Rusija, Ukraina ir Vakarai ketvirtadienį netikėtai pasiekė svarbų susitarimą, kuriuo siekiama sušvelninti rimčiausią Rytų ir Vakarų santykių krizę nuo Šaltojo karo laikų, tačiau JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) įspėjo, kad neaišku, ar Maskva jo laikysis.
Susitarime numatyti konkretūs žingsniai, kaip „atkurti saugumą visiems piliečiams“, o „visos neteisėtos ginkluotos formuotės“ raginamos sudėti ginklus ir atsitraukti iš „užimtų pastatų“.
Nors susitarime tai aiškiai neįvardijama, veikiausiai turimi galvoje prorusiški separatistai, perėmę savo kontrolėn kai kuriuos rajonus neramiuose Ukrainos pietryčiuose.
Susitarimas žymi akivaizdų Rusijos tono pasikeitimą po kiek anksčiau ketvirtadienį Kremliaus vadovo Vladimiro Putino aiškiai išsakytos pozicijos, kad jis neatmeta ginkluotos intervencijos į Ukrainą galimybės.
Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Ban Ki-moonas (Ban Kimunas) sakė, kad jį padrąsino tai, jog keturšalėse derybose pavyko pasiekti susitarimą, ir išreiškė viltį, kad visos šio proceso šalys „parodys savo rimtą ketinimą“ jį įgyvendinti.
Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas-Walteris Steinmeieris (Frankas Valteris Šteinmejeris) taip pat sveikino susitarimą, pavadinęs jį „pirmu svarbiu žingsniu“.
Tuo tarpu B.Obamos reakcija į Ženevos susitarimą buvo kur kas santūresnė. „Nepasikliausime, kol neįsitikinsime“.
"Nemanau, kad šiuo metu galime būti dėl ko nors užtikrinti. - Manau, yra galimybė, perspektyva, kad diplomatija gali deeskaluoti situaciją“, - sakė prezidentas žurnalistams.
Tuo pat metu B.Obama sakė, jog tariasi su Europos šalių lyderiais dėl griežtesnių sankcijų Maskvai, kurios bus įvestos, jei artimiausiu metu nebus akivaizdžios pažangos deeskaluojant situaciją.
„Turime būti parengę papildomus padarinius, kuriuos galėsime sukelti Rusijai, jei nematysime realaus situacijos pagerėjimo“, - sakė B.Obama.
Jungtinės Valstijos ir ES jau anksčiau ėmėsi tikslinių sankcijų prieš įtakingus rusų bei ukrainiečių politikus ir verslininkus, tarp jų grupę V.Putino artimos aplinkos žmonių.
Didžiosios Britanijos vyriausybės vadovas Davidas Cameronas (Deividas Kameronas) ketvirtadienį po pokalbio telefonu su B.Obama, kuris buvo surengtas pasibaigus deryboms Ženevoje, paskelbė, kad papildomai skirs 1 mln. svarų stebėjimo misijai Ukrainoje.
„Jungtinė Karalystė papildomai skirs 1 mln. svarų paremti misijos išplėtimą ir padėti jai vykdyti savo mandatą“, - rašoma Dauning Strito paskelbtame pareiškime.
Jame priduriama, kad „ES ir JAV turi tęsti parengiamąjį darbą dėl galimų papildomų sankcijų“ Rusijai.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.