• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rugpjūtį kilęs karas tarp Rusijos ir Gruzijos buvo kovojamas ne tik kariniame fronte. Gruzijoje artistai bei dainininkai suvienijo jėgas kurdami dainas bei pasirodymus, kurie turėjo paskatinti gruzinų tautą ir demoralizuoti jos priešą, rašo „Laisvosios Europos radijo“ internetinė svetainė.

REKLAMA
REKLAMA

„Gruzija, Gruzija! Būk stipri sunkiai laikais, nepaisyk savo priešo bei kovok už tiesą“ – ši daina, kurią įrašė net 44 Gruzijos dainininkai, skambėjo greta Gruzijos parlamento pastato, prabėgus vos 5 dienoms nuo karo pradžios. Tuo metu prie parlamento vyko masinis protestas prieš Rusijos agresiją.

REKLAMA

Kalbėdamas rugpjūčio 12 dieną vykusiame proteste, parlamento narys Giorgis Gabašvilis pagyrė šią dainą, kuri ragina gruzinus būti ryžtingus net ir sunkiais laikais. „Draugai, tiesiog įsivaizduokite! Kartu su mūsų kariais ir mūsų tautiečiai iš meno bei kultūros pasaulio daro viską, ką tik gali geriausia. Grupė artistų sukūrė šią dainą, kad paskatintų visą Gruziją – mūsų karius, mūsų miestus, mūsų kaimus“ – teigė parlamento narys į mitingą susirinkusiems gruzinams.

REKLAMA
REKLAMA

Pastaraisiais metais Gruzija dažnai naudojo savo kultūros žvaigždes politinėms idėjoms reikšti. Praėjusiais metais popmuzikos žvaigždė Nini Budurašvili buvo nufilmuota Gruzijos kariams atliekanti karinės tematikos muziką, kuria ji ragino karius atsiimti separatistinį Abchazijos regioną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesiog ksenofobija?

Pastarasis konfliktas su Rusija tik suintensyvino šią kryptį. Televizijos prodiuseriai greitai ėmė rengti programas, kuriose pasirodydavo įžymūs artistai, tokie kaip legendinis teatro aktorius Guramas Sagaradzė, skaitantis gruzinišką patriotinę poeziją.

REKLAMA

„Per amžius buvę žinomi dėl savo drąsos bei ryžto, mes turime visiems pranešti – mes galime mirti kovoje, tačiau mūsų sielos liks gyvenimo pasiuntinėmis“ – taip skamba vienas iš patriotinių tekstų, skaitytų per televiziją.

Tiesa, ne visi tekstai pasižymėjo tokiu rafinuotumu. Daina „Rusija 2008“, kurią įrašė Temo Rtškiladzė ir Zura Dojašvilis, veikiau yra siekiama ne paskatinti gruzinus, tačiau pažeminti rusus. Dainoje Rusijos taikdariai vadinami „skinhedais“, šaipomasis iš Rusijos politinio elito, o rusai perspėjami, kad jie nukentės dėl savo Vyriausybės veiksmų.

REKLAMA

Kartu su daina platintame vaizdo įraše šaipomasi iš Rusijos premjero Vladimiro Putino ir rusų, kurie rodomi apgirtę, o greta demonstruojamos karo nuotraukos. Šį vaizdo klipą transliavo ne vienas Gruzijos televizijos kanalas, tarp jų ir visoje šalyje prieinamas „Rustavi-2“.

Kompozitorius T. Rtškiladzė, kuris dešimtmetį gyveno Rusijoje, teigia, kad daina yra puiki žinia Rusijos žmonėms, nes ja pranešama apie Kremliaus agresijos keliamus pavojus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kai aš rašiau žodžius bei kūriau muziką, pirmas asmuo, kuriam padainavau šią dainą, buvo mano draugas iš Maskvos. Jam ši daina labai patiko ir jis teigė, jog rusai turi ją išgirsti, kad pamatytų tikrąjį savo veidą. Tai jis pasakė. Mes kariaujame su Rusija ar ne? Mes atsišaudome visomis priemonėmis, kurias turime“ – teigė kompozitorius.

REKLAMA

Tačiau ne visi yra patenkinti šia daina. Aktyvistas Sonaras Subaris teigia, kad antirusiška dainos retorika paskatins ksenofobiją gruzinų tarpe. Jis ragina transliuotojus nebegroti šios dainos.

„Ši daina yra šmeižikiška rusų atžvilgiu. Keiksmažodžiai bei įžeidimai yra nukreipti ne į konkrečius politikus, o į visą rusų tautą“ – teigia S. Subaris.

REKLAMA

„Aš nemanau, kad tai yra tinkamas požiūris. Skirtingų tautų gyventojai neturėtų taip elgtis vieni su kitais net ir aršiausių konfliktų metu. Yra daug rusų tautybės žmonių, gyvenančių Gruzijoje. Taip pat yra ir daug gruzinų, gyvenančių Rusijoje“ – teigė aktyvistas.

Siūlome jums patiems įvertinti šį daug prieštaringų nuomonių susilaukusį kompozitorių kūrinį.



REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų