Europos Vadovų Taryba atsižvelgė į Lietuvos reikalavimą, kad Europos Sąjungos (ES) įsipareigojimuose finansiškai prisidėti prie kompensacijų trečiosioms šalims už taršos mažinimą ES valstybės narės mokėtų tik pagal kiekvienos narės galimybes, teigia Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
"Tai, kad iš bendros, beveik 2,5 milijardo eurų, ES numatomos skirti sumos Lietuvai tenka tik vieno milijono eurų dalis, yra teisingas susitarimas, ypač turint mintyje, jog Lietuvai iš ES paramos kasmet tenka iki penkių milijardų litų", - Prezidentūros spaudos tarnybos pranešime cituojama D. Grybauskaitė.
Valstybės vadovė, ketvirtadienį ir penktadienį dalyvaujanti EVT, jau yra išsakiusi savo nuostatą, kad, užuot skubėjus su trumpalaike pagalba besivystančioms šalims, reikėtų galvoti apie ilgalaikės trukmės veiksmus.
ES šalių lyderiai apsikeitė nuomonėmis, kaip Europos Sąjunga prisidės prie paramos besivystančioms šalims, padedant joms mažinti taršą, diegiant modernias technologijas, skatinant "žalias investicijas". Pasak Lietuvos vadovės, ekonominių sunkumų kamuojamoms ES šalims nevertėtų skubėti kuo greičiau pradėti leisti pinigus šiems tikslams, kol visos ES šalys nepradės atsigauti.
Pasak valstybės vadovės, konkretūs Europos sprendimai priklausys ir nuo to, kokių nuostatų laikysis JAV, Kinija, Indija - didžiausios pramoninės teršėjos pasaulyje. Prezidentė tikisi, jog iki kitą savaitę įvyksiančio viršūnių susitikimo Kopenhagoje šios šalys savo požiūrį atskleis.
ELTA primena, jog tikslus, kokius įsipareigojimus kovojant su klimato kaita turėtų prisiimti išsivysčiusios šalys ir kokius - besivystančios, yra nustatęs Tarpvyriausybinis klimato kaitos komitetas, tai yra patariamasis organas konvencijai ir Kioto protokolui, vienijantis politikus ir mokslininkus.
To komiteto ataskaitose pažymima, jog besivystančių šalių grupei (G77), kuriai pirmininkauja Kinija, reikėtų klimatą šildančių dujų kiekį sumažinti 15-30 proc. Joms nėra taikomi atskaitos metai, pavyzdžiui, kaip išsivysčiusioms - 1990-ieji.
Besivystančios šalys sutinka prisiimti joms pasiūlytus Tarpvyriausybinio klimato kaitos komiteto tikslus su sąlyga, jeigu jos gaus finansavimą.
Lietuva, kaip ir visos kitos Europos Sąjungos narės, priskiriama išsivysčiusių šalių grupei.