• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Komisija pasiūlė paprastinti ES lėšų panaudojimą mažinant biurokratizmą ir taupant gavėjų sąnaudas. Pagal naująsias taisykles būsią lengviau jungti privačias ir viešąsias lėšas siekiant žymesnio investicijų poveikio. Siūlomi pokyčiai padėtų įgyvendinti po 2013 m. veikti pradėsiančias ES finansavimo programas.

REKLAMA
REKLAMA

„Komisija siūlo priemones, mažinsiančias gavėjų sąnaudas ir krūvį, kuris dabar pernelyg didelis. Artimiausiu metu turėtų įsigalioti gavėjams patogūs paprasti sprendimai, pvz., reikalavimo atidaryti atskirą banko sąskaitą ir sugrąžinti palūkanas už išankstinio finansavimą atšaukimas. Tolesnėje perspektyvoje noriu, kad ES finansuotų ne apmokėdama sąskaitas, o atlygindama už pasiektus rezultatus,“ - sakė už biudžetą ir finansinį programavimą atsakingas Komisijos narys Januszas Lewandowskis.

REKLAMA

Europos Komisija siūlo naikinti prievolę mokėti palūkanas už išankstinį finansavimą; nuo esamų 25 000 eurų iki 50 000 eurų kelti ribą, iki kurios dotacijos administruojamas paprasčiau. Gavėjams bus lengviau panaudoti dotacijas kitų projekto partnerių paslaugoms apmokėti.

Taip pat numatyta paprastinti procedūras įmonėms, kurios dalyvaus Komisijos rengiamuose konkursuose, pvz., Komisija galės remtis anksčiau pateiktais dokumentais, užuot prašiusi kiekvienam konkursui iš naujo.

REKLAMA
REKLAMA

Pasiūlyme siekiama išlaikyti tinkamą pusiausvyrą tarp paprastinimo ir veiksmingos mokesčių mokėtojų pinigų panaudojimo kontrolės. Kadangi maždaug 80% ES biudžeto išleidžiama nacionaliniu lygmeniu, Komisija siūlo gerinti valstybių narių atskaitomybę už ES lėšų panaudojimą. Kaip jau vykdoma ES žemės ūkio finansavimo atveju, šalių nacionalinės regioninei plėtrai skirtų lėšų mokėjimo agentūros turės teikti vadovybės deklaracijas, kuriomis teiks patikinimą dėl ES lėšų panaudojimo, papildomai tikrinamo nepriklausomų auditorių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Daugeliu atveju gavėjams padengiamos susidariusios išlaidos, taigi norėdami atgauti išlaidas jie pirma turi jas užregistruoti. Taip ne tik gavėjas, bet ir Komisija išeikvoja daug laiko popierizmui, nes, užuot vertinusi rezultatus, ji turi tikrinti gautas sąskaitas-faktūras. Esama supaprastintų sprendimų (vienkartinės arba vienodo dydžio išmokos), bet jie kol kas taikomi retai. Komisija siūlo panaikinti dotacijos dydžio ribą, kai leidžiama naudoti vienkartines išmokas. Gavėjai gautų vienkartines išmokas už konkrečių užduočių atlikimą ir po to, užuot atsiskaitinėję už atskiras išlaidų eilutes, turėtų parodyti, kad viską atliko iš tikrųjų ir našiai," - teigė Komisijos narys.

REKLAMA

Taip pat bus lengviau sujungti ES lėšas su privačiomis bendrovėmis įgyvendinant viešojo ir privačiojo sektoriaus partnerystes. Dabar tokios partnerystės turi visiškai atitikti visas ES biudžeto ir finansavimo taisykles. Ateityje viešojo ir privačiojo sektoriaus partnerystėms bus galima taikyti nacionalinius įstatymus.

Naujosios taisykles taip pat palengvins bendrų projektų įgyvendinimą ir leis kurti partnerystes su Europos investicijų banko (EIB) grupe. Įsigaliojus Lisabonos sutarčiai, Europos investicijų banko statusas sutvirtėjo, todėl bendradarbiavimas su EIB taps paprastesnis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų