Antradienį Europos Parlamento patvirtintoje ataskaitoje (362 balsai už, 262 prieš, 56 susilaikė) raginama priimti išsamią ES direktyvą dėl nediskriminavimo, kurios projektą jau rengia Europos Komisija. Ji turėtų uždrausti bet kokį tiesioginį ir netiesioginį diskriminavimą lyties, rasės, tautybės, tikėjimo, negalios, amžiaus bei lytinės orientacijos pagrindu. „Nėra prasminga vienur drausti diskriminuoti, o kitur leisti“, – teigia europarlamentarai.
Deputatai susirūpinę tuo, kad daugelis Sąjungos šalių dar ne visiškai perkėlė į savo teisę 2000 m. ES direktyvas dėl vienodo požiūrio darbe bei dėl vienodo požiūrio neatsižvelgiant į rasinę ar etninę kilmę. Europos Komisija jau yra pradėjusi pažeidimų procedūras prieš kai kurias šalis; Lietuvai ir Latvijai priekaištaujama dėl įstatymuose numatytų pernelyg dažnų išimčių iš reikalavimo nediskriminuoti pagal amžių.
Parlamentas pažymi, jog skirtingų sąlygų taikymas dėl pilietybės ar kalbos, jei tai objektyviai nepagrindžiama teisėtu tikslu, pagal ES teisę gali būti laikomas netiesiogine diskriminacija.
Europarlamentarai apgailestauja, kad ES iki šiol nereglamentuoja diskriminavimo dėl fizinių savybių – pavyzdžiui, ūgio, kai jis nesvarbus konkrečiam darbui. ES šalys ir Europos Komisija taip pat raginamos sutarti dėl negalios apibrėžties.
Deputatai ragina Europos Komisiją nustatyti visai ES bendrą pozityviosios diskriminacijos apibrėžtį, „nes tai išsklaidytų tam tikrose valstybėse narėse egzistuojančius mitus“, ypač žinant, kad keliose ES šalyse pozityvioji diskriminacija pasiteisino.
Savo ruožtu EP pažymi, kad daugeliui mažumų bendruomenių, ypač romams, reikia ypatingos socialinės apsaugos. Deputatai taip pat rekomenduoja valstybėms bei Europos Komisijai finansuoti nevyriausybines organizacijas, kurios atstovauja ir padeda diskriminuojamoms grupėms.