• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Dalia Grybauskaitė teigiamai vertina trečiadienį po kelias savaites trukusių diskusijų priimtą komunikatą „Energetikos politika Europai“, kuris įspėja Europą dėl jos energetinės priklausomybės ir numato konkrečias priemones ES energetiniam saugumui užtikrinti, ketvirtadienį rašo dienraštis „Kauno diena“.
„Šis komunikatas ir kartu su juo pateikiamas veiksmų paketas gali tapti istoriniu žingsniu Europos Sąjungos energetikos sistemos saugumo ir konkurencingumo link“, - teigė Finansinio programavimo ir biudžeto komisarė.
Ji pabrėžė, kad naujasis dokumentas Lietuvai ir kitoms energetiškai pažeidžiamoms šalims gali plačiau atverti kelią link didesnės nepriklausomybės. Tai esąs pirmasis toks atviras signalas, kad ES pripažįsta savo energetikos sistemos priklausomybę ir su tuo susijusias rizikas.
D. Grybauskaitės teigimu, dabar svarbiausia yra tai, kad Komisija nebesitenkina tik bendrais „susirūpinimo“ pareiškimais, bet siūlo konkrečius veiksmus padėčiai pakeisti.
„Jau pati bendrosios energetikos politikos idėja reiškia, kad Europa, įvertinusi šiandienos energetikos iššūkius bei ateities prognozes, apsisprendė dėl būtinybės turėti bendrą poziciją ir su trečiosiomis šalimis apie energetiką kalbėti vienu suderintu balsu“, - komentuodama dokumentą pastebėjo komisarė.
D. Grybauskaitė pabrėžė, kad bendroji pozicija, „vieno balso“ principas ir komunikate išryškinta energetinio solidarumo idėja itin svarbi Lietuvai bei kitoms šalims, kurios periodiškai susiduria su neprognozuojamais, o kartais agresyviais energijos išteklių tiekėjų veiksmais. Naujai įtvirtinti principai užtikrintų, kad nei Lietuva, nei bet kuri kita šalis nebūtų palikta likimo valiai ar kažkurios nestabilios šalies tiekėjos malonei krizės, spaudimo ar energetinio šantažo atveju.
Europos Komisijos išleistas komunikatas – iš esmės pirmasis dokumentas, išreiškęs siūlymą turėti bendrą energetikos politiką ir bendrą jos įgyvendinimo strategiją.
Lietuvai, Latvijai ir Estijai vienas svarbiausių pasiekimų – komunikate tarp keturių prioritetinių elektros jungčių projektų paminėta Alytaus – Elko linija, kuri sujungtų Lietuvą su Lenkijos ir Vokietijos elektros tiekimo sistemomis, suteiktų papildomas saugumo garantijas iki šiol nuo Vakarų tinklų atskirtoms šalims. Tokia elektros jungtis galėtų tapti ir elektros energijos realizavimo instrumentu, jei ateityje šalis turės perteklinės energijos.
„Neturėdama patikimų jungčių, ES energetika tebėra ne darni visuma, o tik atskirų energetinių salų bei salelių rinkinys. Tokiomis sąlygomis, kai net ir aukso raidėmis įrašytas solidarumo principas, nepagrįstas techninėmis priemonėmis, neturėtų perspektyvos tapti realiai funkcionuojančiu solidarumo mechanizmu“, - tvirtino D. Grybauskaitė.
Komunikatas pripažįsta ir branduolinės energijos privalumus, kas ypač aktualu Baltijos valstybėms, planuojančioms kartu statyti naują Ignalinos atominės elektrinės reaktorių.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų