• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Cichanouskaja: Baltarusijai uždarius sienas, piliečiai tapo įkaitais

papildyta 15:54 val.

Baltarusijai uždraudus palikti šalį beveik visiems šalies piliečiams, jie tapo režimo įkaitai savo šalyje, sako Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja.

Baltarusijai uždraudus palikti šalį beveik visiems šalies piliečiams, jie tapo režimo įkaitai savo šalyje, sako Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja.

REKLAMA

„Mes suprantame, kad dabar Baltarusijos žmonės tapo įkaitais savo šalyje – tie, kurie yra kaltinami, dabar nebetruri jokios galimybės išvykti iš šalies. Bet šią situaciją lėmė režimas, ne Europos Sąjungos lyderių sprendimai, Lukašenka yra tas, kuris įstūmė šalį į šią situaciją“, – žurnalistams Vilniuje trečiadienį sakė S. Cichanouskaja.

Ji taip pat teigė, kad Europos Sąjungos šalys galėtų imtis sprendimų plačiau atverti sienas nuo režimo bėgantiems baltarusiams.

„Tai yra Europos Sąjungos šalių sprendimai, mes negalime jų paveikti, bet mes pasisakome už sausumos sienų atvėrimą baltarusiams, kuriems pavyko ištrūkti“, – sakė ji.

REKLAMA
REKLAMA

S. Cichanouskajos patarėjas Franakas Viačiorka tvirtino, kad biuras šiuo metu kalbasi su Lenkijos vyriausybe bei Lietuvos užsienio reikalų ministerija apie galimybes palengvinti baltarusiams galimybes pereiti sieną.

REKLAMA

„Deja, tai labai sudėtinga, kadangi žmonės yra tiesiog paimami iš autobusų, automobilių, jie apgręžiami be jokių paaiškinimų. Mes reikalaujame atverti sienas, mes manome, kad Lukašenka pažeidžia tarptautinę teisę, jis pažeidžia pamatines teises – laisvę judėti. Ir mes dirbsime dėl to su tarptautinėmis organizacijomis, įskaitant Jungtines Tautas“, – sakė F. Viačiorka.

S.Cichanouskaja savo kalboje dar kartą atkreipė dėmesį, kad režimas „žudo žmones gatvėse ir kalėjimuose“, ji priminė apie Baltarusijos kalėjime prieš dvi savaites mirusį opozicionierių Vitoldą Ašurką, taip pat Dmitrijų Stachovskį, kuris kalėjime neišlaikė spaudimo ir nusižudė, ilgai kalintą ir kankintą Sciapaną Latypavą, jis teismo salėje  bandė persipjauti kaklą ir riešus.

REKLAMA
REKLAMA

„Mes žinome, kas įvyko su Sciapanu tik dėl to, kad teismo metu jis perpjautų venų kaina sugebėjo mums papasakoti tiesą. Bet mes nežinome, kas šiuo metu vyksta su Ramanu Pratasevičiumi ir Sofija Sapega. Mes palaikome ryšį su Ramano tėvais, ir yra rimtas pagrindas teigti, kad iš Ramano jėga bando išgauti „parodymus“. Mes nežinome, kas vyksta daugiau nei su 450 politinių kalinių ir tūkstančiais žmonių, kurie sėdi kalėjime, bet dar nėra pripažinti „sąžinės kaliniais“, – kalbėjo ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

S. Cichanouskaja Aliaksandro Lukašenkos teiginius, jog R. Pratasevičiaus gali laukti mirties bausmė, bet ne dėl veiklos Baltarusijoje, o dėl jo veiksmų kare Rytų Ukrainoje, vertina kaip „akivaizdžią režimo provokaciją“.

„Jie manipuliuos šiais teiginiais, bet kol jie neįrodyti, tai nėra pagrįsta“, – kalbėjo ji.

Baltarusijoje po pernai rugpjūtį vykusių rinkimų, kuriuose laimėtoju paskelbtas ilgametis autoritarinis lyderis A. Lukašenka, šalį buvo kelis mėnesius apėmę beprecedenčiai masiniai protestai. Vakarai ir opozicija rinkimus laiko suklastotais.

REKLAMA

Įtampą sustiprino gegužės 23-iąją A. Lukašenkos režimo perimtas ir Minske nutupdytas „Ryanair“ lėktuvas, juo skridę tinklaraštininkas R. Pratasevičius bei jo draugė S. Sapega buvo suimti. 

Vakarai pasmerkė incidentą bei pradėjo tarptautinį teisėsaugos tyrimą, ėmėsi svarstyti griežtesnes sankcijų Minskui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų