Gruzijos parlamentas penktadienį patvirtino prezidento Michailo Saakašvilio dekretą dėl nepaprastosios padėties įvedimo 2 savaitėms, o Jungtinės Amerikos Valstijos skelbia siunčiančios į šią šalį savo tarpininką.
Nepaprastosios padėties įvedimui pritarė visi 149 deputatai, dalyvavę balsavime. Opozicija balsavimą boikotavo.
Jeigu parlamentas nebūtų iki penktadienio vakaro patvirtinęs prezidento dekreto, nepaprastoji padėtis būtų buvusi atšaukta. Pagal Gruzijos įstatymus, tokio pobūdžio prezidento dekretas, jeigu jo nepatvirtina parlamentas, galioja ne daugiau nei 48 valandas.
M. Saakašvilio, kuris jau sutiko su pirmalaikiais prezidento rinkimais, trečiadienio vakare paskelbtas dekretas šalyje draudžia rengti mitingus ir streikuoti, taip pat nutrauktos privačių radijo stočių ir televizijos kanalų transliacijos. Savo dekretą jis motyvavo Rusijos karinės agresijos grėsme, o taip pat tuo, jog šiai šaliai lojalios jėgos destabilizuoja padėtį valstybėje.
Anksčiau skelbta, jog nepaprastoji padėtis gali būti atšaukta anksčiau nustatyto termino. M. Saakašvilis penktadienio vakare teigė, jog padėtis šalyje jau „stabilizavosi“, apie tai posėdžio metu kalbėjo ir parlamento nariai.
Opozicijos lyderiai skelbia nutrauksiantys protesto akcijas nepaprastosios padėties galiojimo metu, ir tvirtina vėl sukviesiantys visus į gatves, vos tik bus panaikinti apribojimai.
Vakar policijos pajėgos, prezidento M. Saakašvilio įsakymu, griebėsijėgos vaikydamos opozicijos protestus visoje šalyje. Išdavyste apkaltintų opozicienierių kaltę turintys įrodyti reportažai transliuojami per šalies vadovui palankų televizijos kanalą Rustavi 2.
Pastaruosius įvykius galima vadinti didžiausia Gruzijos politinio gyvenimo krize po 2003 metų Rožių revoliucijos, kai susirinkusios M. Saakašvilio šalininkų minios privertė pasitraukti tuometinį prezidentą Eduardą Ševardnadzę. Dabartinė opozicija sugebėjo pamiršti tarpusavio nesutarimus ir susivienijo prieš M. Saakašvilį, pasinaudodama didėjančiu visuomenės nepasitenkinimu dėl pernelyg lėtai gerėjančių gyvenimo sąlygų. Pretekstu pasitarnavo buvusio gynybos ministro Iraklijaus Okruašvilio areštas rugsėjo 27 dieną, apkaltinus jį korupcija ir pasinaudojimu tarnybine padėtimi. I. Okruašvilis yra viešai pareiškęs, jog M. Saakašvilis planavo konkurento B. Patarkacišvilio žmogžudystę.
M. Saakašvilis teigia, jog prieš jam ateinant į valdžią Gruzija buvo „žlugusi valstybė“, tuo tarpu šiandien ją jau esa galima vadinti demokratinės raidos ir ekonominių reformų modeliu. Analitikai mano, kad sutikdamas su išankstiniais rinkimais prezidentas sustiprino savo poziciją.