Vasaros sezonas keleivių vežėjams mikroautobu į užsienį – pikas. Emigrantai atostogauti grįžta į gimtinę. Nors kelionės kaina beveik tokia pati, kaip skristi lėktuvu, užkietėję „mikriukų“ keleiviai renkasi ratus.

 Prik­lau­so­mai nuo mik­roau­to­bu­so vai­ruo­to­jo, ke­lio­nė iš Lon­do­no iki Šiau­lių ga­li truk­ti nuo 20 va­lan­dų iki pen­kių pa­rų. (nuotr. Simonos Pužaitės (nuotr. Balsas.lt)

Prik­lau­so­mai nuo mik­roau­to­bu­so vai­ruo­to­jo, ke­lio­nė iš Lon­do­no iki Šiau­lių ga­li truk­ti nuo 20 va­lan­dų iki pen­kių pa­rų. (nuotr. Simonos Pužaitės (nuotr. Balsas.lt)

Važiuoti mikroautobusu – nuovargis, nuotykis ir iššūkis.

Senuką apsvaigino „žole“

Keletą metų dirbusi Anglijoje, šiaulietė Justina nutarė visam laikui grįžti į Lietuvą.

Sukaupti daiktai netilpo į įprastą lėktuvo bagažą, todėl mergina pasirinko vežėjų paslaugas.

Du vairuotojai važiavo pakaitomis be sustojimų, kelionė nuo Londono iki Šiaulių truko dvi paras.

Tarp bendrakeleivių buvo trys vyriškiai, kurie jau įlipę į "mikriuką" buvo akivaizdžiai neblaivūs. Nuo galinės sėdynės sklisdavo linkėjimai „į sveikatą“.

Iš paskos „mikriukas“ tempė priekabą, ant kurios vežė sukežusį automobilį „Mazda“. Jį vienas iš keleivių atrado paliktą likimo valiai ir sumanė pasiėmęs jį Lietuvoje suremontuoti.

„Vairuotojai pasakojo, kad yra važiavęs senolis, kuriam bendrakeleiviai jaunuoliai davė parūkyti „žolės“. Apsvaigęs vyras nebesuprato, kur randasi, kur jam reikia išlipti“, – istoriją prisiminė mergina.

REKLAMA

Kitas emigrantas grįžo į savo gimtąjį miestą po daugelio metų ir jo nebeatpažino – pastatyta nauja parduotuvė pakeitė vaizdą.

Vairuotojai jį norėjo paleisti centre, bet vaikinas atsisakė – jam pasirodė, kad tai ne jo miestas.

Susikrovę lagaminus, lietuviai emigrantai grįžta atostogauti į gimtinę. Kai kurie renkasi kelionę mikroautobusais dėl patogaus pristatymo nuo durų iki durų, bendrakeleivių kompanijos, nuotykių. (nuotr. Giedriaus Ba (nuotr. Balsas.lt)

Susikrovę lagaminus, lietuviai emigrantai grįžta atostogauti į gimtinę. Kai kurie renkasi kelionę mikroautobusais dėl patogaus pristatymo nuo durų iki durų, bendrakeleivių kompanijos, nuotykių. (nuotr. Giedriaus Ba (nuotr. Balsas.lt)

Nuo durų – iki durų

Justina atkreipia dėmesį, jog vairuotojų darbas – sudėtingas. Vienas jų naktį važiuodamas gliaudydavo saulėgrąžas, kad nemiegotų.

Kitas, jos pastebėjimu, mažiau patyręs, važiuodavo tik dieną, kada mažesnė tikimybė būti sustabdytiems policijos.

„Vienu momentu išsigandau, ar jis išvis turi teises“, – pasakojo šiaulietė.

Vairuotojams tenka dirbti dvigubą darbą – ne tik vežti žmones, bet ir siuntinius.

Justina pamena, jog vairuotojas viename mieste nerado vietos, kam turi atiduoti siuntinį. Beieškant gavėjo jį užpuolė šunys, pusvalandį autobuso keleiviai turėjo laukti.

Justina pripažįsta, jog „mikriuku“ keliauti nėra labai patogu, tačiau privalumas – galima įsidėti daugiau daiktų, paima ir atveža nuo durų iki durų.

Dviejų parų balius

„Jeigu nori nuvykti greitai, aišku, lėktuvu patogiau. Jei nori patirti nuotykių – važiuok „mikriuku“. Aš renkuosi juos – man taip važiuoti smagiausia, gali daug pamatyti, susipažįsti su įvairiais žmonėmis, prisijuoki“, – patikina mikroautobusų keleivis šiaulietis Tomas.

Įsimintina kelionė, kuomet iš šiaurės vakarų Anglijos miesto Mančesterio į Šiaulius važiavo penkias paras.

REKLAMA

Dvi užtruko kelionė Anglijoje, vėliau vairuotojai suko pro Olandiją, Prancūziją, Belgiją, Vokietiją, Lenkiją pakeliui rinkdami siuntinius.

Nespėjo į keltą, teko laukti kito. Parą malėsi Lietuvoje – viename mieste išsikrovė baldus, kitame išnešiojo siuntas, paėmė žmones.

„Laikas ilgas, bet kelionė smagi. Buvome trys keleiviai, susidraugavom su vairuotojais. Kai pamatėme, kad praėjo dvi paros, o esame tik Belgijoje, viena bendrakeleivė, kuri vežė lauktuvių alkoholio, pradarė butelius. Sako: „Ai, Lietuvoj nupirksiu“. Baliavojom keletą parų“, – prisiminė vaikinas.

Anot Tomo, „mikriuką“ galima drąsiai vadinti vakarėliu ant ratų.

Tomas pasakoja, kad, norėdami kuo greičiau pasiekti tikslą, vairuotojai dažnai viršija greitį, važiuoja knapsėdami iš nuovargio, geria vaistus, kad neužmigtų.

Jį piktina, kad kai kurie vairuotojai nejaučia atsakomybės ir, prisikabinę "tralą", pilnu ekipažu keleivių spaudžia greičio pedalą iki dugno.

„Vairuotojai miegantys – užsimerkia, atsimerkia, žmonės – nemiegantys, nes visi balti sėdi iš išgąsčio. Neištvėręs vairuotojui pasakiau – dar paspausi, besmegeni, gausi į nosį ir eisi į galą miegoti. Važiavo vos ne į griovius“, – patirtį prisiminė Tomas.

Avarija Lenkijoje

Kelionės iš Lietuvos į Angliją bei iš Anglijos į Lietuvą kaina prasideda nuo 250 litų (apie 65 svarus). Sezono metu – vasarą ir prieš šventes – kainos kyla.

Šešių žmonių ekipažą maždaug kartą per savaitę maršrutu Lietuva–Anglija–Lietuva veža broliai Algirdas ir Mindaugas.

Per trejus darbo metus Algirdas pastebi, kad keleivių srautas šiek tiek mažėja.

Pasak jo, kelionę mikroautobusu dažniausiai renkasi negavę lėktuvo bilieto, atsitikus nenumatomam įvykiui gimtinėje, turintys daug bagažo. Kartais važiuoja nepilnamečiai, neturintys tėvų sutikimo.

REKLAMA

Algirdas pasakoja, jog ir pats buvo trejus metus emigravęs į Angliją, tačiau nutarė grįžti, traukė šalies ilgesys.

„Ten jau nebėra aukso kasyklos“, – įsitikinęs vyras.

Vairuotojui teko patirti ir pavojingų situacijų – Lenkijoje į mikroautobuso šoną atsitrenkė kitas automobilis. Teko fiksuoti eismo įvykį, kviesti policiją.

„Kai kurie pažįstami vairuotojai leidžia pijokauti, bet mes – ne. Po poros incidentų nebeleidžiame gerti, rūkyti. Žinot, kaip būna – vieni išgėrę ramūs, kiti agresyvūs, ima kabinėtis, triukšmauja, prašinėja į tualetą. Nepatenkinti negeriantys keleiviai“, – pasakojo Algirdas.

Svarbu nustatyti taisykles

Apie penkerius metus keleivių vežimo į užsienį verslu užsiimantis Petras įsitikinęs, kad apkalbėti galima bet kurį vežėją. Neigiama informacija apie keliones „mikriukais“ kenkia visų verslui.

Anot jo, dažniausiai neatsakingai elgiasi samdomi vairuotojai, kurių tikslas – kuo greičiau grįžti ir gauti užmokestį.

„Nuo tavęs paties priklauso, kokia tvarka bus. Jei paleidai vadžias – viskas. Reikia dirbti taip, kad išlipdamas žmogus pagalvotų: „O buvo visai neblogai, norėčiau dar kartą su juo važiuoti.“ Tie, kurie dirba vien dėl pinigų, jau nebevažinėja“, – kalba Petras.

Dažnas keleivių klausimas – ar galima vartoti alkoholį. „Tokiems visada pasakau – jūs paskambinote ne į restoraną. Daug kas žino – su juo gerai važiuoti, bet jis neleidžia gerti“, – taisykles akcentuoja verslininkas.

Petras pabrėžia – labai svarbi atsakomybė ir punktualumas. Jei pažadėta nuvežti siuntinį atitinkamu laiku, tada reikia ir būti. Pasikeitus situacijai, atsiradus trukdžiams, būtina informuoti žmogų, o ne vengti skambučių, slapstytis.

REKLAMA

Darbas – narkotikas

Kelionėse vairuotojai ir keleiviai tampa maža šeima – net būna gaila išsiskirti.

„Esu matęs ir šilto, ir šalto. Apie keliones galėtumėte parašyti ne straipsnį, o knygą“, – šypteli Petras.

Labiausiai jam gaila emigrantų, kurie nuvažiuodami didžiuojasi, kaip užsidirbę daug pinigų išleis juos pirkiniams, bet už dviejų savaičių juos tenka grąžinti atgal, nes draugas apgavo.

Pasak Petro, keleivių kiekis nesikeičia, emigracijos mastai nemažėja. Vasarą atostogauti lietuviai grįžta į Lietuvą, o po trijų savaičių – atgal į Angliją.

„Kai kurie vežėjai piko metu užsideda kosmines kainas, bet nepagalvoja, kad ateis vadinamasis sunkmetis, žmonės rinksis tą, kuris vežė pigiau“, – verslo taktiką dėsto vyras.

Petras patikina, jog nepaisant varginančių kelionių darbo nesvarstė mesti: „Tai yra narkotikas. Man patinka darbas su žmonėmis, kelionės. Nėra rutinos, negalėčiau sėdėti kabinete.“

Simona PUŽAITĖ

 

Dovile
2013-08-03 10:36:22
As is Vokietijos tik mikriukais ir vazineju.Turiu "savus" vairuotojus,kuriais pasitikiu ir su kuriais kelione tikrai neprailgsta.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Ernesta 2013-08-20 11:28:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
As irgi pasidalinsiu savo kelione is Liverpool i Lietuva. Tai buvo mano pirmas kartas, kai vaziavau "mikriuku" namo, iki tol skraidziau lektuvais, deja, taip nutiko, jog visi lektuvo bilietai buvo isparduoti, o man reikejo gristi. Teko griebtis paskutinio siaudo...
Pradesiu nuo keliones isvakariu. Kalbedama su vairuotoju suderinome laika, sestadieni po pietu. Todel vakare linksminausi su draugais. Anksti ryte apie 5h suskambejo mano telefonas,rode nezinoma numeri- numeciau, taciau ikiriai skambino, maniau, jog draugas skambina. Atsiliepiau, ir vietoj "Alio ir klausau" pasakiau: "Ar tau su galva viskas gerai, matei kiek valandu?" jis juokdamasi paklause ar vaziuoju i Lietuva atsakiau, jog taip. Tada mano kelione ir prsidejo..
Velavo atvaziuoti gal valanda laiko. Isedus i autobusiuska mane pasitiko smagiai nusiteikes suniukas vardu Gucci, varda suzinojoje tik praejus pusei keliones.:) Dabar prasides baisiausioji keliones dalis. Kelione truko 3 su puse paros. Tai buvo kosmariskaisusi kelione kokia tik esu turejusi, o keliauju as lb daug.. Vairuotoju darbas buvo labai neorganizuotas isisodine mane jie dar net nebuvo ipuseje isvezioti zmoniu ir siuntiniu. Pusantros paros vazinojo po Anglija surinkdami siuntinius ir dar vaziuodami ratais, pavelavo i kelta. Jokio bendravimo nebuvo su keleiviais. "SAVUS REIKALUS" tvarke puse paros del to ir pavelavome i kelta. Dar po beveik paros pasiekeme Vokietija, tada vienas is vairuotoju prisimine, jog vezesi suniuka.Paklause, gal sumiukas alkanas, jei ne keleiviu gerumas mazasis draugas nebutu pasiekes namu gyvas.Dar po paros pasiekeme Lietuva.
Skelbima radau FB tiklalapyje. Skelbime buvo rasoma, jog vairuotojai prityre, mikroautobusai patogus, bei siuntinius ir kelevius pristato "nuo duru iki duru". Deja, realybe buvo kitokia: "Mikriukas" surudyjes, nestabilus ,vietos maza, sedynes kietos, kondicionierus neveikiantis, sedyniu padetis nereguliuojama. Apibendrinus, kelione buvo lyg kankyne, be miego, varginanti, buvo baisiai karsta, vairuotoja grubus negalejo atsakyti i klausima: "kada busim Lietuvoj" nes, jie nezinojo ir cia "Patyre" vairuotojai? O geriausiai buvo atsakyta i mano klausima, kur mane paleisite? (as gyvenu Mazeikiu raj.) Atsakymo sulaukiau Siauliuose tik patys nezinojo kada pirmadieni ar antradieni. Neistverusi tokios keliones islipau Kaune. Uz keliones "patogumus" manes paprase 120svaru...    ATSAKYTI
uk 2013-08-06 23:23:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
karta atsimenu is anglijos uz 40svaru parveze. vienas vairuotojas normaliai vaziavo 90 100km/h, o jau kitas 60 70 max :) vargas istikro su tuo mikru varyt, sunkiausia kad neina normaliai istiest koju kaip miegi.   ATSAKYTI
:) 2013-08-03 20:24:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Mikriukus dazniausiai renkasi paieskomi asmenys   ATSAKYTI
Dovile 2013-08-03 10:36:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
As is Vokietijos tik mikriukais ir vazineju.Turiu "savus" vairuotojus,kuriais pasitikiu ir su kuriais kelione tikrai neprailgsta.   ATSAKYTI

Top Video

Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
REKLAMA
Organų donorystė (nuotr. 123rf.com)
Praėjusiais metais organų donorais tapo apie 3,5 tūkst. žmonių – tai didžiausias skaičius per visą nepriklausomybės laikotarpį, teigia Nacionalinis transplantacijos ...
Doleriai (nuotr. 123rf.com)
Amerikiečių sutuoktinių pora prisipažino organizavusi milijardo JAV dolerių vertės sukčiavimo schemą, siekdami išvilioti pinigų iš investuotojų į saulės energiją ir tokiu būdu ...
Virusas Kinijoje (nuotr. SCANPIX)
Kinijos prezidentas Xi Jinpingas įspėja, kad Kiniją sukaustęs koronavirusas „plinta“, o šalis atsidūrė pavojingoje situacijoje. Toks pranešimas išplatintas Kinijos spaudoje, ...
Virusas Kinijoje (nuotr. SCANPIX)
Kinijoje prasidėjęs naujo viruso protrūkis aptemdė Azijoje naktį iš penktadienio į šeštadienį sutiktus Naujuosius metus pagal mėnulio kalendorių. Naujųjų Žiurkės metų ...
Kieme – kraują stingdanti akistata: incidento įrašas atėmė žadą (nuotr. stop kadras)
Aliaskoje gyvenantis Curtis Phelpsas ne juokais išsigando dėl savo gyvybės, kai išnešęs šiukšles kieme pastebėjo nelauktą ir grėsmingą svečią. Internete plintančiame įraše ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų