REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kone baisiausią kankinimų vietą šiuolaikiniame pasaulyje buvęs JAV gynybos sekretorius pavadino vienu geriausių kalėjimų.

REKLAMA
REKLAMA

Nei kankino, nei kentėjo

Kasmet įvairiose šalyse nuvilnija didelės piliečių protesto akcijos prieš Kuboje amerikiečių įkurtą Gvantanamo stovyklą tariamiems teroristams kalinti ir kankinti.

REKLAMA

Tuo tarpu buvęs JAV gynybos sekretorius Donaldas Rumsfeldas prieštaringai šį kalėjimą pavadino „vienu geriausių kalėjimų pasaulyje“.

Nepateikdamas jokių argumentų buvęs aukštas Vašingtono pareigūnas kalbėjo, jog tik dėl jam nežinomų priežasčių JAV Vyriausybei nepavyko įtikinti žmonių, kad „Gvantaname nebuvo kankinama, kad niekas nenukentėjo“.

Už Gvantanamą atsakingas armijos personalas esą neteisingai pateko į kryžminę kritikos ugnį. Priešingai, jis nusipelno „daug pagyrų“ už savo pasiekimus, pridūrė 2006-aisiais iš pareigų pasitraukęs D. Rumsfeldas, šiuo metu reklamuojantis savo knygą „Žinoma ir nežinoma“ („Known and Unknown“).

REKLAMA
REKLAMA

Buvęs gynybos sekretorius išdrįso ir sukritikuoti dabartinio Amerikos prezidento Baracko Obamos sprendimą uždaryti 2002-ųjų pradžioje įsteigtą kalėjimą.

Per rinkimų kampaniją 2008 metais B. Obama griežtai kritikavo neribotą „nelegalių kovotojų“ kalinimą ir „specialiuosius karinius tribunolus“, tvirtina D. Rumsfeldas.

Pasak buvusio gynybos sekretoriaus, praėjus dvejiems metamas po B. Obamos išrinkimo šie dalykai esą ir toliau egzistuoja. Tačiau ne todėl, kad kas nors nori, jog jie liktų, o todėl, kad „tai yra geriausias sprendimas“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

B. Obama savo kadencijos pradžioje 2009 metų sausį paskelbė per metus uždarysiąs kalėjimą, tačiau tai jam nepavyko. Šiuo metu Gvantaname kalinami 173 terorizmu įtariami asmenys.

G. W.Bushas bijo Europos

Tuo tarpu Gvantanamo kančių šešėlis jau persekioja B. Obamos pirmtaką, prezidentą George'as W.Bushas.

Buvęs JAV prezidentas šią savaitę atšaukė vizitą Šveicarijoje, kur turėjo dalyvauti vasario 12 dieną vyksiančiame labdaros priėmime.

Oficialiai vizito atšaukimo priežastimi įvardyti nuogąstavimai dėl saugumo, tačiau žmogaus teisių gynėjai mano, kad G. W.Bushas į Šveicariją nevyko, nes bijo ten būti sulaikytas.

REKLAMA

Kelios žmogaus teisių gynimo organizacijos, tarp jų „Human Rights Watch“ ir Tarptautinė žmogaus teisių federacija, buvo pasirengusios Šveicarijos teismui įteikti 2500 puslapių ieškinį prieš G. W. Bushą – jame buvęs JAV prezidentas kaltinamas Gvantanamo kalėjime laikomų asmenų teisių pažeidimais ir kankinimais.

G. W.Bushas yra pripažinęs, kad sankcionavo skandinimo imitavimo apklausų metodą Gvantanamo kalėjime. Savo memuaruose jis tvirtina, kad dėl tokiu būdu išgautos informacijos pavyko užkirsti kelią Rugsėjo 11-osios tragedijos pasikartojimui.

Žmogaus teisių gynėjai tvirtina, kad toks elgesys prieštarauja Jungtinių Tautų konvencijai prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį, kurią ratifikavo dauguma pasaulio valstybių, tarp jų ir JAV.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų