Skelbia pavojų: žmonės kenčia nuo vienatvės epidemijos

Didžiojoje Britanijoje apie vienatvę dažnai kalbama kaip apie kažką daugiau nei vien tylią tuštumą. Ekspertų teigimu, tai tampa vis didesnė problema, kurios sprendimui reikia rasti valstybinį finansavimą ir visos šalies rimto dėmesio, rašoma „The New York Times“.

Negalima ignoruoti vienatvės

Vietos valdžios ir Nacionalinės sveikatos apsaugos tarnybos dėka miestuose veikia dešimtys programų, nukreiptų į vienatvės sukeliamo streso palengvinimą. Net gaisrininkų brigados yra mokomos namuose atkreipti dėmesį ne tik į saugumo reikalavimus, tačiau ir į socialinės izoliacijos požymius.

„Ši problema staiga pritraukė didžiulį visuomenės dėmesį, nuo regioninės valdžios ir Sveikatos ministerijos iki žiniasklaidos, – pasakojo generalinis organizacijos „Age UK“ direktorius ir kampanijos „su kova prieš vienatvę“ įkūrėjas Paulas Cannas. – Kiekvienam turėtų būti svarbu žinoti apie vienatvę“.

Mokslo žmonės atranda vis daugiau įrodymų to, kad vienatvė yra susijusi su sveikatos sutrikimais, taip pat su sumažėjusiu darbingumu ar kognityvinėmis funkcijomis. Kaip vienas iš pernelyg ankstyvos mirties faktorių, vienatvė dažnai užgožia nutukimą.

„Stiprus vienatvės poveikis sveikatai ir žmogaus laisvei – kritiškai svarbi visuomenei sveiktos problema – pasakojo gydytoja Carla M. Perissinotto, geriatrijos specialistė iš Kalifornijos universiteto. – Iš medicininės ir etinės pusės labiausiai nepriimtina yra ignoruoti pagyvenusius žmonės, kurie jaučiasi vieniši ir palikti būti patys sau“.

Statistiškai vienišas yra maždaug kas trečias britas ir amerikietis, vyresnis nei 65 metų. Pusė 85-erių sulaukusių amerikiečių gyvena vienatvėje.

Sukelia tokį patį efektą, kaip ir alkis

Kol visuomeninės, privačios ir savanorių pagrindu suformuotos Didžiosios Britanijos organizacijos mobilizuoja kovą su vienatve, mokslininkai pasiekė ženklių rezultatų aiškindamiesi jo biologinę prigimtį. Straipsnyje, kuris buvo publikuotas specializuotame leidinyje „Cell“, Masačusetso technologijos instituto neurobiologai įvardijo smegenų sritį, kuri, jų manymu, yra atsakinga už vienatvės jausmą.

REKLAMA

Ši zona, įsikūrusi pailgosiose smegenyse yra susijusi su depresija. Kay M. Tye ir jos kolegės aptiko, kad kol peles laiko kartu, jų dopamino neuronai pailgosiose smegenys išlieka pakankamai pasyvūs. Tačiau, jeigu peles trumpam laikui izoliuoti, jų neuronų veikla staigiai pakyla, kai tik jos yra grąžinamos pas kitas peles.

Chroniška vienatvė gali prisidėti prie sunkių susirgimų

Čikagos universiteto profesorius Johnas T. Cacioppo vienatvę studijuoja nuo 1990-ųjų. Jo teigimu, vienatvė yra toks pats neigiamą organizmo reakciją sukeliantis jausmas, kaip ir troškulys, alkis ar skausmas.

„Neigti, kad jauti vienatvę turi panašiai prasmės, kaip neigti, kad jauti alkį,“ – aiškino jis. Tačiau jau pats žodis „vienatvė“ turi neigiamą konotaciją, ir profesorius mano, kad abejingumas šiai problemai rodo socialinį visuomenės silpnumą.

Visuomenėje nutylima vienatvės problema puikiai atsiskleidžia savanorių linijoje, kuomet jiems skambina žmonės, neturintys su kuo pabendrauti. Daugelis žmonių skambina gauti patarimų, pavyzdžiui, kaip iškepti kalakutą. Dažnai kiekvieną dieną. Viena moteris skambina kas valandą paklausti, kiek dabar laiko. Tačiau labai retai kas nors iš jų prabyla apie gniaužiančią vienatvę.

Tačiau pagalbos skambučiai, anot J. T. Cacioppo, gali tik tam kartui padėti žmogui. Ilgalaikis vienatvės poveikis, anot jo, gali sukelti, arba prisidėti prie rimtų ligų vystymosi.

Savo tyrime profesorius nustatė, kad vienatvė paveikia pagrindines žmogaus kūno funkcijas, arba bent jau daro didelę įtaką organizmo patiriamam streso atsparumui. Chroniška vienatvė yra susijusi su kortizolio, pagrindinio streso hormono, o taip pat ir su padidėjusiu kraujagyslių atsparumu, kuris gali pakelti spaudimą ar sumažinti kraujo patekimą į gyvybiškai svarbius organus.


Rašyti komentarą...
V
Vaje.....
2016-09-09 10:51:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
Britonai kokie izoliuoti.
Atsakyti
0

v
vilius
2016-09-09 15:00:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
skirkit savokas vienatve ir vienisumas,vienatve tai palaima
Atsakyti
0

T
Todel, kad ne ispancai
2016-09-09 17:47:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
Sitie greit veisiasi, daug rekauja, emocingi, buliu pavaiko ir eina snaust per siesta. Dar ir mafija turi.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų