BBC gautais duomenimis, 2017 metų gegužės mėnesį Britanijoje buvo sulaikyti ir deportuoti 698 benamiai Europos Sąjungos (ES) piliečiai. Dabar šalies Vidaus reikalų ministerija tvirtina, kad jokių veiksmų prieš benamius nėra imamasi. Teisininkai patvirtino, kad mažiausiai 45 asmenys yra kreipęsi dėl tokio valstybės elgesio. Kiekvienas atvejis skiriasi pagal tai, kokia žala asmeniui buvo padaryta sulaikius ir kokie buvo kiti situaciją sunkinantys faktoriai.
Atimta laisvė
Iš Lietuvos į Britaniją atvykęs Tomas Lusas imigracijos pareigūnų buvo areštuotas 2016 metais – vyras buvo išmestas iš namų ir jam teko gyventi gatvėje.
„Vieną rytą pabudau savo miegmaišyje. Aplink buvo 6 ar 7 pareigūnai, jie pasakė - „Vidaus reikalų ministerija“. Jie paėmė mano asmens dokumentą. Po kelių minučių buvau su antrankiais, o paskui – ir automobilyje. Aš šaukiau, kad prarasiu darbą, jei mane šiandien areštuos. Bet niekas manęs nesiklausė. Niekas net nepaklausė, kodėl aš miegu gatvėje“, - pasakoja vyras.
Tomas atsisakė pasirašyti išgabenimo dokumentus ir buvo sulaikytas imigracijos centre 19 dienų.
„Tai priminė kalėjimą. Tavo laisvė yra atimta. Ir kas tave žudo, tai faktas, jog nežinai savo bausmės pabaigos. 9-erius gyvenimo metus praleidau Anglijoje ir nenorėjau išvykti vien todėl, kad atsidūriau gatvėje“, - pasakoja Tomas.
T.Lusas kreipėsi dėl susidariusios situacijos ir jam už žalą buvo priteista 10 tūkst. svarų.
Neteisėtas ir diskriminuojantis
Prieš dvejus metus vadovaujant Theresay May buvo įsigaliojusi tvarka, kad gyvenimas gatvėje yra laikomas Europos Sąjungos sutarties teisių pažeidimu. Britanijos imigracijos pareigūnai nusitaikė ir į tuos, kurie turėjo darbą ir teisę gyventi JK.
Šios politikos taikymas buvo sustabdytas praėjusį gruodį – nuspręsta, kad tokia politika yra neteisėta ir diskriminuojanti.
„ES įstatymas yra aiškus, tačiau minėtoji politika buvo prastas bandymas pasinaudoti įstatymu ir pasiekti tam tikrus imigracijos tikslus“, - situaciją įvertino teisininkė Leonie Hirst.