Vilmantė Lokcikaitė, LRT televizijos laida „Panorama“, LRT.lt
Afganistano parlamentas nesutaria dėl įstatymo, draudžiančio smurtą prieš moteris. Jis prezidento dekretu įsigaliojo 2009-aisiais, tačiau svarstyti parlamentui pateiktas siekiant užtikrinti, kad ateityje nebus pakeistas ar atšauktas. Jį blokavo konservatyvių pažiūrų parlamentarai teigdami, kad įstatymas prieštarauja islamiškai teisei.
Kai Afganistaną valdė Talibanas, moterų teisės buvo labai suvaržytos. Joms drausta dirbti, vienoms išeiti iš namų, lankytis pas gydytojus vyrus, privalėta nešioti burkas, dengiančias kūną nuo galvos iki kojų.
Talibų įtakai susilpnėjus, moterų padėtis Afganistane pagerėjo: 2004-aisiais patvirtinta nauja konstitucija, skelbianti lygias vyrų ir moterų teises, 2009-aisiais vyriausybė priėmė įstatymą, draudžiantį bet kokią prievartą ir smurtą prieš moteris, pasirašytos tarptautinės konvencijos dėl diskriminacijos panaikinimo. Moterys galėjo grįžti į darbą, nebenešioti burkų, net užimti aukštas pozicijas valdžios institucijose.
Nors padaryta pažanga, vis dėlto kai kuriose Afganistano vietovėse, ypač atokesnėse ar kontroliuojamose sukilėlių, vis dar deginamos mergaičių mokyklos, pasitaiko mirties bausmių, moterys verčiamos tekėti labai jaunos, prieš jas smurtaujama namuose.
Moterų teises ginantis įstatymas prezidento dekretu įsigaliojo 2009-aisiais, tačiau baiminamasi, kad nesulaukus parlamentarų palaikymo, toks įstatymas ateityje gali būti pakeistas ar net iš viso atšauktas.
„Dekretas galioja, tačiau gali būti, kad kitąmet, kai pasikeis prezidentas, jis pavers šią problemą politine. Dekretą norime pakeisti įstatymu, už jį turi balsuoti ir parlamentarai. Deja, kai kurie, besilaikantys konservatyvių pažiūrų, paprieštaravo. Nusivyliau, kad tarp jų buvo ir moterų“, – sako parlamentarė Fawzia Kofi.
Per debatus parlamente, tetrukusius 15 minučių, konservatyvių pažiūrų parlamentarai griežtai paprieštaravo tokiai pozicijai ir pareikalavo įstatymą pakeisti taip, kad vyrams negrėstų bausmės dėl prievartavimo, jei tai įvykdyta santuokoje.
„Šio klausimo svarstymas nukeltas. Stengsimės, kad aspektai, kurie prieštarauja islamiškai teisei, būtų pašalinti. Tuomet įstatymą vėl svarstysime“, – teigia parlamentaras Tarakhailas Mokammadis.
Afganistano prezidentas Hamidas Karzai susilaukė kritikos dėl to, kad dažnai keičia savo poziciją moterų teisių klausimais. Nepaisant išleisto dekreto, praėjusiais metais jis pritarė dvasininkų tarybos pasiūlytam elgesio kodui, leidusiam vyrams mušti žmonas tam tikromis aplinkybėmis. Kol diskusijos parlamente sustabdytos, dabartinis įstatymas liks galioti.