Didžiosios Britanijos premjero Davido Camerono (Deivido Kamerono) ketvirtadienį laukė varginanti kova parlamente, siekiant užsitikrinti jo narių pritarimą karinei intervencija į Siriją po to, kai pagrindinė opozicinė partija pareiškė balsuosianti prieš vyriausybės siūlymą.
Pradėdamas debatus parlamente, kuris specialiai buvo sušauktas svarstyti veiksmų Sirijoje klausimo, D.Cameronas nurodė „labiausiai pasibaisėtiną cheminių ginklų panaudojimą per visą amžių“.
„Šiandien Rūmams pateiktas klausimas, kaip atsakyti į vieną labiausiai pasibaisėtinų cheminių ginklų panaudojimų per visą amžių, išžudžiusį nekaltus vyrus, moteris ir vaikus Sirijoje“, – sakė D.Cameronas.
„Tai nesusiję su stojimu į kurią nors pusę (Sirijos) konflikte, tai nesusiję su invazija, nesusiję su režimo pakeitimu arba tikrai glaudesniu bendradarbiavimu su opozicija“, – tikino jis.
„Kalbama apie didelio masto cheminio ginklo panaudojimą ir mūsų atsaką į karo nusikaltimą – nieko daugiau“, – kalbėjo premjeras.
„Pagaliau, nėra 100-procentinio tikrumo, kas už tai atsakingas. Jums reikia priimti sprendimą“, – sakė D.Cameronas.
„Taip pat nėra 100- procentinio tikrumo, koks veiksmų planas gali būti sėkmingas arba žlugti“, – tęsė jis.
„Bet aš manau, kad mes galime būti maksimaliai įsitikinę, jog, esant tokiam režimui, kuris panaudojo cheminiu ginklus 14 atvejų, jis greičiausiai ir yra atsakingas už šią didelio masto ataką, ir jei nieko nebus daroma, gali baigtis taip, kad jis vėl ir vėl naudos tuos ginklus ir dar didesniu mastu, ir nebaudžiamas“, – kalbėjo premjeras.
Jis dar pripažino, kad karinis įsikišimas būtų neįmanomas, jei tam prieštarautų JT Saugumo Taryba.
„Būtų neįsivaizduojama veikti, jeigu būtų vyraujantis nepritarimas Saugumo Taryboje“, – sakė parlamentarams D.Cameronas, paklaustas, ar Britanija vis tiek reikalaus imtis karinių veiksmų, jeigu Jungtinėse Tautose bus stiprus priešinimasis.
Tačiau balsai gali pasidalinti po lygiai, vienam šaltiniui pranešus, jog opozicijoje esantiems leiboristams „kelia vis daugiau abejonių neaiški vyriausybės iniciatyvos prigimtis“.
Vyriausybės pasiūlymas, pritarimo kuriam prašoma parlamente, „nemini jokių įtikinamų įrodymų“, kad praėjusios savaitės cheminių ginklų ataką netoli Sirijos sostinės įvykdė prezidento Basharo al Assado (Bašaro Asado) pajėgos, sakė šaltinis leiboristų partijoje.
Leiboristų lyderis Edas Milibandas siekia prastumti savo pataisą, raginančią suteikti JT svarbesnį vaidmenį, prieš patvirtinant bet kokius karinius veiksmus.
„Suprantama, kad tai labai sunkus sprendimas dėl karinių veiksmų, kurį turės priimti Bendruomenių Rūmai, ir aš manau, kad šis sprendimas neturėtų būti priimtas pagal dirbtinai sudarytą tvarkaraštį, Bendruomenių Rūmams šiandien net nepamačius JT ginklų inspektorių įrodymų“, – sakė jis.
„Esu pasiryžęs pasimokyti iš praeityje gautų pamokų, tarp jų ir Irake, ir mes negalime leisti, kad Bendruomenių rūmai išrašytų tuščią čekį premjerui pradėti karinius veiksmus“, – kalbėjo jis.
D.Cameronas neturi tvirtos daugumos palaikymo parlamente, todėl jo Konservatorių partija turi derintis prie kur kas mažesnės koalicijos partnerės Liberaldemokratų partijos.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.