ar artimaisiais, tai gali sukrėsti, – sakė daktarė Williams-Farrelly. – Vyresnio amžiaus žmonėms reikia, kad jų pirminės sveikatos priežiūros gydytojai patikrintų ir pasiūlytų veiksmingus išteklius, kurie leistų jiems palaikyti, puoselėti ir plėtoti socialinius santykius“.
Vienišų žmonių skaičius nuolat didėja
Duomenys buvo surinkti COVID-19 pandemijos metu, tačiau tyrėjai nustatė nuolat didėjančią šios populiacijos vienišumo tendenciją dar iki pasaulinės pandemijos. Šie skaičiai didėja ir šiandien.
„Vienatvė gali atrodyti paprasta, tačiau ją nustatyti ir spręsti gali būti sudėtinga. Tai tapo problema dar prieš COVID-19, o vėliau, kai dėl pandemijos šalyje buvo įvesta tvarka likti namuose, buvo užkirstas kelias socialiniams kontaktams, o tai dar labiau paaštrino šią problemą“, – sakė daktarė Williams-Farrelly.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Nepezėkit daktarėliai nesamonių.