Daugiau nei 100 rungtynių Škotijos aukščiausioje lygoje sužaidęs lietuvis su šiuo klubu tapo Škotijos taurės čempionu, o gyvenant tolimame krašte yra tekę artimai susipažinti su turtinga šio krašto kultūra ir net dėvėti kiltą (škotišką sijoną).
„Per kažkokį renginį turėjome su tautiniais rūbais, škotiškais drabužiais būti ir prie manęs priėjo alučio įkalęs škotas, juokėsi juokėsi ir sako man pakelk tą kiltą ir klausia, ar aš pilnai tradiciškai. Sakau, o ką reiškia pilnai? Tai jis sako, kad turi būti be triusikų... Aš sakau ne, ne, o tu sakau ką, ar be triusikų?
Ir jis sako taip ir tą kiltą pakėlė (juokiasi – aut. past.). Iš tikrųjų buvo be apatinių“, – smagias dienas Škotijoje prisiminė pernai karjerą baigęs, o dabar Vilniaus „Žalgirio“ - MRU moterų futbolo klubo direktoriaus pareigas einantis S. Mikoliūnas.
Europos futbolo čempionate Škotijos rinktinei teko itin pajėgūs varžovai.
A grupėje laukia ne tik pirmenybių šeimininkė Vokietija, bet ir pastaraisiais metais vis geresnį žaidimą demonstruojantys vengrai bei FIFA reitinge 19-i žengiantys šveicarai.
S. Mikoliūnas neslepia, kad šioje grupėje palaikys Škotiją, tačiau realistiškai žvelgia į šios rinktinės šansus prasibrauti į tolesnį pirmenybių etapą. Tačiau pasak jo, vieno dalyko iš škotų neatimsi niekada – tai jų vizitine kortele tapusio kovingumo.
„Palaikysiu Škotiją, taip pat Ukrainą, kurioje žaidžiau, kur esi buvęs, nes vis tiek susigyveni su tomis šalimis. „Būkime biedni, bet teisingi“, tačiau tiek vengrai, tiek šveicarai turi šiek tiek klasės daugiau. Kaip ir norėčiau, sirgsiu, bet realiai vertinant visą situaciją nemanau, kad pavyks jiems užimti antrą vietą, – Škotijos galimybes išeiti iš grupės įvertino ilgametis Lietuvos rinktinės žaidėjas. – Aišku škotai žais iki paskutinių, kovos, gali jiems ir nesisekti, gali pralošinėti, kad ir 2:0, bet jie eis, jie tikės iki pat galo, nes jie tokie kaip vikingai, kovotojai iki galo“.
Dėl futbolo pakvaišę škotai bandė iškoneveikti S. Mikoliūną
Iš vieno V. Romanovo valdomo klubo Lietuvoje (FBK Kaunas) į kitą Škotijoje persikėlęs jaunuolis iš Lietuvos sako tuomet savo kailiu patyręs, ką reiškia žaisti dėl futbolo išprotėjusioje šalyje.
Sykį jis net buvo užsitraukęs nemažos dalies šios šalies gyventojų neapykantą, kai 2007 m. atrankos į Europos futbolo čempionatą rungtynėse tarp Škotijos ir Lietuvos rinktinių pateko į nemalonų incidentą baudos aikštelėje.
Antro kėlinio gale S. Mikoliūnas veržėsi į varžovų baudos aikštelę ir po kontakto su varžovu galiausiai krito ant vejos. Teisėjas skyrė 11 metrų baudinį, kuris netrukus virto išlyginamuoju Tomo Danilevičiaus įvarčiu.
Žmonių nepasitenkinimą dar labiau paaštrino ir beprecedentis FIFA poelgis – po rungtynių vilnietis sulaukė diskvalifikacijos už vaidybą.
Grįžęs atgal į „Hearts“ tęsti klubinio sezono krašto gynėjas spaudoje buvo pravardžiuojamas įžeidžiančiomis frazėmis (f@@@ing little rat), o jam prisilietus prie kamuolio kitų šalies miestų stadionuose dažnai pasigirsdavo kurtinantis švilpimas.
„Žmonės ten į futbolą žiūri kaip į antrąją religiją iš kartos į kartą. Jie apie tą futbolą šneka dienomis, prisimins visas istorijas ir tuo futbolu gyvena <...>. Aš turėjau tą „Hearts“ fanų palaikymą, tikrai jie suprato, kad galbūt ten ir negražiai pasielgiau, bet vis tiek aš buvau jų žaidėjas, jie mane kaip ir palaikė, o visa kita šalis mane pasmerkė.
Kažkurį laiką į tai nekreipdavau dėmesio, bet paskui tai nori to ar nenori, kažkiek įtakoja ir vėliau jau nutariau baigti karjerą Škotijoje ir ieškoti kažkur laimės kitur“, – sakė jis.
V. Romanovą prisimena su šypsena
Kalbėdamas apie klubą valdžiusį buvusį bankininką V. Romanovą buvęs futbolininkas jo futbolo griovėju nelaiko, nors per jo 7 metų valdymo laikotarpį „Hearts“ pakeitė net 9 trenerius.
„Kaip bebūtų, bet prie V. Romanovo buvo ir taurė laimėta, ir antra vieta iškovota, kuri atvėrė galimybę kautis Čempionų lygos kvalifikaciniuose etapuose. Man atrodo po V. Romanovo „Hearts“ niekada nebuvo antroje vietoje. Rezultatas buvo kaip bebūtų. Jis buvo prie komandos ir nors buvo vyresnis ar buvo savininkas, bet tikrai mokėjo pabendrauti, pajuokauti su žaidėjais, – pasakojo S. Mikoliūnas, kuris taip pat prisiminė kultinį V. Romanovo poelgį, kai šis atsinešęs bokso pirštines metė įššūkį Edinburgo klubo puolėjui, o vėliau tą patį bandė pakartoti ir su Kauno „Žalgirio“ krepšininkais. – Tas pasiboksavimas buvo toks tarp vyrų pabandymas pajuokauti, noras komandai tos kitos energijos įpūsti. Jis buvo tokia išskirtinė asmenybė“.
Škotijos futbolininkų bruožas – didžiulis kovingumas
Škotija pirmą kartą per beveik tris dešimtmečius du kartus iš eilės pateko į pagrindinį Europos čempionato turnyrą, o didžiausios 60-mečio škoto Steve‘o Clarko treniruojamos ekipos žvaigždės – šiuo metu daugiau nei 30 mln. eurų futbolo rinkoje vertinami Andrew Robertsonas („Liverpool“), Scottas McTominay („Manchester United“) ir Johnas McGinnas („Aston Villa“).
Pasak S. Mikoliūno, visi šie futbolininkai išsiskiria savo kovingumu ir begaline energija aikštelėje.
„Šiandien visi futbolininkai moka daugmaž vienodai ir bėgti ir spirti, pas kažką aišku ta skalė yra didesnė, bet viskas yra – mąstyme. Greitas mąstymas, teisingas situacijų priėmimas, jų įvertinimas ir išpildymas, tai šituose dalykuose mąstymas yra pagrindas.
S. McTominay turėjo vieną geriausių sezonų Anglijos „Premier“ lygoje, nes pirmas toks sezonas, kai jis tiek įvarčių primušė ir tokių lemiamų, kai ištraukdavo komandą rungtynių pabaigoje. Tai parodo iš tikrųjų tą kovingą charakterį, kas man irgi labai imponuoja“, – sakė buvęs futbolininkas.
Komandos kapitonu išrinktas A. Robertsonas, kuris pasak S. Mikoliūno yra vienas geriausiai savo kairiojo krašto pozicijoje vertinamų žaidėjų visoje Europoje. Tai žaidėjas, kuris gali būti labai pavojingas ir puolime, tad komandos Europos čempionate turės būti pasiruošusios stabdyti jo dažnai pradedamas ir užbaigiamas kontraatakas.
„Matosi, kad jis tikrai turi tą paskutinį perdavimą reikiamu metu ir tikrai nemažai rezultatyvių perdavimų sukuria. Kas liečia gynyboje ir puikiai tvarkosi ir fiziniai duomenys pas jį tokie, kad gali dvi dienas nesustodamas bėgioti, sužaisti dvi rungtynes iš eilės ir užteks jam tų fizinių jėgų.
Šiuolaikinis futbolas toks yra, kad saugai jau prižiūri tuos kraštinius gynėjus ir jis stengiasi, kad saugai daugiau galvotų, kaip apsiginti nuo jo, nei jį apžaisti. Jis toks žaidėjas, kur saugai visas rungtynes turi paskui jį bėgiotų“, – sakė S. Mikoliūnas.
Nors futbolo aikštelėje kresnai sudėtas J. McGinnas labiau primena regbio žaidėją, tačiau visose komandose jis atlieka ypatingą funkciją uždegant savo komandos draugus kovai.
„Tokie žaidėjai yra kaip virusas ir tave užkrečia. Kai vienas taip pakovos dėl kamuolio iš karto ir kitam kraujas užverda ir noras atsiranda už komandos draugą, už šalį pakovoti. Tokie žaidėjai būtini, kurie yra emociniai lyderiai“, – vidurio saugą gyrė S. Mikoliūnas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!