REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Antverpeno miestas Belgijoje yra garsus tuo, kad čia eksportuojami Rusijos deimantai. Deimantai nėra geriausi Belgijos draugai. Tiesą sakant, brangakmeniai privertė šalį užsitraukti Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio nemalonę, rašo politico.eu.

Antverpeno miestas Belgijoje yra garsus tuo, kad čia eksportuojami Rusijos deimantai. Deimantai nėra geriausi Belgijos draugai. Tiesą sakant, brangakmeniai privertė šalį užsitraukti Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio nemalonę, rašo politico.eu.

REKLAMA

Ukrainos prezidentas jau garsėja tuo, kad akis į akį pradeda kalbėti nepatogiomis tiesomis, nesvarbu, ar tai reikš kaltinimus vokiečiams teikiant pirmenybę verslo interesams, o ne etikai, ar kategoriškai kvestionuojant, kieno pusėje kare laikosi Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbánas. Ne išimtis ir Belgijos parlamentas, į kurį Zelenskis kreipėsi sakydamas, kad taika yra svarbiau už rusiškus deimantus.

Rusijos neapdorotų deimantų eksportas yra glaudžiai susijęs su Belgijos miestu Antverpenu – ši prekyba praturtino iš dalies valstybei priklausančią įmonę „Alrosa“. Galbūt deimantai nefinansuoja karo tokiu mastu, kaip Europos nuolatinis naftos ir dujų pirkimas, tačiau V. Zelenskis negali sau leisti jų nepaisyti.

REKLAMA
REKLAMA

Rusija yra didžiausia neapdorotų deimantų eksportuotoja pasaulyje. Pasak Flandrijos vyriausybės, praėjusiais metais ji eksportavo neapdorotų deimantų už 1,8 mlrd. eurų į antrą pagal dydį Belgijos miestą, todėl Antverpenas yra svarbiausias deimantų eksporto iš Rusijos miestas.

REKLAMA

Didžiąją dalį Rusijos deimantų kasa „Alrosa“. Generalinis direktorius Sergejus Sergejevičius Ivanovas ir jo tėvas Sergejus Borisovičius Ivanovas, buvęs Rusijos prezidento Vladimiro Putino štabo viršininkas, jau yra JAV sankcijų sąraše. Iš viso „Alrosa“ teigė, kad 2021 m. pardavusi neapdorotus deimantus ji uždirbo 4 mlrd. JAV dolerių. JAV taip pat apribojo neapdorotų deimantų importą iš Rusijos.

„Rusija gauna pinigus parduodama naftą ir dujas, bet taip pat ir iš deimantų pardavimo, – sakė Belgijos parlamento narys Wouteris De Vriendtas, vadovaujantis Belgijos parlamento žaliųjų frakcijai. – Mes nenorime netiesiogiai finansuoti Ukrainos mokyklų ir ligoninių bombardavimo.“

REKLAMA
REKLAMA

Deimantų karai

Tačiau Antverpeno deimantų pramonė tvirtina, kad sankcijos gali turėti priešingą poveikį, nei numatyta. Tokios sankcijos tiesiog nukreiptų prekybą į kitus deimantų centrus Indijoje ir Jungtiniuose Arabų Emyratuose, sakė Antverpeno pasaulinio deimantų centro atstovas Tomas Neysas. Jis teigia, kad sankcijos yra prasmingos tik tada, kai jos taikomos visame pasaulyje.

„Mes investavome 20 metų, kad deimantų prekyba būtų skaidresnė, – sakė T. Neysas. – Ar tikrai mesime visa tai, norėdami apdovanoti Dubajų, kuris jau atveria duris Rusijos oligarchams?“

Belgijos ministras pirmininkas Alexanderis De Croo anksčiau ne kartą yra sakęs, kad Belgija neblokavo ir neblokuos sankcijų prekybai deimantais, jei Europos Komisija norės įtraukti tokį žingsnį į savo sankcijų paketus. Tačiau aiškiai to paprašyti yra kas kita.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A. De Croo teigia, kad importo draudimas neatitiktų vieno iš pagrindinių ES sankcijų principų: kad jos turėtų labiau pakenkti Rusijai nei ES.

„Mes nekariaujame su savimi, – praėjusią savaitę sakė A. De Croo, žurnalistų paklaustas apie sankcijas deimantams. – Aš nesu prieš, bet tai turėtų būti daroma susitarus tarptautiniu mastu, nes kitaip mes nepadarysime jokio poveikio.“

Paklaustas apie deimantus, vienas ES diplomatas, žinantis Belgijos poziciją, pasakė, kad „Komisija žino valstybių narių pažeidžiamumą“.

Bendradarbiavimas su Vašingtonu

Siekdami išeiti iš aklavietės, aktyvistai dabar svarsto tarptautines alternatyvas. Vienas iš galimų sprendimų yra suderinti importo draudimą su Jungtinėmis Valstijomis, sakė Hansas Merketas, žmogaus teisių tyrėjas ne pelno siekiančiame „IPIS“ institute.

REKLAMA

JAV yra svarbi deimantų vartotojų rinka. Dabartines Vašingtono sankcijas rusiškų deimantų importui galima lengvai apeiti importuojant juos per Indiją. Jei transatlantinės sąjungininkės susitartų dėl griežtesnio Rusijos neapdorotų deimantų importo draudimo, Maskvai tai pakenktų labiau, nei jei Vašingtonas ar Briuselis tai padarytų vieni.

Tai taip pat galėtų padaryti moralinį spaudimą kitiems deimantų centrams, tokiems kaip Mumbajus, Dubajus ir Tel Avivas. H. Merketas paaiškino, kad žala reputacijai deimantų pramonėje yra svarbi: „Jei vartotojai pirktų mažiau, nes žino, kad rusiškų deimantų pirkimas lemia karo finansavimą, etinis argumentas greitai gali tapti ekonominiu argumentu.“

REKLAMA

Šis visuomenės susirūpinimas dėl deimantų kilmės, ypač vadinamųjų „kruvinųjų deimantų“, kurie sukėlė konfliktą Afrikoje, privertė pramonę pradėti Kimberley procesą, kad būtų galima kontroliuoti tiekimo grandines.

Vieningesnį požiūrį į sankcijas siūlo ir Belgijos įstatymų leidėjas iš Antverpeno Michaelas Freilichas. Pasak jo, norint sukurti vienodas sąlygas, kai kalbama apie sankcijas, dar geriau būtų spausti kitas Kimberley proceso šalis taip pat taikyti sankcijas Rusijai. Kimberley procesas šiuo metu yra orientuotas į smurtą, susijusį su sukilėlių grupėmis, o ne vyriausybės įsikišimą.

Iki tol, V. Zelenskis nesulauks atsakymų, kurių tikisi.

M. Freilichas, priklausantis opozicinei Naujajai flamandų aljanso partijai, pakartojo savo liberalų oponento A. De Croo komentarus: „Turime įsitikinti, kad kenkiame ne sau, o Rusijai“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų