Europoje siaučia specialūs Rusijos tarnybų būriai, siekiantys destabilizuoti padėtį, skelbia Vakarų žvalgybos atstovai. Juos pastebėjo Moldovos kampanijos metu, vėliau sekė ginklų prekeivio Bulgarijoje istorija, dar vėliau – nepavykęs valstybės perversmas Juodkalnijoje. Praėjusiais metais kilo milžiniškas tarptautinis skandalas, kai Didžiojoje Britanijoje buvo bandyta cheminiu ginklu nunuodyti perbėgusį Rusijos žvalgybininką.

Rusijos kariuomenė (nuotr. SCANPIX)

Rusijos kariuomenė (nuotr. SCANPIX)

Vakarų šalys iš pradžių nenoriai siejo šiuos išpuolius. Tačiau dabar Vakarų kontržvalgybos atstovai pradėjo laikytis nuomonės, kad šios operacijos, buvo vykdomos koordinuotai ir su vienu tikslu – destabilizuoti situaciją Europoje, rašoma „New York Times“. Šių misijų vykdymas yra patikėtas elitiniams Rusijos žvalgybos sistemos būriams, apmokytiems vykdyti ardomąją veiklą, sabotažus ir žudyti žmones. 

Grupė, kuri yra žinoma kaip karinis dalinys nr. 29155, veikia jau mažiausiai 10 metų, tačiau Vakarų spec. tarnybos aptiko ją visai neseniai. Pasak keturių Vakarų šalių žvalgybos atstovų, kuriuos kalbino „New York Times“, nėra žinoma, kaip dažnai šio dalinio operatyviniai darbuotojai yra pasitelkiami misijoms, tačiau perspėjo, kad sužinoti, kada bus suduotas eilinis jų smūgis, – neįmanoma. 

REKLAMA

„29155“ vykdo ne tik klasikinę ardomąją veiklą, bet ir užsiima dezinformacijos skleidimu, propaganda ir programišių išpuoliais. 

„Aš manau, mes pamiršome, kokie rusai gali būti žiaurūs“, – cituojamas JAV karinės žvalgybos atsargos karininkas Peteris Zwackas, anksčiau dirbęs JAV ambasadoje Maskvoje. Jis pripažino, kad iki šiol nežinojo apie tokio dalinio egzistavimą.

Rusijos valdžios atstovai komentuoti JAV leidinio informacijos apie specialų dalinį nepanoro.

„29155“ – slaptas net ir tarp slaptų

„29155“ priklauso Rusijos karinei žvalgybai – Vyriausiajai žvalgybos tarnybai (GRU). Vakarų žvalgybos tarnybos jau išsiaiškino, kad, prieš pat 2016-ųjų prezidento rinkimus JAV, du kibernetinės žvalgybos darbuotojai iš karinių dalinių nr. 26165 ir nr. 74455, įsilaužė į JAV Demokratų partijos ir jų kandidatės Hillary Clinton serverius, bei paviešino ten aptiktą kompromituojančią informaciją. 

Specialusis prokuroras Robertas Mulleris, atlikęs Rusijos kišimosi į rinkimus tyrimą, pateikė kaltinimus daugiau nei dešimčiai šių dalinių karių. 

„29155“ agentai vykdo diversijas Europoje, dažnai vyksta į „komandiruotes“. Kai kurie iš jų yra karų Afganistane, Čečėnijoje ir Ukrainoje veteranai. Leidinio teigimu, šio dalinio vykdomos operacijos yra tokios slaptos, kad apie jo egzistavimą, greičiausiai, nežino net ir kiti GRU darbuotojai. 

Šiam daliniui priklauso ir liūdnai pagarsėję Solsberio veikėjai – Anatolijus Čepiga ir Aleksandras Miškinas. 

„Tai GRU padalinys, kuris aktyviai veikia jau daugelį metų Europoje, – tvirtino vienos Europos šalių saugumo tarnybų darbuotojas. – Netikėta buvo tai, kad rusai, GRU, šio dalinio kariai, pasijuto tokiais nebaudžiamais, kad pradėjo vykdyti itin priešišką veiklą draugiškose šalyse. Tai šokiravo“. 

REKLAMA

Suprato, su kuo turi reikalą, tik neseniai

Visos keturios anksčiau įvardintos karinės operacijos, kurios yra siejamos su šiuo daliniu, patraukė visuomenės dėmesį, nors užsienio šalių valdžios atstovai ne iš karto įsitikino, kad jos gali būti susijusios tarpusavyje. 

Vakarų spec. tarnybos pirmą sykį šio dalinio karius pastebėjo 2016-aisiais, po nepavykusio perversmo Juodkalnijoje, kuomet turėjo būti nužudytas šios šalies premjeras ir užimtas parlamentas. 

Tačiau susieti visas operacijas į vieną tikslą pavyko tik 2018-ųjų kovą, kuomet Didžiojoje Britanijoje buvo pabandyta nunuodyti buvusį GRU karininką Sergejų Skripalį, anksčiau pabėgusį iš Rusijos ir dirbusį Vakarų tarnyboms. Jį kartu su dukra bandyta nužudyti nervus paralyžiuojančiomis toksinėmis medžiagomis. Tik atsitiktinumo dėka jiems pavyko išgyventi. Vėliau paaiškėjo, kad išpuolio metu nukentėjo dar trys žmonės. Viena moteris, atsitiktinai gavusi „kvepalų“ su itin pavojinga medžiaga buteliuką, mirė. 

Šis Rusijos žvalgybininkų išpuolis sukėlė tarptautinį skandalą, po kurio iš Didžiosios Britanijos, JAV ir dar kelių dešimčių šalių buvo išsiųsti 150 rusų diplomatų. 

Paaiškėjo, kad išpuolį surengė du GRU karininkai, jau minėti A. Čepiga ir A. Miškinas. Tačiau pati karinė operacija buvo sudėtingesnė, negu tuomet buvo skelbiama. Vakarų žvalgybos duomenimis, likus metams iki pasikėsinimo, „29155“ operatyviniai darbuotojai buvo atvykę į Didžiąją Britaniją. Manoma, kad taip buvo ruošiamasi slaptai operacijai. Tąkart joje dalyvavo trys asmenys, iš kurių vienas buvo A. Miškinas.

REKLAMA

Netrukus paaiškėjo, kad du kiti žvalgybininkai – išgalvotomis „Fedotovo“ ir „Pavlovo“ pavardėmis – jau dalyvavo 2015-ųjų operacijoje, kurioje bandyta nunuodyti bulgarų prekeivį ginklais Emilianą Gebrevą. Tuomet į bulgarą pasikėsinta net dukart. 

Britų užsienio žvalgybos MI-6 vadas Alexas Youngeris pabrėžė augančią Rusijos spec. operacijų grėsmę ir užsiminė apie galimas jų sąsajas.

„Jūs juk matote, kad tai yra koordinuota kampanija – ir, taip, joje visuomet dalyvauja tie patys asmenys, – šių metų vasarį Miunchene pažymėjo A. Youngeris, kalbėdamas apie Skripalių nuodijimą ir bandymą įvykdyti valstybės perversmą. – Mes manome, kad GRU ir kitos Rusijos žvalgybinės institucijos kelia nuolatinę grėsmę“. Tačiau „viskam yra ribos“, pažymėjo jis. 

Rusai tokiu elgesiu siekia, kad jų bijotų?

Dabartinis karinio dalinio „29155“ vadas, generolas Andrejus Averjanovas dar 1988-aisiais baigė Taškento karinę akademiją. Leidinyje teigiama, kad jis dalyvavo abiejuose Čečėnijos karuose. 2015-ųjų sausį jis buvo apdovanotas Rusijos herojaus medaliu. Du žvalgybos karininkai, kaltinami bandę nunuodyti Skripalius, taip pat gavo tokius apdovanojimus, rašoma NYT. 

Europos spec. tarnybų atstovus stebina, ne tik Rusijos spec. tarnybų įžūlumas, tačiau ir aplaidus požiūris į savo darbą. Skripaliai išgyveno, žuvo niekuo dėtas atsitiktinis žmogus, bulgarų ginklų prekeivis E. Gebrevas, nepaisant dviejų pasikėsinimų paeiliui, – taip pat liko gyvas. Perversmas Juodkalnijoje patyrė nesėkmę ir sulaukė milžiniško dėmesio.  Ekspertų manymu, tai nebūtinai reiškia, kad Kremlius dėl tokių nesėkmių pergyvena. Tikėtina, kad tai yra plano dalis. 

REKLAMA

„Tokio pobūdžio žvalgybinės operacijos tapo psichologinio karo dalimi, – tvirtina buvęs Estijos spec. tarnybų koordinacinio biuro direktorius Eerikas-Niilesas Krossas. – Esmė net ne tame, kad jie pasidarė daug agresyvesni. Jie nori, kad juos „pajaustų“. Tai yra žaidimo dalis“. 

Mokslininkai atliko karo tarp JAV ir Rusijos simuliaciją. Buvo paskaičiuota, kad panaudojus tradicinę ginkluotę šiame branduoliniame kare žūtų arba būtų sužeista daugiau nei 90 mln. žmonių. Vien per pirmąsias kelias valandas žūtų 34 mln. žmonių.

Idomu
2019-10-10 03:53:58
ar jie musu Seimo padeti irgi gali stabilizuoti,butu labai gerai,nes i gyventoju prasymus,gedinimus jie visai nereaguoja,Tiketina,kad laukia rusisko spec.burio
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Guru 2019-10-10 13:01:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Rašyt išmok!    ATSAKYTI
Tvaju mat 2019-10-10 07:20:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Sitokie straipsnei acpindi tikro lietuvio ivaizdi kas nepazysta lietuviu sitokie straipsnei viska pasako koke bjauri tauta dviveidzei kurstitojei nekalba tiesei i akis suka i vata meslas   ATSAKYTI
Daunu salis 2019-10-10 07:10:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nu reike sudaryt yvaizdi kad rusija yra salis agresore kad amerika matytu nu lietuvos propaguotojei dirba gribauskaite suda male tapati tik nei Austrija Sveicarija Skandinavija nenori matit nato ir jie saugei gyvena ka pasakytu grybauskaite lansbergis apie tas salis del ko jos nesikisa ir jaucesi saugios DELKO NEKALBAMA AKTUOLESNE TEMA EMIGRACIJA O VEJUS RASINEJA PROPOGANDA    ATSAKYTI
Idomu 2019-10-10 03:53:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ar jie musu Seimo padeti irgi gali stabilizuoti,butu labai gerai,nes i gyventoju prasymus,gedinimus jie visai nereaguoja,Tiketina,kad laukia rusisko spec.burio   ATSAKYTI
Gangsteriai kremliuje 2019-10-10 02:38:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Rusija yra kriminalizuota iki vaiku darzelio.Idiotu,humunkulu visuomene.Jie naudojasi nebaudziamumu
Butinas teismas - kremlius yra gangsteria.   ATSAKYTI
Rolandas 2019-10-10 13:38:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taip tik rusai baisuokliai. Amerikanai "avineliai", kur koja ikiso- ten karas.  
Gangsteriai kremliuje 2019-10-10 02:38:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Rusija yra kriminalizuota iki vaiku darzelio.Idiotu,humunkulu visuomene.Jie naudojasi nebaudziamumu
Butinas teismas - kremlius yra gangsteria.   ATSAKYTI
Goga 2019-10-09 23:20:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Pieva tu pieva ,jum tokiem kaip tu nieko nesuprantat lojat be le lot .   ATSAKYTI
Darka 2019-10-09 22:46:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Nu didesniu pievu sugalvot negalejo   ATSAKYTI
Goga 2019-10-09 21:51:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ne rusu zmones nori karo o rusu valdzia,kad issilaikytu toliau valdzioj .   ATSAKYTI
Dalinys 2019-10-09 21:38:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Toks slaptas kad net patys kariai nezino kad jam priklauso, o jav zvalgyba viska zino   ATSAKYTI
Alius 2019-10-09 20:27:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lopui.kad toks mandras tai papasakok ,mums beraščiams.   ATSAKYTI
OsBen 2019-10-09 19:47:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Eilinis briedas... Nieko naujo-,, Rusai puola"   ATSAKYTI
Pilnai imanoma 2019-10-09 18:56:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Kad gal pasiust destabilizuot padeti geroves valstybej,eta pizdiec tovarisci milijoniery.   ATSAKYTI
Laimis 2019-10-09 17:32:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Vėl rusai puola :))) o koks jiems tikslas destabilizuoti Europa??? Negi jie šiaip sau nori karo prie savo sienų? Kokia šalis nori labiausiai karo, matosi paprastai-kuri šalis kariauja šiuo metu daugiausiai karų? Ar ten kur jie atėjo ir atnešė kata, žmonės gyvena geriau, negu iki jų atėjimo??? Libija, Sirija, Afganistanas, Irakas, Jemenas... Va tokį geri ir nesa pasauliui... Gerieji JAV...    ATSAKYTI
Lopui 2019-10-09 19:36:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
O paskaiciuok savo numyletos salies ruskyno karus davai kvaileli skaiciuok ar padet  
Laimiui 2019-10-09 21:54:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Jauti skirtumą tarp Šiaurės ir pietų Korėjos? Kur komunistai valdo ir kur JAV? Rusijos federastai patys nesivysto dar ir kitiems neleidžia... Ka? Ginklai? Lektuvnesi nors vieną veikianti turi? 5 kartos naikintuvai? Su 90 metu elektronika.. Kas dar? Dudajevas kaip pasakė taip ir vyksta. Banditai ir tiek..   
Jakas 2019-10-09 22:08:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tu cia kalbi su tokiom politikos ziniom,kaip as apie kosmosa ,is kur jusu tokiu durniu ir atsiranda.  
Goga 2019-10-09 22:12:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tu supranti apie politika tiek pat kiek vaikas 7m ,is kur jusu tokiu protinguoliu ir atsiranda.  
Goga 2019-10-09 22:12:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tu supranti apie politika tiek pat kiek vaikas 7m ,is kur jusu tokiu protinguoliu ir atsiranda.  
vai vai 2019-10-09 15:29:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Na, jei šio elitinio dalinio žvaigždės yra susiši...ę nevykėliai Čepiga su Miškinu, tai toks jau jis ten ir elitinis. Jaučiasi elitiniai, kai po butelį vodkės ant galvos padaro, ar kaip?   ATSAKYTI

Top Video

Pikantiškas moters elgesys ant automobilio: netrukus buvo sulaikyta
DABAR RODOMA
Pikantiškas moters elgesys ant automobilio: netrukus buvo sulaikyta
DABAR RODOMA
Užfiksavo šlykšų pabėgioti išėjusios moters poelgį: paviešino, kad sugėdintų
DABAR RODOMA
Po paviešinto įrašo iš darbo mergina buvo atleista – klientai pašėlo
DABAR RODOMA
Laidotuves pertraukė netikėtumas: vyrui teko šokti į iškastą duobę
DABAR RODOMA
Išgyveno nemaloniausią incidentą lėktuve: keleivei prireikė palydovų pagalbos
DABAR RODOMA
Paviešintas įrašas, kaip siuntų darbuotojais apsimetę vyrai surišo šeimą ir ją apvogė
DABAR RODOMA
Moteris patyrė gyvenimo sukrėtimą: su taksi nevažiuos dar ilgai
DABAR RODOMA
Nufilmuota tragedijos akimirka: neišsiskleidęs nei vienas parašiutas pražudė vyrą
DABAR RODOMA
Paliko vienam kartui su tėčiu: mama išvydusi savo mažylę paklaiko
DABAR RODOMA
Nepaprasta akimirka: draugystė ištirpdė milijonų internautų širdis
REKLAMA
Traktoriai Olandijoje (nuotr. stop kadras)
Olandijos greitkeliai dienai virto šimtų ūkininkų traktorių pasivažinėjimo trasa. Traktoriai šalies gatves užtvindė ir milžiniškas spūstis sukėlė po to, kai dalis politikų ėmė ...
Nemalonus incidentas (nuotr. stop kadras)
Internete patalpintas vaizdo įrašas iš Padingtono ne tik sulaukė begalės komentarų ir reakcijų, tačiau iššaukė ir skandalą. Paviešintame įraše matosi, kaip pabėgioti išėjusi ...
Keistas padaras (nuotr. stop kadras)
Jis protingas ir perduoda išmoktas pamokas savo giminaičiams, nors ir neturi smegenų. Panašus į gleives ir perpjautas pusiau vos per 2 min. sugyja… Netrukus pamatysite ...
Šoka ant automobilio (nuotr. stop kadras)
Tenesio valstijoje buvo užfiksuotas neeilinis vaizdo įrašas. Jame matosi, kaip ant automobilio stogo šoka visai jauna mergina. Ant judančio mustango norėjusi pasirodyti ji ...
Sirija (nuotr. SCANPIX)
Turkija stabdo savo operaciją Sirijoje, kol kurdų kovotojai pasitrauks iš šiaurinės šios šalies dalies, ketvirtadienį pranešė Užsienio reikalų ministerija. „Stabdome šią ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų