Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota

Europos Sąjungos (ES) farmacijos priežiūros agentūrai neseniai pareiškė, kad bendrijos šalys tam tikrais atvejais gali naudoti JAV bendrovės „Merck“ sukurtą geriamąjį vaistą nuo COVID-19. Nors Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) išreiškė pageidavimą įsigyti šių vaistų, kada jie jau galėtų pasiekti šalį, kol kas nėra žinoma.

Nors minimas preparatas dar nėra oficialiai patvirtintas, Europos vaistų agentūra (EVA) nurodo, kad jis gali būti vartojamas gydyti COVID-19 užsikrėtusiems suaugusiems žmonėms, kuriems nereikia papildomo deguonies ir kuriems yra didesnė rizika susirgti sunkia COVID-19 forma.

Kaip teigia SAM, Lietuva pritarė bendroms ES valstybių narių deryboms su farmacijos kompanija „Merck Sharp & Dohme” kartu su „Ridgeback Biotherapeutics“ dėl vaistinio preparato „Lagevrio“ (dar žinomo kaip molnupiraviras arba MK 4482), skirto gydyti COVID-19 liga sergančius suaugusius asmenis, kuriems nereikia pagalbinio gydymo deguonimi ir kurie rizikuoja susirgti sunkesne COVID-19 ligos forma. 

„Šį vaistinį preparatą patvirtinus Europos vaistų agentūroje ir įrašius į Sąjungos registrą, preparatas galės bus vartojamas ir Lietuvoje“, – aiškinama ministerijos atsakyme.

Priduriama, kad tikslių duomenų, kada vaistas bus įvertintas EVA ir įrašytas į ES registrą, neturima.

„Kol laukiama daugiau tyrimais patvirtintų duomenų ir galutinio EVA sprendimo, Europos Komisija apklausė valstybes nares, ar jos pageidautų kartu derėtis su registruotojais ir vaistą įsigyti centralizuotu būdu. Lietuva informavo Europos Komisiją apie pageidavimą kartu su kitomis valstybėmis narėmis dalyvauti bendrame ES pirkime, kad būtų užtikrintas kuo greitesnis vaisto tiekimas Lietuvos pacientams“, – aiškino SAM.

REKLAMA
REKLAMA

Nerekomenduoja nėščiosioms

Kaip nurodė EVA, „Merck“ geriamojo vaisto neturėtų vartoti nėščios ir pastoti planuojančios moterys.

„Šios rekomendacijos pateikiamos laboratoriniams bandymams su gyvūnais parodžius, kad [„Merck“ tablečių] vartojimas didelėmis dozėmis gali turėti įtakos vaisiaus augimui ir vystymuisi“, – priduriama pranešime.

Amsterdame įsikūrusi farmacijos priežiūros agentūra taip pat nurodė, kad iki metų pabaigos tikisi oficialiai patvirtinti šį preparatą, dar žinomą kaip molnupiraviras.

Portalas tv3.lt primena rašęs, kad šis vaistas yra labai laukiamas ir gali būti itin perspektyvus gydant COVID-19 pacientus. Kaip aiškino gydytojas infektologas prof. habil. dr. Vytautas Usonis, šio vaisto gerumas ir svarba šioje situacijoje, kokią turime dabar, tokia, kad tai yra priešvirusinis per burną vartojamas medikamentas.

„Jį būtų galima palyginti su neurominidazės inhibitoriais – priešvirusiniais vaistais gripui gydyti. Toks preparatas turi būti skiriamas pirmomis ligos dienomis ar net valandomis. Po trijų dienų vaistas nuo gripo net neberekomenduojamas. Tai čia būtų panaši analogija – vaistas nuo COVID-19 taip pat būtų tinkamas naudoti iki 5 dienų nuo ligos pradžios. 

Iš esmės tai yra bendra taisyklė, tokie vaistai efektyviausi ankstyvoms virusinės infekcijos stadijoms, kol visos bėdos žmogaus organizme yra susijusios su paties viruso poveikiu, o ne kai jau būna sudarkyti plaučiai ar pažeisti kiti organai“, – pažymėjo V. Usonis.

Deja, šis preparatas jau visai neveiksmingas, kai yra labai sunki ligos forma, ligonis gydomas reanimacijoje, pažeisti jo plaučiai ir kiti organai.

Taip yra todėl, kad preparatas molnupiraviras mažina koronaviruso gebėjimą daugintis žmogaus organizme, tuo pačiu lėtindamas ligos vystymąsi. 

Gairės:

Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
toliau skaitykite
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų