Kiekvienas NBA sezonas lygai suteikia naujų atspalvių, o krepšinio mėgėjams visame pasaulyje dovanoja nepamirštamas akimirkas. Naujienų portalas tv3.lt siūlo pažvelgti atidžiau, kodėl šie konferencijos finalai yra ypatingi.
Bostonui – prisirpęs laikas triumfuoti
Dabartinė „Celtics“ sudėtis yra labiausiai „prisirpusi“ triumfui tarp visų NBA komandų. Masačusetso valstijos sostinės klubas nuo 2020 m. net 4 kartus pasiekė Rytų konferencijos finalą, kartą žaidė didžiajame finale, tačiau titulo taip ir nepasiekė.
Jaysonas Tatumas, Jaylenas Brownas, Derrickas White‘as artėja prie savo karjeros piko arba jį išgyvena būtent dabar. Gilioje „keltų“ sudėtyje vis dar svarbius vaidmenis atlieka veteranišką karjeros etapą išgyvenantys Jrue Holiday ir Alas Horfordas.
Atskirai būtina paminėti „Celtics“ sudėtyje esantį Kristapą Porzingį.
29-erių latvis žaidžia sėkmingą sezoną ir turi realią galimybę tapti pirmuoju latviu ir Baltijos šalių krepšininku, kuriam pavyko laimėti NBA čempionatą.
Latvijos „vienaragis“ Bostone atlieka svarbų vaidmenį – reguliariajame sezone jis vidutiniškai rinko po 20 taškų ir 7 atkovotus kamuolius. Visgi nuo dar įspūdingesnių pasiekimų Kristapą tradiciškai stabdo traumos. Dėl savo trapaus kūno krepšininkas praleido 25 reguliaraus sezono rungtynes, o atkrintamosiose paskutinį kartą pasirodė beveik prieš mėnesį – balandžio 29 d.
Tikimasi, kad krepšininkas galės žaisti ketvirtosiose Rytų konferencijos finalo serijos rungtynėse, kurios numatytos gegužės 27 d.
Nors NBA lygoje labiausiai matomi nominalūs komandų lyderiai, patirtis rodo, kad norint triumfuoti lygoje, sudėtyje būtina turėti pagalbinių žaidėjų, kurie darniai papildytų pagrindines komandos žvaigždes, o kartais taptų netgi pergalingų metimų autoriais.
Tokiais „Celtics“ komandoje yra Paytonas Pritchsardas, Samas Hauseras, Luke‘as Kornetas ir Xavieras Tillmanas.
Įdomus faktas. Bostono „Celtics“ kartu su Los Andželo „Lakers“ yra daugiausiai kartų NBA čempionate triumfavę klubai. Abi organizacijos trofėjų į viršų kėlė po 17 kartų.
Paskutinį kartą „Celtics“ triumfavo 2008 m., kai komandoje žaidė tokios žvaigždės kaip Kevinas Garnettas, Ray‘us Allenas ir Paulas Pierce‘as.
Pastaruosius 4 sezonus „Celtics“ nuolat likdavo čempioniškoje papėdėje, todėl bus labai įdomu pamatyti, ar Bostonas iš savo spintos jau išmetė praeities skeletus.
Naktį iš šeštadienio į sekmadienį vyks trečiasis „Celtics“ – „Pacers“ serijos mačas, kuris gali tapti kertiniu.
Jeigu „Celtics“ pavyktų laimėti trofėjų, Bostonas vėl taptų visų laikų tituluočiausiu NBA klubu.
Taip pat įdomu ir tai, kad „Celtics“ treneris Joe Mazzulla gali tapti jauniausiu visų laikų strategu, kuriam pavyko laimėti NBA lygą.
Kol kas šis titulas priklauso Pattui Riley, kuris su „Lakers“ triumfavo būdamas 37-erių (1981–1982 m.).
J. Mazzullai birželio 30 d. sukaks vos 36-eri.
„Pacers“ krepšininkai – nekviesti vakarėlio svečiai
Trečiosiose Rytų konferencijos finalo rungtynėse Indianos klubui negalės padėti pagrindinė ekipos žvaigždė Tyrese‘as Haliburtonas. Šios rungtynės „Pacers“ klubui yra bene paskutinė galimybė užsikabinti serijoje, kadangi dar nė vienai NBA komandai nėra pavykę laimėti serijos atsiliekant 0:3.
T. Haliburtono praradimas tokiose rungtynėse yra milžiniška netektis – žaidėjas vidutiniškai renka po 20 taškų, 11 rezultatyvių perdavimų ir yra emocinis komandos lyderis.
Vis tik „Pacers“ šį sezoną ir taip jau pasiekė daugiau nei iš jų tikėjosi NBA kaleidoskopą stebintys apžvalgininkai.
Indianapolio krepšininkai yra tarsi į vakarėlį atvykę svečiai, kurių niekas nekvietė. Naujienų portalas tv3.lt primena, kad „Pacers“ šį sezoną žaidė pirmą kartą organizuotame Vidurio sezono taurės turnyro finale ir tik jame pripažino LeBrono „Lakers“ pranašumą.
Šalia T. Haliburtono yra atletiškasis Pascalis Siakamas, o šių lyderių ginklanešiai – Mylesas Turneris, Bennedictas Mathurinas, Andrew Nembhardas ir Aaronas Nesmithas.
Tokia „Pacers“ sudėtis yra itin neparanki Milvokio „Bucks“ ekipai. Nuo „Pacers“ rykšių Viskonsino valstijos klubas krito tiek Vidurio sezono taurės pusfinalyje, tiek NBA Rytų konferencijos ketvirtfinalyje. Tiesa, „Bucks“ ekipai šioje serijoje dėl traumos negalėjo padėti Giannis Antetokounmpo, tačiau tai niekaip nesumenkina „Pacers“ pasiekimų.
„Pacers“ į Rytų konferencijos finalą sugrįžo po 10 metų pertraukos. Pirmuose dviejuose atkrintamųjų raunduose Ricko Carlisle‘o auklėtiniai demonstravo stipriausią puolimą (vid. 122,2 taško per rungtynes) ir pribloškiamą pataikymą.
„Pacers“ į atkrintamąsias žengė į užimdama vos 6 vietą Rytų konferencijoje. Sau iš kelio Indiana jau patraukė trečią („Bucks“) ir antrą („Knicks“) Rytų konferencijos komandą, tačiau Bostono kalnas gali būti per status.
Įdomus faktas. „Pacers“ didžiajame NBA finale žaidė vos kartą – 2000 m., kai klubą į priekį vedė Reggię Millerio tritaškiai. „Pacers“ vis dar gali pakartoti visų laikų geriausią klubo pasiekimą. „Pacers“ yra viena iš dešimties NBA komandų, kuriai dar niekada nėra pavykę laimėti NBA čempionato.
Teoriškai vis dar įmanoma, kad didžiajame finale „Pacers“ vyr. treneris R. Carlisle‘as kovotų prieš buvusią savo Dalaso „Maverics“ komandą.
Su Dalasu klubu R. Carlisle‘as 2011 m. tapo NBA čempionu, o vyriausiuoju treneriu Teksaso komandoje dirbo 2008–2021 m.
Įdomu tai, kad 2003–2007 m. jis jau dirbo „Pacers“ vyr. treneriu, o palikęs Indianą persikėlė būtent Dalasą. 2021 m. pasikartojo atvirkštinė situacija, kai atsisveikinęs su „Mavericks“, R. Carlisle‘as surįžo į Indianą.
Dalaso reformos, kurios pagaliau atnešė rezultatą
Dar sausį Dalaso „Mavericks“, sužaidus daugiau nei pusę reguliaraus sezono rungtynių, savo aruode turėjo 26 pergales, 22 pralaimėjimus ir Vakarų konferencijoje užėmė kuklią aštuntąją poziciją.
Per likusias 34 rungtynes Teksaso valstijos klubas iškovojo 24 pergales. Pakilti į naują kokybinį lygį „kaubojams“ leido atlikti mainai. Vasarį į Dalasą atvyko gynybinis vidurio puolėjas Danielis Gaffordas, puolėjas P. J. Washingtonas. Sunku patikėti, tačiau būtent šiek papildymai pakeitė klubo sezono trajektoriją. Tiesa, už šiuos papildymus Dalasas sumokėjo brangiai – atidavė pirmojo rato šaukimą, tačiau tai padėjo pasiekti rezultatą jau šį sezoną, o Dalaso klubui laimėti reikia ne kažkada, o dabar.
Atletiški aukštaūgiai D. Gaffordas ir Dereckas Lively II puikiai tinka prie Luka Dončičiaus – po slovėnų perdavimų pastarieji krepšininkai itin dažnai krauna kamuolį į krepšį ir tai tapo neatsiejama Dalaso puolimo dalimi.
Kyrie Irvingas, atrodo, pagaliau prisitaikė prie antrosios žvaigždės statuso ir sugeba žaisti naudingai, puolėjų grandyje svarbų vaidmenį atlieka Derrickas Jonesas Jr.
Vakarų konferencijoje „Mavericks“ liko penkti, tačiau serijose iki keturių pergalių sugebėjo sumušti aukščiau lentelėje stovėjusias ir konkurencingas „Clippers“ ir „Thunder“ ekipas.
Serija tarp „Mavericks“ ir „Timberwolves“ tik prasidėjo ir niekas nenustebtų, kad joje prireiktų viso septynerių rungtynių.
Įdomus faktas. Pastarieji 3 „Mavericks“ sezonai yra tarsi amerikietiški kalneliai. Dar 2021–2022 m. klubas žaidė Vakarų konferencijos finale, kai 1:4 nusileido busimiems čempionams San Fransisko „Warriors“ krepšininkams.
Praėjusį sezoną Dalasas net nepateko į atkrintamąsias, o dabar yra per 3 žingsnius nuo didžiojo finalo. Jame „Mavericks“ nebuvo nuo čempioniškų 2011 m. Tuomet klube žaidė Dirkas Nowitzki, Shawnas Marrionas, Jasonas Kidas ir kiti.
Beje, „Mavericks“ treneriu dabar dirba būtent J. Kiddas, kuris turi istorinį šansą – tapti pirmuoju NBA istorijoje, kuriam pavyko laimėti NBA čempionatą su tuo pačiu klubu ir kaip žaidėjui, ir kaip treneriui.
Istorinė „Timberwolves“ galimybė
Turbūt labiausiai šokiravusi komanda šiame NBA sezone. Niekas prieš prasidedant sezonui Minesotos „Timberwolves“ neįvardino ne tik kaip realios konkurentės į titulą, bet ir miglotai kalbėjo apie klubo galimybes žaisti atkrintamosiose varžybose.
Reguliariajame sezone iškovojusi 56 pergales Minesota liko vos per vieną pergalę nuo Vakarų konferencijos nugalėtojų vardo. Tai Anthony Edwardso į priekį vedamai komandai pridėjo tik dar daugiau sportinio pykčio – kelyje link konferencijos finalo jie įveikė čempioniškų ambicijų turėjusią Fynikso „Suns“ ir čempionų titulą gynusios Denverio „Nuggets“.
NBA apžvalgininkai demonstruojamą „Timberwolves“ gynybą įvardija kaip vieną geriausių visoje lygos istorijoje.
Komandos sudėtyje – keturis kartus geriausiai besiginančiu krepšininku pripažintas Rudy Gobertas, perimtų kamuolių specialistas Jadenas McDanielsas, varžovui į atlapus visada šiurkščiai įsikabinantys Nazas Reidas, Mike‘as Conley.
Net ilgą laiką dėl minkštos gynybos kaltintas Karlas-Anthony Townsas atrodo šioje vietoje patobulėjęs ir neiškrentantis iš bendro konteksto.
„Timberwolves“ treneris Chrisas Finchas dažnai taiko spaudimą visoje aikštėje, kas nėra įprasta NBA lygoje, tačiau būtent šis netradicinis metodas prisidėjo prie neįtikėtinos Mineapolio sėkmės.
Dabar Kanados pasienyje įsikūręs Minesotos klubas turi naują tikslą – sustabdyti vieną kūrybingiausių lygos duetą Luką Dončičių ir Kyrie Irvingą.
Įdomus faktas. „Timberwolves“ yra jauniausiais iš visų keturių į titulą vis dar pretenduojančių klubų. Minesotos organizacija NBA žemėlapyje gyvuoja nuo 1989–1990 m.
Tai vis dar yra viena nesėkmingiausių NBA organizacijų. Per 35 sezonus, įskaitant šį, atkrintamosiose varžybose klubas žaidė tik 12 kartų.
JAV Vidurio Vakarų klubas Vakarų konferencijos finale žaidžia tik antrą kartą – 2004 m. Kevino Garnetto vedamas klubas 2:4 pralaimėjo Los Andželo „Lakers“ klubui.
Į Vakarų konferencijos finalą „Timberwolves“ pateko lygiai po 20 metų pertraukos. Į Vakarų konferencijos finalą 2004 ir 2024 m. Minesota kelialapį iškovojo tą pačią dieną – gegužės 19 d. Būtent gegužės 19 d. yra gimęs „Timberwolves“ legenda K. Garnettas.
Stebėkite NBA konferencijų finalus jums patogiu metu „Go3“ televizijoje!
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!