REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

ES patvirtino naujas sankcijas Rusijai

(papildyta 10.54)

 

Europos Sąjunga (ES) pirmadienį paskelbė naujas sankcijas Maskvai, nors Rusijos ir Ukrainos vadovai patvirtino, kad bus laikomasi paliaubų, kuriomis siekiama užbaigti jau penkis mėnesius trunkantį kruviną konfliktą.

 

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį telefonu kalbėjosi su Ukrainos vadovu Petro Porošenka, su kuriuo sutarė tęsti dialogą, kad būtų užbaigtas konfliktas Ukrainos rytuose.

Jų pokalbis įvyko, kai provakarietiškas Ukrainos lyderis atvyko simbolinio vizito į vyriausybės pajėgų kontroliuojamą Mariupolio miestą, kurį praėjus dienai po to, kai penktadienį buvo sudarytas susitarimas dėl ugnies nutraukimo, bombardavo prorusiški separatistai.

Tuo tarpu Briuselyje ES formaliai pritarė naujoms sankcijoms, nukreiptoms prieš Rusijos energetikos ir gynybos sektorius, tačiau nurodė, kad jos neįsigalios dar kelias dienas. Bendrijos lyderiai veikiausiai nori pažiūrėti, kaip toliau bus laikomasi paliaubų Ukrainoje.

REKLAMA
REKLAMA

Baudžiamosios priemonės įsigalios, kai apie jas bus paskelbta ES oficialiame leidinyje, o tai gali užtrukti kelias dienas.

"Tokiu būdu liks laiko įvertinti, kaip įgyvendinamas susitarimas dėl paliaubų ir taikos planas“, - sakė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Hermanas Van Rompuy (Hermanas Van Rompėjus).

REKLAMA

Be to, jau įvestų sankcijų taikymas galės būti sustabdytas, jei Ukrainos konflikto šalys laikysis paliaubų.

„Atsižvelgdama į situaciją vietoje, ES yra pasirengusi peržiūrėti patvirtintas sankcijas - visą jų paketą ar tik dalį jų“, - sakė H.Van Rompuy.

Diplomatai sakė, kad nauji suvaržymai užkerta kelią didžiausioms Rusijos valstybinėms naftos ir gynybos įmonėms gauti lėšų Europos rinkose kasdienėms operacijoms ir būtinoms investicijoms.

Tai ypač skaudus smūgis Rusijos naftos milžinei „Rosneft“, kuriai vadovauja artimas V.Putino sąjungininkas ir kurios skolos, atsiradusios vykdant įsigijimus, dėl kurių ji tapo viena didžiausių pasaulyje biržinių naftos gavybos įmonių, siekia dešimtis milijardų JAV dolerių.

REKLAMA
REKLAMA

Suvaržymai taip pat taikomi Rusijos valstybinei magistralinių naftotiekių monopolininkei " Transneft".

28 valstybių blokas taip pat išplėtė sąrašą asmenų, kuriems įvesti kelionių suvaržymai ir kurių turtas įšaldytas. Šiame „juodajame sąraše“ yra pareigūnai, kurie prisidėjo prie krizės Ukrainoje arba atlieka svarbų vaidmenį formuojant Kremliaus politiką.

Europos sostinės turėjo iki pirmadienio ryto formaliai pritarti naujoms sankcijoms, tačiau tai nebuvo padaryta, nes nebuvo pasiektas vieningas sutarimas dėl šių priemonių.

Prie to prisidėjo kai kurių ES narių Rytų Europoje, kurios tebėra labai priklausomos nuo prekybinių ir energetinių ryšių su Rusija, nerimas dėl sankcijų Maskvai sugriežtinimo pasekmių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto po daugiau nei tris valandas trukusių paskutinės minutės derybų bus pasiektas persilaužimas.

„Šiandien Taryba (rašytinės procedūros būdu) priėmė paketą tolesnių ribojančių priemonių prieš Rusiją, išplėsdama tikslines priemones, kurios buvo patvirtintos liepos 31 dieną“, - sakė H.Van Rompuy.

Kai ES pareigūnai penktadienį sutarė dėl naujo sankcijų paketo, ir H.Van Rompuy, ir Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso (Žozė Manuelis Barozu) neatmetė galimybės, kad baudžiamosios priemonės galėtų būti greitai atšauktos, jei būtų laikomasi paliaubų Ukrainoje.

Diplomatiniai šaltiniai sakė, kad šiuo klausimu nuomonės labiausiai išsiskyrė. Kai kurios valstybės narės, tarp jų Rusijos kaimynė Suomija, siekė, kad sankcijų dokumente būtų numatyta galimybė atšaukti baudžiamąsias priemones.

REKLAMA

Suomijos vyriausybės vadovas Alexander'as Stubbas (Aleksandras Stubas) pripažino, kad paskutinės minutės derybos buvo sunkios.

„Kokia diena. Viskas visuomet vyksta ne taip, kaip suplanuota. Po daugybės skambučių per visą Europą viskas išspręsta“, - parašė A.Stubbas socialiniame tinkle „Twitter“ dar prieš tai, kai bus oficialiai paskelbta apie pasiektą kompromisą.

Kitas diplomatinis šaltinis sakė, kad Austrija, Švedija, Kipras, Vokietija ir „veikiausiai kitos šalys“ pasisakė už tai, kad sankcijų įvedimas būtų atidėtas.

Europos lyderiai rugpjūčio 30 dieną vykusiame viršūnių susitikime pavedė Briuselio pareigūnams per savaitę parengti naujas sankcijas Rusijai, kuri kaltinama pasiuntusi karius padėti separatistams Rytų Ukrainoje.

REKLAMA

Naujosios sankcijos išplečia ankstesnes priemones, kurios buvo įvestos liepos pabaigoje, kai Bendrijos lyderiai, sukrėsti „Malaysia Airlines“ keleivinio lėktuvo numušimo Ukrainoje, priėmė sprendimą be fizinių asmenų kelionių suvaržymų ir turto šaldymo imtis veiksmų prieš Rusijos ekonomikos sektorius.

Liepą įvestos sankcijos užkirto kelią Rusijos bankams ES finansų rinkose platinti ilgesnės nei 90 dienų trukmės skolos vertybinius popierius.

Manoma, kad dabar ši trukmė gali būti sutrumpinta iki vos 30 dienų.

Dėl to Rusijos vyriausybė gali būti priversta „kišti ranką į savo kišenę“, kad padengtų lėšų stygių, sakė kitas diplomatinis šaltinis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 

ES skelbia sankcijas Rusijai, nors Porošenka ir Putinas žada tęsti dialogą

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Ukrainos vadovas Petro Porošenka pirmadienį per pokalbį telefonu sutarė tęsti dialogą, kad būtų užbaigtas konfliktas Ukrainos rytuose, pranešė Kremlius.

Per pokalbį telefonu valstybių lyderiai aptarė „žingsnius, kurie padėtų taikiai sureguliuoti situaciją Ukrainos pietryčiuose. Dialogas bus tęsiamas“, rašoma Kremliaus spaudos tarnybos paskelbtame pareiškime, kuriame daugiau detalių nepateikiama.

P.Porošenkos atstovas spaudai naujienų agentūrai AFP sakė, kad Ukrainos vadovas su V.Putinu telefonu kalbėjosi lankydamasis neramiame Mariupolio mieste šalies rytuose.

REKLAMA

„Per pokalbį šalys pratęsė veiksmų koordinavimą siekiant paremti paliaubas“, - sakoma Ukrainos prezidentūros išplatintame pareiškime.

Pastaruoju metu abiejų šalių vadovai ne kartą kalbėjosi telefonu. Pirmadienio pokalbis tarp Kijevo ir Maskvos surengtas Ukrainoje tebegaliojant penktadienį sudarytoms trapioms paliauboms tarp vyriausybinių pajėgų ir prorusiškų separatistų, nors joms rimtą grėsmę kelia nesiliaujantys pavieniai apšaudymai.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų