REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kiekvieną savaitę, atrodo, atsiranda nauja istorija apie tai, kaip „antivakseriai“ žengia neatsakingą žingsnį neleisdami skiepyti savo vaikų ir už tai mažieji moka šio sprendimo kainą.

Kiekvieną savaitę, atrodo, atsiranda nauja istorija apie tai, kaip „antivakseriai“ žengia neatsakingą žingsnį neleisdami skiepyti savo vaikų ir už tai mažieji moka šio sprendimo kainą.

REKLAMA

Neseniai įvyko tymų protrūkis „antivakserių“ pilname Portlande, kur 18 vaikų nuo 1 iki 10 metų susirgo potencialiai gyvybei pavojinga liga, kuriai prieš daugiau nei 50 metų buvo sukurta vakcina. Per pastaruosius kelerius metus Europoje buvo panašių protrūkių, 2017 m. mirė mažiausiai 35 žmonės.

Kaip jaustųsi žmogus, kurio šeimos narys tymais susirgo dar prieš plačiai paplitus skiepijimui, sužinojęs apie šią tendenciją savanoriškai neskiepyti savo vaikų? Atsakymas pateikiamas šiame širdį veriančiame Roaldo Dahlio laiške, parašytame 1986 m., praėjus 24 metams po to, kai jo 7 metų dukra mirė nuo tymų.

Kiekvienas, kuris ketina neskiepyti savo vaikų, turėtų perskaityti visą šį laišką.

„Tymai – pavojinga liga“

„Mano vyresnioji dukra Olivija užsikrėtė tymais būdama septynerių metų. Ji sirgo gana įprastai. Pamenu, kaip dažnai skaitydavau jai lovoje ir nesijaučiau dėl to ypač sunerimęs.

REKLAMA
REKLAMA

Tada vieną rytą, kai ji jau sveiko, aš sėdėjau ant jos lovos, rodydamas, kaip iš spalvotų pypkių valiklių modeliuoti mažus gyvūnus. Kai atėjo jos eilė pasigaminti pačiai, pastebėjau, kad jos pirštai ir protas neveikė kartu ir ji negalėjo nieko padaryti.

REKLAMA

„Ar tau viskas gerai?“, – paklausiau jos. „Jaučiuosi mieguista“, – pasakė ji.

Po valandos ji buvo be sąmonės. Praėjus dvylikai valandų ji buvo mirusi.

Tymai progresavo į tymų encefalitą, ir gydytojai nebegalėjo jos išgelbėti. Tai buvo prieš dvidešimt ketverius metus, 1962-aisiais, tačiau net ir dabar, jei tymais užsikrėtusiam vaikui išsivystytų ta pati mirtina tymų reakcija, kaip ir Olivijai, gydytojai vis tiek negalėtų jai padėti.

Kita vertus, šiandien tėvai gali kai ką padaryti, kad tokio pobūdžio tragedija nenutiktų jų vaikui. Jie gali reikalauti, kad jų vaikas būtų paskiepytas nuo tymų. 1962 m. man nepavyko to padaryti, nes tais laikais dar nebuvo atrasta patikima vakcina nuo tymų. Šiandien gera ir saugi vakcina yra prieinama kiekvienai šeimai, ir viskas, ką jums reikia padaryti, yra paprašyti gydytojo ją sušvirkšti.

REKLAMA
REKLAMA

Kol kas nėra visuotinai pripažinta, kad tymai gali būti pavojinga liga. Patikėkite, taip yra. Mano nuomone, tėvai, kurie dabar atsisako skiepyti vaikus, kelia pavojų tų vaikų gyvybei. Amerikoje, kur vakcinavimas nuo tymų yra privalomas, tymai, kaip ir raupai, buvo praktiškai išnaikinti.

Čia, Didžiojoje Britanijoje, tiek daug tėvų atsisako skiepų dėl užsispyrimo, nežinojimo ar baimės, todėl kasmet turime šimtą tūkstančių tymų atvejų. Iš jų daugiau nei 10 000 patirs vienokį ar kitokį šalutinį poveikį. Mažiausiai 10 000 išsivystys ausų ar krūtinės infekcijos. Apie 20 žmonių mirs.

Kasmet Didžiojoje Britanijoje nuo tymų miršta apie 20 vaikų. O kokia yra vakcinos keliama rizika?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jos beveik nėra. Paklausykite. Iš maždaug 300 000 žmonių kas 250 metų bus tik vienas vaikas, kuriam pasireikš rimtas vakcinacijos šalutinis poveikis! Tai yra maždaug vienas šansas iš milijono. Manau, kad yra didesnė tikimybė, jog jūsų vaikas užsprings šokolado plytele, nei sunkiai susirgs po vakcinacijos nuo tymų.

Taigi, kodėl jūs nerimaujate? Iš tikrųjų neleisti vaikams būti imunizuotiems yra beveik nusikaltimas. Idealiausias laikas tai padaryti yra 13 mėnesių, tačiau niekada nėra per vėlu. Visi moksleiviai, kurie dar nebuvo paskiepyti nuo tymų, turėtų prašyti savo tėvų pasirūpinti, kad jie kuo greičiau gautų vakciną.

Beje, dvi savo knygas skyriau Olivijai. Pirmoji – „Džeimsas ir milžiniškas persikas“, ji buvo parašyta tada, kai Olivija dar buvo gyva. Antroji buvo „The BFG“, skirta jos atminimui, kai ji mirė nuo tymų. Šių knygų pradžioje pamatysite jos vardą. Ir aš žinau, kokia ji būtų laiminga, jei tik žinotų, kad jos mirtis padėjo išgelbėti daugybę vaikų gyvybių.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų