9 labiausiai tikėtini žmonijos baigties scenarijai

Organizacija „The Global Challenges Foundation“ paskelbė savo kasmetinę „Globaliųjų katastrofų rizikos“ ataskaitą. Joje yra nurodyti 9 žmonijos susinaikinimo būdai.

Dangus (nuotr. 123rf.com)

Ekspertai nustatė labiausiai įmanomus variantus, kuomet gyvybei Žemėje gali iškilti grėsmė, rašoma „Newsweek“. Deja, realiausi jų yra susiję su tiesioginiu žmonių poveikiu, kurį dar galima būtų sureguliuoti, tačiau kasmet šie veiksmai būna atidedami.

1. Branduolinis karas (ekspertų manymu, jį išprovokuoti dabar tikimybė didesnė, negu prieš 10 metų). Tai ne tik sukeltų milžiniškas kančias žmonės, paliktų daug aukų, griautų miestus ir išplatintų nuodingą užterštumą, tačiau gali išprovokuoti ir „mini ledynų periodą“).

REKLAMA

Trys istoriniai atvejai, kuomet pasaulį galėjo nušluoti branduolinis karas (nuotr. Fotolia.com)

2. Biologinis ir cheminis ginklai. Autoriai tikina, kad jo gamyba yra palyginti pigi, o mikrobų ir virusų modifikavimas šiais laikais yra daug paprastesnis, negu kada nors anksčiau.

Biologinis ginklas (nuotr. 123rf.com)

3. Katastrofiška klimato kaita. Ataskaitos autoriai perspėja: temperatūros pokyčio 3 laipsniais ir daugiau tikimybė visoje planetoje yra vienas prie trijų. Tokiu atveju Niujorkas ir kiti pakrančių miestai atsidurtų po vandeniu, o daugiau nei milijardas gyventojų visoje Žemėje turės ieškotis naujų namų.

Prie Niujorko artėja sniego audra (nuotr. SCANPIX)

4. Ekologinės sistemos griūtis. Aplinkos užterštumas, neribojamas biologinių rūšių migravimas ir jų natūralių būvimo vietų griovimas – visa tai yra rizika ekosistemai. Neišvengiama neatitiktis pasireikš gėlo vandens trūkumu, derlingos žemės plotų ir gyvybės formų mažėjimu.

Tarša Indijoje prilygsta 40 cigarečių surūkymui (nuotr. Vida Press)

5. Pandemijos. Šiame kontekste ekspertai baiminasi naujų ligų, apsisaugoti nuo kurių žmogaus organizmas nebus pasirengęs. Taip pat jiems nerimą kelia mikrobai, kurie ateity gali tapti atsparūs antibiotikams.

„Nekaltas virusas“ ir jo mutacijos: ar pasauliui gresia pandemija? (nuotr. SCANPIX)

6. Žemės susidūrimas su asteroidu. Mokslininkų duomenimis, potencialiai katastrofiškas susidūrimas Žemėje įvyksta vidutiniškai kartą per 120 tūkst. metų. Ekspertai baiminasi, kad dulkės ir skeveldros, kurios patektų į atmosferą, gali keliems mėnesiams užtemdyti Saulę, o tai privestų prie žemės ūkio katastrofos ir ekosistemos žūties. Tikėtina, kad dėl to galėtų žūti šimtai milijonų žmonių.

Šalia Žemės nardantys asteroidai: kokie egzistuoja išsigelbėjimo būdai? (nuotr. Fotolia.com)

7. Itin galingo vulkano išsiveržimas (ne mažiau nei 400 kubinių metrų lavos ir kitų medžiagų išmetimas į atmosferą). Vulkanologų vertinimais, vienas toks išsiveržimas nutinka vidutiniškai kas 17 tūkst. metų. Jis gali pražudyti daug žmonių, gyvūnų ir žemės ūkio infrastruktūros, o taip pat nulemti globalinį atšalimą.

REKLAMA

 (nuotr. SCANPIX)

8. Saulės geoinžinerija. Saulės šviesą į kosmosą atspindinčių aerozolių purškimas į orą mokslininkams gali padėti sumažinti kenkėjišką globalų atšilimą. Tačiau jeigu kažkas pakryptų netinkama linkme, nukentėtų visa gyvybė pasaulyje. Tai gali destabilizuoti klimatą tiek lokaliai, tiek ir globaliai, o taip pat ir itin svarbias ekosistemos dalis. Maža to, netikėtai nutraukus geoinžinerijos projektus galėtų kilti staigus ir pragaištingas atšilimas, kuriam žmonija neturės laiko pasiruošti.


Rašyti komentarą...
F
Faktas
2018-11-05 10:04:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tiesas yra ta kad žmonija jau nebemoka gyventi darniai su gamta, mes nesijaučiame kad esame gamtos dalis, bet galvojame kad tai yra mūsų nuosavybė - kurią galime niokoti.

Paprasčiausias pavyzdys - kad ant kelio suvažinėjame laukinį gyvūną ir daugelis galvoja kad tas nelaimėlis pats kaltas kad žuvo po ratais, kad ne vietoje pasimaišė ir pan. Bet nepagalvojame kad mes patys - žmonės esame kalti kad kelias nutiestas per pvz mišką, kad per greitai važiavome, kad gyvumai neturi kur saugiai ir laisvai migruoti, maitintis.
Atsakyti
0

l
laimisger
2018-11-04 22:35:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
7 punktas: 400 m3, gal biskeli mazoka sunaikint gyvybe? Gal verciant tekstus reiketu visus nulius nukopijuoti?
Atsakyti
0

R
Ren tv
2018-11-05 07:16:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kažkur jau girdeta ,baikit neskleiskit panikos prokopenkos galvos.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (4)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų