• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Galutinis Europos Sąjungos taikos misijos Gruzijoje plano priėmimas ir sprendimas dėl platesnio masto Sąjungos bei Rusijos santykių – toks yra pagrindinis šį savaitgalį vyksiančio Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrų susitikimo Prancūzijoje uždavinys.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat bus kalbama ir apie galimą sankcijų Baltarusijai sušvelninimą bei naujos sutarties su Ukraina perspektyvas, praneša euobserver.com


Europos Sąjunga nori pasiųsti daugiau nei 200 žmonių į Gruziją pagal Europos Saugumo ir Gynybos Politikos programą. Jau pradėta ieškoti tinkamų kandidatų į personalo vadovų, politinių patarėjų ir logistikos darbuotojų vietas.

REKLAMA

„Norintieji dalyvauti turi turėti derybinių sugebėjimų, mokėti profesionaliai dirbti įtemptoje ir įvairialypėje aplinkoje“, rašoma darbo skelbime.

Vis dar neaišku, ar siunčiamą grupę vis dėlto sudarys Sąjungos uniformomis paženklinti policininkai, kariai; nežinia, ar ji bus laikoma Europos Saugumo ir Gynybos Programos dalimi. Taip pat neaišku, ar pasiuntiniai galės patekti į Abchazijos bei Pietų Osetijos regionus.

REKLAMA
REKLAMA

Ugnis tarp Rusijos ir Gruzijos karinių pajėgų buvo nutraukta rugpjūčio 12 dieną. Tačiau sukilėlių regionuose vis dar yra dislokuoti Rusijos kariai. Dviejose taip vadinamosiose „buferio zonose“ netoli prie Gori ir Poti miestų yra sukurti patikrinimo punktai.

Status quo taip pat nereiškia, jog tūkstančiai Gruzijos pabėgėlių gali grįžti namo, kadangi įtampa tarp dviejų priešininkių vis dar tvyro ore. Ją vis paaitrina kaltinimai iš Rusijos pusės, jog JAV atkūrinėja Gruzijos karinę infrastruktūrą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rusiškoji realybė

Naujienų agentūrai „Reuters“ vienas Europos Sąjungos pareigūnas yra pareiškęs, jog Sąjungos taikdariai turėtų dislokuoti savo stebėjimo punktus šalia buferio zonų, kad „laikui bėgant“ būtų galima įsiskverbti į separatistinius regionus ir paraginti rusų dalinius pasitraukti.

REKLAMA

Kiti šaltiniai teigia, jog Europos Sąjungos misija neturės pakankamai karinių resursų, kad galėtų karštosiose zonose užtikrinti saugumą. „Ši misija nebus tokio tipo. Mes negalime rizikuoti naujais išpuoliais. Realybė ta, kad rusai tose teritorijose gali pasilikti dar ilgai.“

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas savo ruožtu pareiškė tik pasveikinsiąs Europos Sąjungą, jei ji norės prisidėti prie buferio zonų tvarkos palaikymo. Tačiau primygtinai teigė, jog rusų daliniai ten pasiliks, bent jau kol kas, o Abchazija ir Pietų Osetija, kaip nepriklausomi valstybiniai dariniai, patys gali spręsti, ar nori pasikviesti tarptautinių stebėtojų.

REKLAMA

Iki šiol Sąjunga Rusijos atžvilgiu yra nusprendusi tik atidėti derybas dėl naujos Sąjungos ir Rusijos sutarties. Tačiau Europos Komisijos „krizių komanda“ yra sudariusi slaptą baudžiamųjų priemonių sąrašą, kuris būtų pritaikytas santykiams su šia didžiąja valstybe blogėjant.

„Problema ta, jog iš esmės mes neturime sankcijų, kurios realiai paveiktų Rusiją“, sakė Komisijos atstovas. „Kol Maskva yra padėjusi ranką ant Sąjungos dujų bei naftos kranelio, apie kokias sankcijas mes galime kalbėti?“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Baltarusijos klausimas

Avinjono susitikime taip pat bus sprendžiamas sankcijų Baltarusijai švelninimo klausimas. Praėjusį mėnesį buvo paleisti trys politiniai kaliniai, artėjančiuose rinkimuose leista dalyvauti opozicijai.

Europos Sąjungos diplomatai teigia, jog mažasis Rusijos brolis siekia pagerinti santykius su Vakarais.

REKLAMA

Tačiau artimiausi Baltarusijos partneriai Sąjungoje – Lietuva ir Latvija – į Minsko ketinimus žvelgia atsargiai. Lietuvos diplomatai nelinkę greitai džiaugtis tariamais politiniais kaimynės pokyčiais. „Demokratinei visuomenei Baltarusijoje atsirasti dar reikia daug laiko ir pastangų“, kalbėjo vienas Lietuvos diplomatas.

REKLAMA

Ukrainos gelbėjimas?

Užsienio reikalų ministrai diskutuos ir apie artėjantį Europos Sąjungos – Ukrainos susitikimą, kuris vyks Kijevo politinio sąmyšio metu.

Eviano susitikime tikimasi pasirašyti naujos „Asociacijos sutarties“ politinį poskyrį ir pradėti derybas dėl bevizio režimo.

Tačiau Vokietija užblokavo pasiūlymą tekste įterpti frazę, jog Europos Sąjunga „pripažįsta“ Ukrainos priėjimo perspektyvą.

O pati Ukraina spiriasi nepasirašysianti „aptakaus dokumento“.

Taigi susitikime dėl to tikrai bus laužomos ietys.

Parengta pagal euobserver.com medžiagą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų